• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czego się uczyć mając 14 lat

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
574 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2021 w C i C++ przez tymek112 Obywatel (1,530 p.)
edycja 15 sierpnia 2021 przez tymek112
Hej, mam 14 lat i od nie dawna zacząłem uczyć się programowania w języku c++ u Pana Mirosława. Jestem teraz na etapie nauki wskaźników. I tu jest pytanie czy warto nadal uczyć się c++ i co można w nim zrobić. Jeśli nie warto to jaki inny język mi polecacie. Interesują mnie aplikacje desktop-owe
komentarz 16 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A co chcesz nową przeglądarkę napisać?

Bardziej tu mowa o tym czego się warto uczyć a nie kto traci rynek... Oczywiście w pewnych dziedzinmach C++ będzie liderem jeszcze długo, ale to jest tak wąska dziedzina że nie wiązałbym z tym przyszłości mając 14 lat.
1
komentarz 16 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

OP pisał, że interesują go aplikacje desktopowe, a tu C++ jest wciąż mocny (w zasadzie to nie ma jakiegoś sensownego zamiennika, jeśli chcesz napisać aplikację racjonalnie zarządzającą pamięcią i wydajną zarazem).

A co chcesz nową przeglądarkę napisać?

Nie bardzo rozumiem, co to pytanie miałoby oznaczać.

komentarz 16 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Aplikacje desktopowe to już jest niemal trup, a zanim autor dorośnie by pracować w zawodzie to już na pewno będzie trup ;)

Nie bardzo rozumiem, co to pytanie miałoby oznaczać.

Właśnie to miałem na myśli że ten dział już jest obsadzony i nic nowego za bardzo tutaj nie powstaje.

3
komentarz 16 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
W sumie o tym umieraniu desktopa też słyszę od dobrej dekady (jeśli nie dłużej) i jakoś cholera umrzeć nie chce ;)
1
komentarz 17 sierpnia 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Tak bardzo umierają, że C++ wchodzi do przeglądarek dzięki WASM-owi ¯\_(ツ)_/¯

5 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez niezalogowany
angielskiego
1
komentarz 15 sierpnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
ojj tak zdecydowanie !
2
komentarz 15 sierpnia 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Angielski? 2021 rok... Tylko Chiński...
+1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2021 przez wokiap Nowicjusz (240 p.)
Cześć,

Polecam obczai sobie sfml - świetna dokumentacja i idealne na początek. Na pewno dasz sobie z nim radę a frajda gwarantowana. Jest to świetnie napisana biblioteka 2D, bez trudnych konceptów i niuansów i idealna do nauki języka i świata okienek desktopowych.

Jeśli ogarniasz dość nieźle angielski to polecam kurs na stronie sfml-a jest zrozumiały i szybki.

Ogólnie na początek nie radzę robić w 3D bo to czasochłonne na początek, potem jak zrozumiesz więcej programowania to możesz przejść na 3D (taka jest moja opinia).

Czy c++ warto się uczyć? Moim zdaniem warto bo większość rzeczy się powiela w różnych językach i jeśli ogarniesz np. obiektówkę w c++ to w innych językach też ogarniesz. Wiele rzeczy np. std::vector czy tam ogólnie biblioteka math występuje wszędzie tylko pod innymi nazwami ;). Jedynie czego nie ma w (większości) innych językach to głównie brakuje wskaźników ale są one pod innymi konceptami. Ogólnie w nauce programowania chodzi o to żeby myśleć jak programować i chodzi głównie o ten sposób myślenia nie o sam język.
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Interesuje cię C++? Ucz się dalej, robiąc jak najwięcej swoich projektów. Poszukiwanie rozwiązań problemów, które pojawią się w trakcie ich realizacji, najwięcej cię nauczy.

Możesz spróbować również innych języków, np. Pythona. Albo webmasterki: HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL.

Sam dojdziesz, co najbardziej ci pasuje.
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Hej, troszeczkę idziesz od złej strony, dobierz "narzędzie", dobierz coś... pod swój cel, a nie cel pod narzędzie.
Tłumacząc: pomyśl co byś chciał w przyszłości robić, wiem że na ten moment to cięzkie, ale nie wiem pomyśl: czy aplikacje, czy gry, czy tworzenie stron, a do tego dobierz narzędzie i to co Ci sprawia frajde, a nie męczy.
Bo jest też wiele języków dla danej dziedziny np. dla aplikacji może to być: Java, może to być Python etc, więc wtedy wiedząc że chcesz tworzyć aplikacje dobierz któreś z narzędzi które Ci służy, to samo jak GameDevelopment, to pomyśl o C#, C++ i też do tego dobieraj dalej.
Jak tworzenie stron to może Angular, HTML, CSS w te strone zależy czy WebDeveloper, czy  grafik róznie.

Fakt, faktem są pewne rzeczy które warto zawsze umieć: algorytmy, logiczne myślenie, narzędzia, nie stroń od tego i w tym zakresie to jest niezalezne od techonoloigii
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2021 przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)
W c++ mozna tak w zasadzie zrobić wszystko (jak w każdym innym języku XD) więc jak ci się on spodobał no to dalej się go ucz, ale jeśli dopiero wchodzisz w ten świat to dobrze by było jakbyś se poskakal po różnych językach żebyś zdobył taki obraz jak to wszystko wyglada, a i IMO jak chcesz się dalej uczyć C++'a to lepiej nie z poradników zelanta bo mimo ze są one dobre to już trochę przestarzałe a dzięki temu ze C++ jest tak popularny to poradników po polsku jak i po angielsku jest no nie mało

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 277 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 290 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2020 w C i C++ przez Taachii Początkujący (330 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 653 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...