• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prosta domena www - modyfikacja/aktualizacja

0 głosów
93 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2021 w Hostingi, domeny, usługi przez szynszyl97 Początkujący (410 p.)
Witam,

Chcę napisać prostą stronę www dla mamy .Po wykupieniu domeny będą tam zamieszczane jedynie zdjęcia i praktycznie nic poza tym, żądnego logowania itd. Ze względu na prostotę nie planuję tworzyć roli administratora ani nic podobnego. Zdjęcia chciałbym dodawać z poziomu kodu źródłowego. Będzie to zatem edycja kodu czyli w pewnym sensie aktualizacja/modyfikacja strony. Jak przebiega taki zabieg aktualizacji już istniejącej strony, czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi kosztami. Uważacie ten pomysł za rozsądny czy może przeciwnie. Chętnie wysłucham każdej opinii.
komentarz 12 sierpnia 2021 przez edutomek Dyskutant (8,260 p.)

Polecam użycie jakiegoś generatora stron statycznych. Zdjęcia można wstawiać w Markdown. Budowanie strony to jedno polecenie, aktualizacja plików na serwerze standardowo poprzez FTP.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2021 przez Pawel1995 Gaduła (3,160 p.)
Cześć, po pierwsze w komercyjnych projektach oprócz kupienia domeny, musisz kupić jeszcze hosting(certyfikaty sobie pomińmy dla uproszczenia życia).

i to w zależności od kupionego hostingu masz:

 - albo nielimitowany transfer, więc nieważne ile razy zmienisz źródło strony, jak nie przekroczysz limitu GB to nic nie płacisz.

 - albo limitowany, więc po przekroczeniu tego limitu nie będziesz mógł modyfikować strony, do następnego cyklu rozliczeniowego[najpewniej do następnego miesiąca], chyba że wykupisz dodatkowy transfer.

Jeżeli chodzi o opinię, to dla takiego projektu bym użył darmowego hostingu z nielimitowanym transferem(jest ich pełno...). Jedynymi ich mankamentami jest to że dodają reklame do twojej strony od siebie(na czymś muszą zarabiać) oraz że przeważnie mają bardzo mała ilość miejsca. Na moim pierwszym darmowym hostingu limit był 150mB na stronę, ale na kilka zdjęć dla mamy myslę że wystarczy :)

Jeżeli natomiast chodzi o twoją koncepcję "dodawanie z poziomu kodu źródłowego" to odradzam.

Po pierwsze bedziesz zawsze tylko ty odpowiedzialny za dodawanie nowych zdjęć i kierowanie stroną. Z czasem kiedy ten plik HTML/PHP będzie bardzie duzy więc coraz gorzej będzie ci się z nim pracowało.

Jak zastosujesz prostego CMS ja WordPress to bez problemu zrobisz w nim galerię i nauczysz mamę jak dodawać/modyfikować/usuwać z niej zdjecia, więc będzie mogła prowadzić stronę bez twojego udziału[po założeniu i przeszkoleniu ze strony bedziesz miał wolne ;))].
0 głosów
odpowiedź 12 sierpnia 2021 przez pablop76 VIP (119,480 p.)
edycja 12 sierpnia 2021 przez pablop76
Jeżeli chcesz stworzyć stronę statyczną bez CMS, to jak najbardziej jest to moim zdaniem dobry pomysł. Nie wiem jaki jest Twój poziom znajomości technologii webowych. Ale przydałby się jeszcze jakiś bundler np. gulp i framework typu UIkit. Więc stack byłby HTML, CSS, js, UIkit, Gulp m.in. z pluginem html-include. Z  GitHub pages żadnych kosztów, no chyba, że chcesz mieć własną domenę, to wtedy koszt domeny. Aktualizacja w edytorze kodu za pomocą gita.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2016 w Hostingi, domeny, usługi przez BlueWee Użytkownik (730 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 2,231 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2018 w Offtop przez Jan Machelski Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,273 wizyt

87,916 zapytań

136,501 odpowiedzi

304,327 komentarzy

58,290 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...