• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wspólny back-end dla aplikacji webowej - React i mobilnej React Native.

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
243 wizyt
pytanie zadane 1 września 2021 w JavaScript przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Cześć. Przychodzę do was z pytaniem, tak właściwie wiem, że nie istnieje jedna, dobra odpowiedź na to pytanie, jednak liczę na jakieś wskazówki, opinie od osób, którym temat budowania back-endu jest trochę bliższy.

Jestem front-end developerem. Na co dzień pracuję z react i react native. Znam podstawy node i staram się rozwijać swoją back-endową wiedzę. Planuje stworzyć pewien projekt aplikacji. Na potrzeby tego posta mogę ją przyrównać do portalu ogłoszeniowego - autoryzacja, role użytkowników, posty dla konkretnych ról, upload zdjęć na serwer itp. Aplikacja docelowo ma zostać zrealizowana w formie portalu internetowego - react, oraz aplikacji android i ios - react native.

Do rzeczy :D
Nie za bardzo wiem jakie podejście zastosować dla back-endu względem planowanej aplikacji. Czy zastosować Server Side Rendering, czy stworzyć klasyczne API (jeden kontener z niezależnie działającą aplikacją back-end), z której dane będą czerpać kontenery front-endowe (react i react native).

Kilka dodatkowych pytań:
1. Czy według Ciebie node będzie dobrym środowiskiem do stworzenia dosyć ciężkiego względem upload'u, download'u danych back-endu?
2. Jakiego języka użyłbyś do stworzenia back-endu dla takiej aplikacji: JS, JAVA, C# :D
3. Z jakiej bazy danych byś skorzystał? Relacyjna / nierelacyjna (mongodb/mysql - inne).

4. Czego użyłbyś do stworzenia autoryzacji (biblioteka i inne rozwiązania), biorąc pod uwagę, że istotny jest aspekt uwierzytelniania przez firmy trzecie (facebook, google).

Liczę na ciekawe odpowiedzi :D
Pytania zdecydowanie bardziej indywidualne, niż zbiorowe. Fajnie jakbyś mógł również dla poszczególnych podpunktów wymienić kilka plusów i minusów, albo powiedzieć dlaczego zdecydowałbyś się na takie rozwiązanie.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za poświęcony czas na przeczytanie tego posta oraz udzielenie odpowiedzi.

Radosław Szczepański
komentarz 2 września 2021 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
A czemu nie użyć po prostu firebase?

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 1 września 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
wybrane 1 września 2021 przez rszczepanski02
 
Najlepsza
Możliwości jest tak wiele, że nie wiadomo co doradzić tak naprawdę, Spróbuj wybrać jedną z 4 kategorii:

- możesz zrobić wspólne API niemal w dowolnym języku, najlepiej takim który (dobrze) znasz. Do małej appki z niedużym ruchem, każdy język będzie OK. Skoro znasz Reacta to najprawdopodobniej jest to JS (lub TS), więc możesz iść w kierunku Node.js. Baza danych będzie zależeć od kilku czynników, ale pewnie relacyjna spełni oczekiwania najlepiej.

- możesz wykorzystać Google FireBase lub inne podobne rozwiązania.

- warto też pomyśleć o gotowych API, nie pamiętam nazwy, ale jest parę gotowców.

- na koniec warto rozważyć headless CMS, np. strapi, czyli coś b. podobnego do gotowego API, tyle, że z obszernym panelem admina, customizowanym przez Ciebie. Nawet Wordpress jest w wersji headless :) Są już dziesiątki rozwiązań tego typu.

Obecnie jest mnóstwo możliwości, a wiele z nich jest niemal od razu gotowa do użycia. Często za free, jeśli zmieścisz się w pewnych limitach. Pewnie na początku i tak nie będziecie mieć dużego ruchu.
komentarz 1 września 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Tak wstępnie poczytałem sobie o strapi wydaje się ciekawym rozwiązaniem, szczególnie, że nie posiada limitów połączeń / zapytań. Nie wiem tylko czego tyczy się limit roles :D.

Ogólnie nie mam presji czasu co do projektu. Ma być to wyzwanie, które być może kiedyś zaowocuje. Firebase odrzuciłem ze względu na to, że jest on drogim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że serwer będzie przechowywał sporą ilość assetów.

Dzięki wielkie za odpowiedź! Z pewnością rozważę opcję headless CMS :D

Pozdrawiam!
komentarz 1 września 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Headless CMS to stosunkowo nowe rozwiązanie, nie wiem czy najlepsze, ale warte rozważenia.  Strapi jest często wykorzystywane, ale...jest tego sporo:

https://geekflare.com/headless-cms/
11 Headless CMS to Consider for Modern Application

https://wiredelta.com/10-most-popular-headless-cms-of-2020/
10 Most Popular Headless CMS of 2020 - Wiredelta

https://www.cmswire.com/web-cms/13-headless-cmss-to-put-on-your-radar/
34 Headless CMS That Should Be on Your Radar

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 146 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2021 w PHP przez par4agon Początkujący (430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 240 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...