• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jira - podstawy korzystania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
313 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2021 w Programowanie przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
zmienione kategorie 6 sierpnia 2021 przez Comandeer
Proszę o informację kto i mniej więcej jak często (codziennie czy raz na cały sprint, czy jeszcze może inaczej) oraz w jakim celu kortzysta z Jiry.. Mam tu na myśli programistów backend, frontend oraz testerów.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 6 sierpnia 2021 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
wybrane 9 sierpnia 2021 przez manjaro
 
Najlepsza

Korzystam wg mnie zbyt rzadko, bo moje obowiązki nie tylko kręcą się wokół rozwiązywania i odhaczania tasków w JIRA. Ale pracodawcy to nie przeszkadza, więc luz. Moje rzadko to tak średnio trzy razy na tydzień.

Jakbym miał odpowiedzieć, w jakim celu korzysta się z JIRA to po to, by wypełnić proces tworzenia oprogramowania. Tak bardzo ogólnie JIRA to takie jakby forum, w którym zakłada się taski, odpowiednik wątku na forum. Taski zakłada się w przeznaczonej do tego kategorii, co odpowiada działom i podrozdziałom na forach. Każdy task opisuje jakiś problem do rozwiązania. Mogą to być znalezione błędy oprogramowania, zapotrzebowanie na nowe funkcjonalności itp. Przy czym warto zaznaczyć, że wcale nie trzeba się ograniczać do oprogramowania. Można zgłaszać dowolne problemy, kwestia odpowiedniej kategorii. To coś jak na zasadzie, że w repozytorium gita możesz trzymać grafikę lub książkę w LaTeX-u, choć wielu ludzi kojarzy gita tylko z softwarem.

Zgłosić może każdy (frontendowiec, backendowiec, tester, team leader), a taski przypisuje się innym osobom (czasem zdarza się, że sam zakładam taska, którego rozwiązuję). To już zależy od polityki, kto to robi. Nieraz sami zgłaszający, a nieraz jest wyznaczony do tego admin. Jeśli Tobie przypisano taska, to czytasz o problemie, robisz estymatę czasową ile Ci zadanie zajmie i zmieniasz status na w toku. Pracujesz nad rozwiązaniem problemu, możesz dodawać komentarze i załączniki do taska, jakbyś chciał coś przekazać/dopytać osobę, która go założyła (reporter). W międzyczasie raportujesz w tym tasku ile czasu poświęciłeś danego dnia, by pchać zadanie do przodu. W ten sposób ubywa czasu w Twojej pierwotnej estymacie czasowej.

Ostatecznie, w zależności od procesu, jak skończysz taska to Twoja praca może trafić na testy albo do innej weryfikacji. Chodzi o to, że dopiero można zamknąć taska, kiedy cała robota zostanie zakończona. JIRA pozwala filtrować taski po kategoriach, datach, reportach, deweloperach itd. Daje to duże możliwości do tego, aby jakiś menadżer odpowiedzialny za projekt mógł sobie śledzić, co przez dany sprint zostało zrobione, kto co zrobił i co jeszcze trzeba zrobić. Takie rzeczy da się też wyciągnąć z gita, ale jest to karkołomne. Ponadto osoby nietechniczne też mogą zgłaszać problemy w JIRA, więc jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie, które wspomaga proces tworzenia nie tylko oprogramowania.

komentarz 6 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dziękuję @Benek bardzo mi to pomogło. Z grubsza oczywiście wiedziałem do czego służy Jira, ale nie miałem pojęcia jak to wygląda w praktyce. Czyli można powiedzieć, że każda osoba w teamie każdego dnia korzysta z Jiry, nawet jeśli nic nie ma do napisania to przynajmniej powinna być na bieżąco z informacjami jakie się tam pojawiają każdego dnia i które mogą dotyczyć danej osoby. Dobrze rozumiem?
1
komentarz 6 sierpnia 2021 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
JIRA jest zintegrowana z adresem e-mail, więc dostaniesz powiadomienie, jeśli ktoś wspomni o Tobie w komentarzu albo zostanie do Ciebie przypisany task. Co więcej, każdy task możesz subskrybować i też dostaniesz powiadomienia, jeśli zmieni się status, ktoś wrzuci komentarz itp.

Jeśli więc jesteś odpowiedzialny za jakąś kategorię, to każdy task będzie przypisany domyślnie do Ciebie. Wtedy na bieżąco będziesz informowany poprzez maila, jeśli ktoś wystawi nowe zgłoszenie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 105 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez archiect Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 328 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2018 w Inne języki przez matoung Początkujący (430 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 98 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez KingaJ Nowicjusz (160 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...