• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gra strategiczna - jak zapisywać dane?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
369 wizyt
pytanie zadane 4 września 2021 w Python przez Hajpa Użytkownik (880 p.)
Cześć!

 

Chcę napisać prostą, planszową grę strategiczną, która będzie się toczyła na mapie 2D (x, y). Mam pytanie co użyć do przechowywania danych np. o planetach, które będą na tej planszy. Czy użyć do tego listy czy dict a może jedno i drugie?

Wyobrażam sobie taką tabelkę informacji o planecie:

Nazwa, wielkość, typ, surowce, obrona.

Część z tych wartości będzie się zmieniać w trakcie gry i dobrze by było móc łatwo je modyfikować.

W grze używam pygame, żeby łatwiej obsługiwać klawiaturę i audio.

Jeśli chciałby ktoś pomóc, to będę bardzo wdzięczny.

pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 września 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Dict. Jeśli podane są wszystkie informacje (np. ta gra nie ma działać na mikrokontrolerze )
komentarz 7 września 2021 przez Hajpa Użytkownik (880 p.)
Dict wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Chciałbym żeby dane były wczytywane z pliku txt np. planety.txt, bo wydaje mi się że edycja takiego pliku jest prostsza niż gmeranie w kodzie
W internecie znalazłem kilka przykładów, ale jedna rzecz mi się nie podoba.
W pliku txt za każdym razem trzeba pisać nazwę klucza np.
{
1: {'name': 'Mars', 'surowce': '27', 'energia': '5'},
2: {'name': 'Ziemia', 'surowce': '22', 'energia': '11'}
}

a czy jest możliwość, żeby to jakoś uprościć, żeby to w txt wyglądało tak:
Mars, 27, 5

ale żeby po wczytaniu do słownika program wiedział, że Mars to name, 27 to surowce a 5 to energia?
Czy może za bardzo sobie komplikuję życie i zamiast ręcznie edytować notatnik, napisać jakiś edytor planet?

dziękuję za wszelkie rady!
pozdrawiam, 50yo dino
komentarz 7 września 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 362 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2018 w OpenGL, Unity przez Zielonek Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2020 w Python przez viGor Użytkownik (740 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 131 wizyt
pytanie zadane 23 października 2020 w C# przez Masterkk121 Początkujący (280 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...