• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

System operacyjny Kali Linux - Pytanie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
707 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez ksky Początkujący (450 p.)

Witajcie drodzy użytkownicy.
Uczę się w temacie Cyber Bezpieczeństwa i potrzebuję pomocy.

Oczywiście wiadomym dla mnie jest, iż temat jest wałkowany aczkolwiek nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

Używam laptopa na którym zainstalowany mam system Windows 10 Home 64-bit.
Tutaj nasuwa się moje pytanie, chciałbym skorzystać z partycjonowania dysków i utworzyć partycje dla drugiego systemu Linux.

Dlaczego chcę to zrobić przez Partycjonowanie dysków Windows?
Odpowiedź jest prosta, gdy robiłem to w instalatorach linuxa nie mogłem utworzyć danego (wymaganego) typu plików w partycji.

Dlatego potrzebuje informacje od was użytkowników.
Na jaki typ plików muszę dać partycje pod Kali Linuxa oraz ile muszę ich zrobić.
Ucieszyłbym się gdybym dostał także informacje od was co do wielkości danych partycji, jakie minimalne wartości powinny posiadać.

Szukałem na stronie Kali Linux nie znalazłem, pewnie jest to wymienione w instalatorze samego systemu.

Czy da się zrobić takowy system obok windowsa?

Ostatnie pytanko, czy polecacie inny system na początek? 
Kali Linux z tego co się orientuje używa Debiana aczkolwiek miałem do czynienia z ArchLinux, Każdą wersją Ubuntu, Debianem oraz Fedorą

Z góry dziękuje za przeczytanie i odpowiedź.

 

 

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Piszesz że miałeś do czynienia z kilkoma dystrybucjami Linuksa a nie wiesz na jaki format partycjonować dysk... Dziwne...

W ogóle coś tu kompletnie mylisz bo z tego co mi się wydaje to raczej Windows nie potrafi tworzyć partycji pod Linuks a nie odwrotnie. Logicznie myśląc to przecież instalator Linuksa musi sobie umieć przygotować dysk do instalacji...

Na system Linuks potrzebujesz minimum jednej partycji w formacie ext4. Choć lepiej to robić na 2 partycjach - pierwsza na system a druga na katalog użytkownika. Ale od biedy może być jedna.

Rozmiar partycji to minimum 10-15 GB na system ale dobrze jest dać te 25-30 GB. Partycja home jeśli będzie osobna to już zależy bo to partycja na dane które tam będziesz zapisywał i różne konfiguracje aplikacji czyli od kilku do kilkuset GB albo nawet więcej.

Możesz też (ale nie musisz) dać jeszcze jedną partycję wymiany SWAP. Jeśli się zdecydujesz to najlepiej dokładnie takiej wielkości ile wynosi pamięć RAM laptopa.

I nie, Kali nie używa Debiana. W ogóle co to za sformułowanie? Kali to odrębny system oparty na Debianie, czyli taka specjalistyczna dystrybucja, która wywodzi się z Debiana.

Na początek zaprzyjaźnienia się z Linuksem to raczej polecałbym te dystrybucje, które wymieniłeś - Ubuntu, Debian, Fedora, poza tym Mint, Manjaro, Archa sobie podaruj bo on nie ma instalatora i trzeba trochę wiedzy aby sobie z nim poradzić. Osobiście polecałbym Debiana albo Manjaro.
komentarz 1 sierpnia 2021 przez ksky Początkujący (450 p.)

Piszesz że miałeś do czynienia z kilkoma dystrybucjami Linuksa a nie wiesz na jaki format partycjonować dysk... Dziwne...

Już ci tłumacze przyjacielu.
Mianowicie, mój laptop (chyba on) jest wrednym s********m bo zawsze gdy próbuję zainstalować system obok windowsa wywala mi błąd że System Linux nie może utworzyć nowej partycji.... dlatego jedyne co na nim działało to opcja pod tytułem "oczyść dysk i zainstaluj system"

Nie wiem totalnie jakim cudem, teraz instalowałem (próbowałem) z Lubuntu 20.04 i znów to samo.

System Linux nie może utworzyć nowej partycji

Więc jakim cudem tak?
Poważnie żadna z opcji nie działa, nawet jak utworze partycje ext4 w ilości 2 (jedna na boot a druga na home to nadal nie moge nic z tym zrobić .... ) 

komentarz 1 sierpnia 2021 przez ksky Początkujący (450 p.)

Nie mogę edytować komentarzu także napisze nową wiadomość: 

Poniższa wiadomość jest bez sensu napisałem że siedziałem już na archu i innych podobnych linuxach... Arch instalowałem za pomocą internetu lecz internet na mój problem nie umie mi odpowiedzieć.

Na początek zaprzyjaźnienia się z Linuksem to raczej polecałbym te dystrybucje, które wymieniłeś - Ubuntu, Debian, Fedora, poza tym Mint, Manjaro, Archa sobie podaruj bo on nie ma instalatora i trzeba trochę wiedzy aby sobie z nim poradzić. Osobiście polecałbym Debiana albo Manjaro.

komentarz 1 sierpnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To może przedstaw tutaj jak wygląda obecnie podział Twojego dysku.
komentarz 1 sierpnia 2021 przez ksky Początkujący (450 p.)
Ogółem teraz zrobiłem instalację Xubuntu obok windowsa i wyszło automatycznie wszystko, jak robiłem to z Lubuntu, Ubuntu to nie zadziałało to tak jak chciałem :/
0 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
No dobrze czyli cybersec cię zainteresował. Jestem ciekawy co chciałbyś robić w tej dziedzinie?

Jednak do rzeczy. Po pierwsze jeśli chcesz uczyć się linuxa w cale nie musisz go instalować obok swojego systemu, od czego są wirtualne maszyny. Naukę linuxa proponuje zacząć od Ubuntu, Mint, Fedora. Kali czy ParrotOS to nie są systemy na których się pracuje na co dzień. Systemy tego typu używa się na wirtualnych maszynach. Zapytasz pewnie dlaczego. Odpowiedź jest prosta, zepsujesz coś łatwo możesz cofnąć do zrzutu (zapisanego stanu maszyny). Pentesterzy i nie tylko mają po kilkanaście VM z Kalim jak i innymi systemami. Infekcja maszyny wirtualnej, nie stanowi od razu tragedii jak miało by to miejsce podczas infekcji twojego systemu głównego. Jeśli coś nabroisz, masz migawkę do której cofasz maszynę i po sprawie. Nie musisz przeinstalowywać od nowa systemu. Kolejna spraw to bezpieczeństwo, jeśli chcesz komuś pomoc, uratować świat po pierwsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Teoretycznie wszystko co robisz na wirtualnej maszynie nie powinno przejść na twój system główny. Oczywiście błędy sec wirtualizatorów się zdarzają jednak nie są one tak częste. Polecam Ci abyś zainteresował się VirtualBoxem, jeśli masz Windows w wersji  professional to możesz skorzystać z Hyper-V.

W ramach ciekawostki dodam że często robi się takie sztuczki z łączeniem wielu VM w sieć, tak aby tworzyć taką lokalną sieć kilku wirtualnych maszyn.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Gildin1_2 Gaduła (3,060 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...