• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wyjaśnij różnicę między funkcją synchroniczną a asynchroniczną?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,386 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2021 w JavaScript przez niezalogowany
Pytanie pojawia się dosyć często na rozmowach kwalifikacyjnych ...

Jakbyście na nie odpowiedzieli krótko i zwięźle ?

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 6 sierpnia 2021 przez VBService Ekspert (251,250 p.)
wybrane 6 sierpnia 2021
 
Najlepsza

Czy tak zwięzła odpowiedź Ciebie satysfakcjonuje?

link do całego artykułu: Synchronicznoś a asynchronicznoś

 

Kod synchroniczny, oznacza to, że odpalony wykonuje się on linia po linii. Jeżeli jakiś fragment wykonuje się dłużej (np. bardzo długa pętla, czytanie zawartości pliku), blokuje on wykonywanie dalszej części kodu.

 

Asynchroniczność pozwala nam wykonywać kilka zadań równocześnie. Dzięki temu możemy równocześnie odpalić kilka funkcjonalności na raz. Jedna będzie dla przykładu sczytywać dane do tabeli na stronie, druga wysyłać informacje o zalogowanym użytkowniku, a trzecia z kolei grzecznie sobie poczeka by w odpowiednim momencie pokazać popup na stronie.

1
komentarz 6 sierpnia 2021 przez niezalogowany

Dziękuję Bardzo ! Jak zwykle można na Ciebie liczyć !smileyyes

2
komentarz 6 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@VBService, 

Asynchroniczność pozwala nam wykonywać kilka zadań równocześnie.

To nie jest do końca prawdą, bynajmniej nie w kontekście systemów komputerowych. Chyba. że korzystasz z FPGA. "Równoczesność" jest złudna i nie występuje w "normalnych" urządzeniach. Warto doczytać o przełączaniu kontekstu.

Imo próba odpowiadania technicznie na takie pytanie może nieźle nas uziemić. Szczególnie gdy trafimy na kogoś naprawdę technicznego. Zdecydowanie lepszym wyborem jest przykład, który przemówi do każdego. Czyli coś z życia. Na przykład oddychanie, rozmowa i rozglądanie się przechodząc przez ulicę. 

komentarz 6 sierpnia 2021 przez VBService Ekspert (251,250 p.)
edycja 6 sierpnia 2021 przez VBService

Czyli coś z życia. Na przykład oddychanie, rozmowa i rozglądanie się przechodząc przez ulicę.

i tak, i nie, bo podświadomość (oddychanie, rozglądanie się), z tego co udało Mi się doczytać, działa "asynchronicznie", a świadomość "synchronicznie" (rozmowa), wyjątkiem może tu być np.: perkusista (czy organista), który świadomie jedną ręką wybija inny patern (werbel), drugą ręką inny (talerz), a nogami inny (bęben basowy, wielki, różne nazwy) a wszystko w jednym rytmie.

1
komentarz 6 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dałem łapkę w górę, bo narzekasz że dostajesz down voty ;)
komentarz 6 sierpnia 2021 przez VBService Ekspert (251,250 p.)

@manjaro, dziękuję bardzo, ale nie piszę dla vote-ów.  wink.

Chodzi Tobie o te komentarze, może źle się wyraziłem (za mało precyzyjnie) , zbyt ogólnikowo. Po prostu miałem niezły "kołowrotek" swojego czasu, bo byłem "ganiony", że wstawiam linki w odpowiedź, a innym razem, że w komentarze (Moje IQ ma problem z ogarnięciem do końca tej kwesti w regulaminie - za co z góry przepraszam administrację, i liczę w przyszłości na Ich pomoc w tej sprawie). Pozdrawiam. smiley

1
komentarz 6 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ja tylko chciałem napisać że mam wywalone na minusy. Czasem świadomie narażam się na na nie, bo wiem że jak napiszę odpowiedź jaka nie spodoba się gimbazie to polecą minusy, ale co zrobić takie życie ;)
komentarz 6 sierpnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@VBService, 

i tak, i nie, bo podświadomość (oddychanie, rozglądanie się), z tego co udało Mi się doczytać, działa "asynchronicznie", a świadomość "synchronicznie" (rozmowa), wyjątkiem może tu być np.: perkusista (czy organista), który świadomie jedną ręką wybija inny patern (werbel), drugą ręką inny (talerz), a nogami inny (bęben basowy, wielki, różne nazwy) a wszystko w jednym rytmie.

Za podtrzymanie funkcji życiowych odpowiada pień mózgu. Co za tym idzie, nie ma to za dużo wspólnego z świadomością i podświadomością. Abstrahując, że rozglądanie jest raczej świadome. Rozglądasz się w jakimś celu, zbierasz i analizujesz informacje. Podświadomość może wywołać lęk, że czegoś nie zauważyłeś. Obie te rzeczy działają asynchronicznie. Inaczej myśląc byś umarł. Chyba, że rozmyślanie zajmuje mniej niż 90 sekund... Idąc i rozmawiając robisz dwie rzeczy, co raczej implikuje na rzecz tezy, że działa to w trybie asynchronicznym. Ogólnie mózg wydaje mi się dużo lepszym menadżerem kontekstu niż PC i raczej nie pozwala na zatrzymanie jednej funkcji na rzecz czegoś innego. Oczywiście jeżeli nie ma takiej potrzeby.   

komentarz 7 sierpnia 2021 przez VBService Ekspert (251,250 p.)
edycja 7 sierpnia 2021 przez VBService

Abstrahując, że rozglądanie jest raczej świadome.

i tu się z Tobą nie zgodzę, jeżeli jesteś kierowcą, znasz na pewno przypadek, że myślisz o czymś intensywnie w czasie jazdy i nagle sobie zdajesz sprawę, że przebyłeś drogę (kilkanaście sekund) i nie pamiętasz jak to się stało (mimo, że się rozglądałeś), nie rozjechałeś nikogo na pasach, przejeżdżałeś prawidłowo na światłach, możliwe jest to w miejscach, które przejeżdżałeś wcześniej kilkanaście razy (np. droga do pracy przez kilkanaście miesięcy), upraszczając bardzo, umiejętność kierowania pojazdem na tej trasie "schodzi" do podświadomości - wstyd się przyznać, ale potwierdzam takie zachowanie, nie za często tak miałem, ale z własnego doświadczenia potwierdzam i założę się, że wielu kierowców z kilkuletnim "stażem" potwierdzą takie odczucia, zgubienia kilku, kilkunastu sekund z podróży a mimo to przebyli ten dystans bezpiecznie.

ŚWIADOMOŚĆ, PODŚWIADOMOŚĆ, NIEŚWIADOMOŚĆ…?

 

...  Poziom podświadomy obejmuje treści, które mogą być uświadomione, ale przez większość czasu są nam nieznane, nieuświadomione. Podświadomość steruje na własnych zasadach np. procesami trawienia, oddychaniem, bo przecież nie analizujemy każdego oddechu i wydechu (dzieje się to niejako automatycznie). Podświadomość może więc uwierzyć w to wszystko, w co wierzy świadomość. Nie poddaje ona jednak obróbce logicznej i nie wysuwa żadnych wątpliwości co do przekazywanych jej treści. A więc reaguje odpowiednio na dobre, złe, słuszne, niesłuszne myśli.

ostrość pola widzenia, powoduje, że znaczną część tego co widzimy analizuje "automatycznie" podświadomość, teraz sobie nie przypomnę badań, ale z tego co pamiętam, mózg odbiera i przetwarza informacje wizualne, których nie jesteśmy w stanie świadomie dostrzec. Odkrycie to podaje w wątpliwość dotychczasowe rozumienie procesów przetwarzania doświadczeń wzrokowych, odbywających się w mózgu. Te badania prowadził Sanguinetti z Uniwersytetu w Arizonie, ale nie jestem na 100% pewien.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,343 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 114 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2020 w JavaScript przez smokolisz Mądrala (6,340 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...