• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

API w node - zabezpieczenie, zapytania, role użytkownika

Object Storage Arubacloud
0 głosów
424 wizyt
pytanie zadane 7 września 2021 w JavaScript przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Cześć.
Przychodzę do Was z kolejnym pytaniem. Jestem junior react developerem i na potrzeby własnego projektu postanowiłem zacząć uczyć się back-endu. Tworzę API w nest.js oraz front-end w react oraz dla mobilki w react native.

Krótkie wprowadzenie:
- rejestracja / logowanie w nest.js przy pomocy biblioteki passport.js
- obiekt zalogowanego użytkownika trafia to storage reduxowego
- w obiekcie usera zadeklarowana jest właściwość: ROLE (USER / ADMIN)

Do rzeczy:
Mam funkcję back-endową, która edytuje danego usera. Przyjmuje jako parametr edytowanego usera wysłanego z frontu. W przypadku gdy zwykły użytkownik wchodzi w swój panel i edytuje swoje dane nie ma problemu, jednak ta sama funkcja służy administratorowi do edycji danych innych użytkowników. Zastanawia mnie, w którym miejscu dokonać sprawdzenia, czy dany użytkownik jest np. adminem (jeśli chce edytować innego usera). Czy wystarczy zablokować widok po stronie reacta na bazie danych dostępnych w storagu po zalogowaniu, czy też dokonać dodatkowego sprawdzenia w tej funkcji back-endowej, przesyłając zapytanie do bazy. Chodzi o to, że danymi po stronie frontu łatwo manipulować. Nie wiem w jakim stopniu przechowywanie danych w storagu po stronie frontu jest bezpieczne i czy użytkownik mógłby w jakiś sposób nimi manipulować, przez co sprawdzenie, czy użytkownik jest user / admin po stronie frontu byłoby niewystarczające, co też jest bezsensu bo w takiej sytuacji w każdym widoku, który dostępny jest tylko dla admina musiałbym wysyłać zapytanie do bazy i oczekiwać na zwrócenie informacji o tym, czy użytkownik posiada uprawnienia.

Nie wiem czy to przedstawiłem wystarczająco czytelnie :D Mam nadzieję, że uda Wam się rozszyfrować moje myśli i poradzicie coś na to :D

Pozdrawiam.
komentarz 9 września 2021 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Są jeszcze sesje. Jak logujesz się to w backendzie tworzysz sesje, w niej jest info kim jesteś.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 332 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2020 w JavaScript przez mreo Użytkownik (790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 120 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2020 w JavaScript przez mreo Użytkownik (790 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 239 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2020 w JavaScript przez mreo Użytkownik (790 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...