• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

linux - dużo dysków - jak rozplanować partycje

Object Storage Arubacloud
0 głosów
234 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez michalma86 Nowicjusz (120 p.)
Na wstępie chciałem wszystkich powitać, bo to mój pierwszy post, na który w sumie nie znalazłem konkretnych odpowiedzi.

Otóż chcę definitywnie porzucić windows'a na rzecz linux'a.

Jedyny problem jaki mam to jak rozplanować partycje...

Teraz na windozie mam:

2TB - SSD - najszybszy - system i programy

4TB - SSD - wolniejszy - programy i miejsce na developerke, kompilacje kodu itp

4TB - HDD - dane mniej ważne

2x 5TB HDD - spięte w systemowy(niestety) RAID1 - ważne dane

Teraz jakbyście to rozłożyli w linuxie?? Nie pytam o kwestie techniczne jak to zrobić, czyli jak przebiega proces dzielenia na partycję itd tylko pytam o samą logikę przydzielenia takiej ilości dysków w drzewie /
komentarz 7 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
W sumie tutaj nie ma większej filozofii. Instaluj Linuksa na szybkim dysku SSD i już. Jak będziesz chciał później coś przenieść na inny dysk, to nie ma problemu.
komentarz 7 sierpnia 2021 przez michalma86 Nowicjusz (120 p.)
Inaczej zadam pytanie.

Na szybkim dysku zainstaluje wszystko oprócz /home - to pójdzie w ten wolniejszy ssd, a resztę mogę mieć w:

/home/part1 ... 2 ...

czy lepiej

/home/jakisUser/part1 ... 2 ...

czy w /mnt

jak to lepiej zrobić?
komentarz 7 sierpnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

IMO nie ma sensu tego tak rozbijać na dyski fizyczne. Podziel sobie ten 2TB dysk na dwie partycje (200GB na system i reszta dla /home).

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 609 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez BENG Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 180 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kacperf1244 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 356 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Pawel82 Użytkownik (740 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...