• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czego się uczyć mając 14 lat

+1 głos
306 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2021 w C i C++ przez tymek112 Użytkownik (910 p.)
edycja 15 sierpnia 2021 przez tymek112
Hej, mam 14 lat i od nie dawna zacząłem uczyć się programowania w języku c++ u Pana Mirosława. Jestem teraz na etapie nauki wskaźników. I tu jest pytanie czy warto nadal uczyć się c++ i co można w nim zrobić. Jeśli nie warto to jaki inny język mi polecacie. Interesują mnie aplikacje desktop-owe
komentarz 16 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (35,080 p.)
A co chcesz nową przeglądarkę napisać?

Bardziej tu mowa o tym czego się warto uczyć a nie kto traci rynek... Oczywiście w pewnych dziedzinmach C++ będzie liderem jeszcze długo, ale to jest tak wąska dziedzina że nie wiązałbym z tym przyszłości mając 14 lat.
1
komentarz 16 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (169,680 p.)

OP pisał, że interesują go aplikacje desktopowe, a tu C++ jest wciąż mocny (w zasadzie to nie ma jakiegoś sensownego zamiennika, jeśli chcesz napisać aplikację racjonalnie zarządzającą pamięcią i wydajną zarazem).

A co chcesz nową przeglądarkę napisać?

Nie bardzo rozumiem, co to pytanie miałoby oznaczać.

komentarz 16 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (35,080 p.)

Aplikacje desktopowe to już jest niemal trup, a zanim autor dorośnie by pracować w zawodzie to już na pewno będzie trup ;)

Nie bardzo rozumiem, co to pytanie miałoby oznaczać.

Właśnie to miałem na myśli że ten dział już jest obsadzony i nic nowego za bardzo tutaj nie powstaje.

3
komentarz 16 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (169,680 p.)
W sumie o tym umieraniu desktopa też słyszę od dobrej dekady (jeśli nie dłużej) i jakoś cholera umrzeć nie chce ;)
1
komentarz 17 sierpnia 2021 przez Comandeer Guru (563,140 p.)
Tak bardzo umierają, że C++ wchodzi do przeglądarek dzięki WASM-owi ¯\_(ツ)_/¯

5 odpowiedzi

+10 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez argeento VIP (109,260 p.)
angielskiego
1
komentarz 15 sierpnia 2021 przez Wiciorny Mędrzec (198,980 p.)
ojj tak zdecydowanie !
2
komentarz 15 sierpnia 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,250 p.)
Angielski? 2021 rok... Tylko Chiński...
+1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2021 przez wokiap Nowicjusz (240 p.)
Cześć,

Polecam obczai sobie sfml - świetna dokumentacja i idealne na początek. Na pewno dasz sobie z nim radę a frajda gwarantowana. Jest to świetnie napisana biblioteka 2D, bez trudnych konceptów i niuansów i idealna do nauki języka i świata okienek desktopowych.

Jeśli ogarniasz dość nieźle angielski to polecam kurs na stronie sfml-a jest zrozumiały i szybki.

Ogólnie na początek nie radzę robić w 3D bo to czasochłonne na początek, potem jak zrozumiesz więcej programowania to możesz przejść na 3D (taka jest moja opinia).

Czy c++ warto się uczyć? Moim zdaniem warto bo większość rzeczy się powiela w różnych językach i jeśli ogarniesz np. obiektówkę w c++ to w innych językach też ogarniesz. Wiele rzeczy np. std::vector czy tam ogólnie biblioteka math występuje wszędzie tylko pod innymi nazwami ;). Jedynie czego nie ma w (większości) innych językach to głównie brakuje wskaźników ale są one pod innymi konceptami. Ogólnie w nauce programowania chodzi o to żeby myśleć jak programować i chodzi głównie o ten sposób myślenia nie o sam język.
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez SzkolnyAdmin Maniak (65,080 p.)
Interesuje cię C++? Ucz się dalej, robiąc jak najwięcej swoich projektów. Poszukiwanie rozwiązań problemów, które pojawią się w trakcie ich realizacji, najwięcej cię nauczy.

Możesz spróbować również innych języków, np. Pythona. Albo webmasterki: HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL.

Sam dojdziesz, co najbardziej ci pasuje.
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2021 przez Wiciorny Mędrzec (198,980 p.)
Hej, troszeczkę idziesz od złej strony, dobierz "narzędzie", dobierz coś... pod swój cel, a nie cel pod narzędzie.
Tłumacząc: pomyśl co byś chciał w przyszłości robić, wiem że na ten moment to cięzkie, ale nie wiem pomyśl: czy aplikacje, czy gry, czy tworzenie stron, a do tego dobierz narzędzie i to co Ci sprawia frajde, a nie męczy.
Bo jest też wiele języków dla danej dziedziny np. dla aplikacji może to być: Java, może to być Python etc, więc wtedy wiedząc że chcesz tworzyć aplikacje dobierz któreś z narzędzi które Ci służy, to samo jak GameDevelopment, to pomyśl o C#, C++ i też do tego dobieraj dalej.
Jak tworzenie stron to może Angular, HTML, CSS w te strone zależy czy WebDeveloper, czy  grafik róznie.

Fakt, faktem są pewne rzeczy które warto zawsze umieć: algorytmy, logiczne myślenie, narzędzia, nie stroń od tego i w tym zakresie to jest niezalezne od techonoloigii
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2021 przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)
W c++ mozna tak w zasadzie zrobić wszystko (jak w każdym innym języku XD) więc jak ci się on spodobał no to dalej się go ucz, ale jeśli dopiero wchodzisz w ten świat to dobrze by było jakbyś se poskakal po różnych językach żebyś zdobył taki obraz jak to wszystko wyglada, a i IMO jak chcesz się dalej uczyć C++'a to lepiej nie z poradników zelanta bo mimo ze są one dobre to już trochę przestarzałe a dzięki temu ze C++ jest tak popularny to poradników po polsku jak i po angielsku jest no nie mało

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 147 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 179 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2020 w C i C++ przez Taachii Początkujący (330 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 461 wizyt

86,526 zapytań

135,279 odpowiedzi

300,596 komentarzy

57,276 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...