• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Finansista z programowaniem

Object Storage Arubacloud
+1 głos
812 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kelyyyy Nowicjusz (130 p.)

Witam,
Krótko o sobie, w lipcu obroniłem licencjat na kierunku Finanse i Rachunkowość, a teraz zamierzam zrobić magisterkę na tym samym kierunku ale głównie finanse, inwestowanie w akcje itd., ktoś może właśnie zadać pytanie: Finansista a co on tu robi?, mogę odpowiedzieć, że: kryteria jakie stawiają rekrutrzy w ofertach pracy. 
Czytając oferty na analityka finansowego/biznesowego, można zauważyć, że poza samą znajomością np. Excela, mile widziane będzie, znajomość VBA, SQL, Pythona, Tableu, Power BI itd.

Wielu programistów z tego co zdążyłem przeczytać "nie za bardzo" przepada za VBA, ale według mnie Excel będzie jednym z głównym programów który będę stosować w przyszłej pracy. Podobnie jak Tableu czy Power BI, a może nawet jakiś ERP.

To wygląda fajnie w CV jak będą zamieszczone takie pozycje. Ale również wiem, że nauka uważanego za jeden z łatwiejszych języków programowania Pythona, nie zajmie mi 6 miesięcy, tylko dłużej.

Można znaleźć jakieś niesprawdzone dane o 5-6k za mida dla Analityka, gdzie np. mid Python to granice 10-16k a nawet 20k.

Nie chce obrażać osób które programują w Python, ale patrząc na to, że firmy oczekują od Analityka tego co opisałem wydaje mi się, że wynagrodzenia nie powinny być aż 2x mniejsze.

Dobrze ale do sedna.
Czy jak się nazwałem finansistą, jest wskazane nauka tak wielu programów, języków czy jest to po prostu opłacalne, czy może nastawić się na naukę czegoś innego?

Jeżeli dotarłeś/aś do końca, gratuluje i dziękuje bo trochę musiałem pomyśleć jak ubrać myśli w słowa.

3
komentarz 24 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Klepiecie kompletnie inne rzeczy, kompletnie inny stack na starcie. Od kierowcy autobusu i ciężarówki również wymaga się innych umiejętności, mimo, że tu i tu kręcisz kółkiem.

Nikt, poza "finansistami" Ci nie odpowie, abstrahując, że to słowo semantycznie kompletnie odbiega od pytania i Twojej pracy.

Po prostu się ucz, będziesz "bogatszym" kandydatem. Nigdy nie rozumiem pytania, czy opłaca się uczyć. Oczywiście, że się opłaca. Może nie w stopniu w jakim jest to wymagane od mida, ale juniorskie podstawy będą jaknajbardziej okey.
komentarz 25 sierpnia 2021 przez DamianW Bywalec (2,080 p.)

@Kelyyyy, myślę ,że do finansowego zastosowania  nie musisz dużo uczyć się skladni pythona ( do funkcji moin zdaniem powinno być ok ) , gdyż  i tak korzystasz tylko i wyłącznie z bibliotek ( link : https://financetrain.com/best-python-librariespackages-finance-financial-data-scientists/ ). Co do vba , to ma on jednak moim zdaniem trochę wredną składnię , ale jest pythonowy zamiennik ( https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/ ). SQL 'a można szybko ogarnąć ,ale wpierw lepiej nauczyć się pythona 

komentarz 25 sierpnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)

@Kelyyyy, Można znaleźć jakieś niesprawdzone dane o 5-6k za mida dla Analityka, gdzie np. mid Python to granice 10-16k a nawet 20k.

to jest tylko na ofercie "papierze" potem w praktyce b2b, albo ze jednak zmiana i wychodzi potem :D ze mialo byc kolorowo ale na reke to jest 4k.  

komentarz 26 sierpnia 2021 przez Kelyyyy Nowicjusz (130 p.)

@DamianW, Dziękuje za podpowiedź, skorzystam z Twoich rad.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 sierpnia 2021 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)
Jestem po studiach na kierunku finanse i rachunkowość (na magisterce specjalizacja inżynieria finansowa). Mój "rozwój" w kierunku programowania odbywał  się drogą:

excel + vba + sql (na początku głównie wstawianie danych za pomocą odbc, potem już w pełnej krasie na kilku "silnikach") + C# + web (html,css..)

Były jeszcze w międzyczasie drobne skrypty w php, pythonie, bashu, poweshellu.

Na początku zajmowałem się analizami i ich automatyzacją, później doszły sprawy związane z szeroko pojętym controllingiem. Żeby spiąć całość "działań" zacząłem programowanie w C# - najpierw winforms, potem wpf a od około roku przeszedłem na blazora.

Cała ta droga to około 8 lat, przy czym głównie programowaniem (90% czasu pracy) zajmuje się od około 2,5 roku.

Patrząc z perspektywy tych lat wg mnie na początek warto mieć bardzo dobrze ogarniętego Excela + umieć pisać proste skrypty w vba. Jeśli uda się do tego dołożyć sql, accessa to dobrze. Reszta "zapotrzebowania" wyjdzie w trakcie pracy. Oczywiście przyda się język angielski - po polsku jest stosunkowo niewiele artykułów/poradników z wielu tematów programistycznych.

No i najważniejsza rzecz - trzeba mieć otwartą głowę i chęć do nauki nowych rzeczy.

Dobrze jest przeglądać oferty pracy na bieżąco - widać tendencje jakich kompetencji wymagają pracodawcy - można się czegoś nauczyć lub poczytać o jakieś technologii/języku - może akurat Tobie "podejdzie".
komentarz 26 sierpnia 2021 przez Kelyyyy Nowicjusz (130 p.)
Ślicznie dziękuje, bardzo mi to pomoże, pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2021 przez marcin99b Szeryf (81,660 p.)
Jako analityk powinieneś umieć pracować z danymi, stąd takie wymagania

Konieczności znajomości excela przy pracy z danymi, statystykami itp chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć
VBA jest słaby do programowania, ale pozwala na pisanie skryptów w niektórych programach m.in excelu, tam nie wykorzystasz jego pełnych możliwości, a jedynie będziesz sie nim wspomagać

SQL - dobrze gdybyś umiał wyciągnąć dane z bazy których potrzebujesz, praca z bazami danych to w sumie taka podstawa
po co ktoś miałby ci wysyłać przykładowo excele, skoro może dać ci dostęp do bazy danych?

Tableu, power bi - masz nie tylko wyciągnąć wnioski, ale też umieć je ładnie zaprezentować
wykresy z excela też dają rade, ale po co sie ograniczać skoro można umieć coś więcej?

Python - ma sporo bibliotek do manipulowania danymi
wykonywanie obliczeń, grupowanie danych itd

programista mid python zarabia tyle ile zarabia, bo poza samą znajomością języka (który musi ogarniać solidnie) musi znać jeszcze sporo bibliotek, frameworki, dobre praktyki programowania, musi mieć wiedze z architektury oprogramowania, wzorce projektowe, znajomość narzędzi związanych z programowaniem (a tego jest sporo) -> potrzebuje ok 1-2 lat regularnej nauki na zostanie juniorem i kolejnych 2-3 lat na zostanie midem

analityk potrzebuje pythona jedynie do odpalenia kilku obliczeń, wystarczy mu wiedza z tygodnia nauki + poznanie kilku bibliotek (np numpy, pandas, scikit)
komentarz 26 sierpnia 2021 przez Kelyyyy Nowicjusz (130 p.)
Fajnie opisałeś, pomocna i wyjaśniająca rada, dziękuje :D

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,438 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 608 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2019 w Algorytmy przez lacina Nowicjusz (120 p.)
–1 głos
4 odpowiedzi 4,420 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...