• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wpływ przekierowania portów na wydajność gry online

Fiszki IT
Fiszki IT
+2 głosów
65 wizyt
pytanie zadane 4 dni temu w Sieci komputerowe, internet przez Poldemar Nowicjusz (140 p.)
Próbuje zrozumieć w jaki sposób przekierowanie portów wpływa na mniejsze opóźnienia, utraty pakietów w grach online. Z tego co aktualnie rozumiem, kiedy nasz komputer wysyła zapytanie do serwera w trakcie gry to odpowiedź od serwera trafia na router, który dzięki temu że wie kto wysłał zapytanie, skieruje odpowiedź serwera na odpowiednie urządzenie. W takim razie w jakim celu przekierowujemy porty, skoro router i tak wie gdzie te dane skierować?
Drugie pytanie jeśli np. przekierujemy dany port na konsolę, a na komputerze będzie działała aplikacja na tym samym porcie to czy np. dane skierowane do komputera nie zostaną błędnie przekierowane na konsolę, przez co aplikacja na komputerze nie będzie miała połączenia z internetem?
komentarz 4 dni temu przez Oscar Pasjonat (19,010 p.)
Jeśli program gry łaczy się do serwera (tak jakby był dzwoniącym przez telefon) wtedy faktycznie, żadne specjalne konfuguracje na routerze nie są potrzebne. Byłoby to konieczne, gdybyś u siebie uruchamiał serwer gry.

Natomiast musisz sprecyzować pojęcie "przekierowania portu na konsolę" bo nie bardzo rozumiem o co chodzi. Zasadniczo jeśli chodzi o kierowanie pakietów to każdy pakiet danych zawiera dwa numery portów i dwa adresy ip (obu stron połączenia) i na tej podstawie jest kierowany do odpowiedniego programu (dokładniej socketa).

Jeśli natomiast chcesz nasłuchiwać na połączenia (serwer) to system zezwala by tylko jeden program nasłuchiwał na danym porcie.
komentarz 4 dni temu przez Poldemar Nowicjusz (140 p.)
Chodzi o to, że twórcy gier często zalecają przekierowanie portu na routerze podając konkretne numery i przykładowo jeśli gra działa na ps4 to trzeba przekierować port np. 3030 na adres ip konsoli, co jeśli jakaś aplikacja na komputerze zostanie uruchomiona na tym samym porcie. Zgodnie z tym co zostało ustawione na routerze cały ruch na port 3030 powinien zostać skierowany do konsoli. Stąd moje pytanie czy w tej aplikacji na komputerze będzie brak internetu.

Co do tego przekierowywania portu w grach online to z tego co wyczytałem na różnych pomocach technicznych twórców gier ma to jakiś związek z firewallem, tylko nie za bardzo rozumiem w jaki sposób to firewall przeszkadza przy przychodzeniu odpowiedzi z serwera i w jaki sposób ma to związek z portami
komentarz 3 dni temu przez Oscar Pasjonat (19,010 p.)
Być może jakaś gra chce też zestawić połączenia przychodzące z serwera, albo bezpośrednie pomiędzy graczami. W pierwotnej wersji protokołu FTP właśnie tak było, pierwotne połączenia nawiązywał klient, potem serwer próbował połączyć się z klientem, ale w tamtych czasach każdy komputer w sieci miał adres publiczny. Teraz nawet przekierowanie portu na lokalnym routerze nie gwarantuje połączenia, bo przecież nie zawsze ten router ma publiczny adres, a kolejny router nie jest już administrowany przez użytkkownika końcowego.

Jeszcze pozostaje pytanie, czy to przekierowanie ma dotyczyć TCP czy UDP.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 dni temu przez JAKUBW Nałogowiec (33,500 p.)
Jeżeli to ty rozpoczynasz połączenie to nie ma potrzeby przekierować portów, bo router zapamięta sobie że ty chciałeś porozmawiać z serwerem i jak ci serwer odpowie to router domyśla się, że to do ciebie. Tym procesem zajmuje się protokuł NAT.

Przekierowanie portów jest czasami potrzebne gdy to do ciebie z zewnątrz ktoś chce się połączyć, jako że on zna tylko adres zewnętrzny routera i do niego rozmawia. Router może nie wiedzieć co zrobić dalej z otrzymanym pakietem, w tym przypadku opcja przekierowania portów wchodzi w grę i nakazuje routerowi przekazać pakiety do konkretnego komputera. To nie jest zawsze potrzebne, jako że niektóre gry, komunikatory i inne programy p2p korzystają z techniki NAT punching.

Jeżeli przekierujesz pakiety z zewnątrz na konsolę to cały ruch z zewnątrz routera na sprecyzowany port zostanie wysłany do konsoli, czyli komputer na tym porcie nie odbierze nic, ale i tak by nic nie odebrał.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 91 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Tine Użytkownik (690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 921 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 87 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Tine Użytkownik (690 p.)
Porady nie od parady
Komentarze do pytań nie służą do odpowiadania, od tego jest wydzielona sekcja odpowiedzi. Funkcją komentarzy jest natomiast możliwość uzyskania dodatkowych informacji na temat samego posta.Komentarze

84,706 zapytań

133,512 odpowiedzi

295,904 komentarzy

55,988 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...