• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowy serwer pod aplikację

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
563 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
Cześć, szef dał mi za zadanie wysłać mu specyfikację serwera jaki mamy zakupić pod aplikację.

Jako że pierwszy raz dostałem tego typu zadanie proszę o pomoc, co waszym doświadczonym okiem powinienem wyszczególnić.

Najpierw o aplikacji: są to tak naprawdę 4 aplikacje połączone:

- Baza danych w MongoDB

- aplikacja do wizualizacji

- aplikacja-sterownik do odbioru danych

- WebAPI scalające wszystko

Ogólnie odczytujemy dane z 500 czujników które się aktualizują co 5 sek. Problem jest w tym że nie wiem ile zapis-archiwizacja-odczytHistorii z tych czujników zabiera zasobów.

Dla 16 czujników które testuję jest około 15% procesora i5-6400(łączne zużycie 4 wymienionych aplikacji), najwięcej bierze WebAPI prawie 10% ale dlatego że jest w nim jeszcze pętla sprawdzająca czy progi czujników nie są przekroczone. Przy odczycie danych historycznych jest chwilowy skok na 40-50% procesora, ale tym się mniej przejmuje.

Wizja jest obecnie taka żeby to był komputer PC postawiony gdzieś w kącie firmy docelowej.

Na pewno chcę wprowadzić RAID-1 żeby zabezpieczyć dane przed awarią jednego dysku.(najlepsze rozwiązanie jakie znam które nie jest w chmurze)

Oraz wiem że nie chcę wsadzać mniej niż 64GB RAM, a najlepiej 128GB RAM.

Jakobyście mi polecili procesor i resztę podzespołów?
komentarz 24 sierpnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
szef " FIRMY I PROJEKTU " daje Ci zadanie z wyboraniem serwera do zakupu, a ty Się na tym nie znassz?
Nie wiem jak to jest możliwe, ale to głupi w to nie uwierzy no sory, ale jak można komuś powierzyć "Zakup, wybór, inwestycje " czegoś, na czym ta osoba się nie zna.
komentarz 24 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
@Wiciorny Komputer gamingowy bym ci poskładał że szczenka opada. Znam podstawy sprzętu, po prostu nie miałem potrzeby nigdy tego dobierać. Dlatego pytam o podpowiedź. Nie pytam bo nie dam rady, dam radę. Pytam bo chcę to zrobić lepiej.
komentarz 24 sierpnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
a dlaczego w FIRMIE masz coś robić, co nie należy w takim razie do twojej kompetencji ? :)
1
komentarz 24 sierpnia 2021 przez PgK Obywatel (1,380 p.)
Nie rozumie waszych komentarzy. Często zdarza się, że trzeba zrobić coś co wykracza poza naszą wiedzę, dzięki temu się uczymy. Z serwerem nie pomogę, ale powyższe komentarze według mnie są nie na miejscu.
1
komentarz 24 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@Pawel1995, Dlaczego nie chmura? 

komentarz 25 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)

@tkz Docelowa lokalizacja bedzie z "utrudnionym" łączem internetowym. Poza tym nasz koncepcja jest taka żeby po postawieniu maszyny już nie musieć w subskrypcje inwestować. 

@PgK zgadzam się z tobą. 

@Wiciorny Jeżeli możesz mi pomóc/doradzić z serwerem, to proszę udziel mi swojej wiedzy. A dyskusje czy jest to w mojej kompetencji zostawmy, jak zrobie ze trzy takie serwery to już w kompetencji będzie :) 

komentarz 25 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
No to będziecie inwestować w sprzęt. Takie rozwiązanie jest skrajnie nieskalowalne. Jak to rozbudujesz? Wymieniając procesor? Dokładając ram? A co z awariami? Wątpię, że kupicie takie dwa. A co z utratą prądu? Dochodzi koszt UPS i to nie tylko sam zakup.

Z tyłu głowy mam, że Wasza aplikacja łącznie z pobieraniem danych jest kompletnie nieoptymalna. Możesz rozwinąć jakie to czujniki i co robią? Co porównują?
komentarz 25 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)

@tkz Projekt poza te 500 czujników nie będzie rozszerzany, więc po dobraniu odpowiedniego serwera teraz nie bedzie taka potrzeba. A jeżeli projekt jednak bedzie miał 1000 czujników to również drugi lub lepszy serwer też się znajdzie. 

Mówimy o systemie pomiaru samej temperatury, który nie jest "newralgiczny" w sensie jak sie stanie awaria to nie musi być usunięta na już, bo od tego systemu nie zależy nie czyje życie.  Nacisk jest natomiast na to żeby w razie awarii nie utracić tych danych, dlatego chcę zrobić RAID. Dane pomiarowe które będą zbieranie nie mogą w żaden sposób przepaść, ale jak będzie awaria i bedzie luka w pomiarach 3 dni to nie będzie nas to boleć, pod warunkiem że nic nie "zgubimy". Więc problemy z brakiem prądu, UPSem czy konserwacje nie są problemem. 

Jeżeli chodzi o optymalność to domyślam się że jeszcze jakieś fixy w celu optymalizacji będą. Natomiast jeżeli dobiorę dobry serwer co tą wersję uciągnie to przyszłe tym bardziej.

Jeżeli chodzi o same czujniki to jak pisałem mierzą temperaturę i wartość tę aktualizują co 5sek. Będą odpytywane takimi falami co 5sek i też nie 500 na raz. 

Jest to system badawczy więc wydajność serwera i bezpieczeństwo danych jest ważniejsza niż jego bezawaryjność. 

komentarz 25 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Brzmi to na słabo napisaną aplikację i łatanie tego sprzętem, co i tak skończy się stratą funduszy. Zamiast inwestować sprzęt, niech szef zainwestuje w programistów, czy tam kogokolwiek odpowiedzialnego za rozwój tego.
komentarz 25 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
Aplikacja aplikacją, myślę że tak źle nie będzie. Teraz to potrzebuję skleić specyfikację serwera.
komentarz 25 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Nie określiłeś za dużo. Teoretycznie to tylko gromadzenie danych z jakimiś endpointami. Skoro tego nie przetwarzacie, to po co Wam coś więcej? Sprawdzałeś jak wygląda sytuajca na obecnym sprzęcie?
komentarz 26 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
Na obecnym sprzęcie 15% procesora i5-6400 tak jak wyżej. Przetwarzamy sprawdzanie progów i wyświetlanie alarmów.

Szukam czegoś na zapas żeby nie okazało się za mało.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
wstępnie wybrałem:

CPU: zeby to był i9 10gen sugeruję coś z: Intel Core i9-10850K, Intel Core i9-10900KF, Intel Core i9-10900K, lub lepszy.

RAM: 128 GB

HDD: 4x 4TB (potrzebuję minimum 4 dysków zeby zastosować RAID-6)

co o tym sadzicie?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 88 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2021 w C# przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 350 wizyt
pytanie zadane 29 września 2020 w Inne języki przez poldeeek Mądrala (5,980 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 357 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...