• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

addEventListener("click", funkcja()) wywołuje się bez kliknięcia, ponieważ dodałem nazwę funkcji?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
449 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2021 w JavaScript przez Doge Gaduła (3,370 p.)
edycja 28 lipca 2021 przez Doge

Witam, dlaczego używając addEventListener("click", funkcja()) z nazwą funkcji zamiast function(){}, ta wywołuje się bez żadnego eventu? Kiedyś też miałem ten problem, że z nazwą funkcji nie chciało działać, lecz nie dostałem odpowiedzi. Mój kod:

if(if_made_achievement[i+plus_made_achievement] == 1 && if_received_achievement_reward[i+plus_made_achievement] != 1) //zrobiono achievement i nie odebrano nagrody
		{
			text.innerHTML = `Done - collect ${reward_description_arr[i+plus_made_achievement]}`;
			progress_bar.style.width = '100%';
			text.style.cursor = "pointer";
			description_div.innerHTML = `${achievement_description_arr[i+plus_made_achievement]} ==> Done`;
			switch(i+plus_made_achievement)
			{
				case 1:
					text.addEventListener("click", give_achievement_reward(1, i+plus_made_achievement)); //wywołanie funkcji dającej nagrody
					break;
			}
		}
		else if(if_made_achievement[i+plus_made_achievement] == 1 && if_received_achievement_reward[i+plus_made_achievement] == 1) //zrobiono achievement i odebrano nagrodę
		{
			text.innerHTML = `Done - collected ${reward_description_arr[i+plus_made_achievement]}`;
			progress_bar.style.width = '100%';
			description_div.innerHTML = `${achievement_description_arr[i+plus_made_achievement]} ==> Done`;
		}
function give_achievement_reward(achievement, achievement_i_array)//funkcja dająca nagrody
{
	switch(achievement)
	{
		case 1:
			coins += 1;
			break;
	}
	if_received_achievement_reward[achievement_i_array] = 1;
	coins_update();
}

Po zrobieniu achievementa na około milisekundę wyświetla się warunek kiedy zrobiono i nie odebrano nagrody, a następnie sama wywołuje się funkcja na dawanie nagród i już jest po odebraniu wszystko wyświetlane. Dlaczego tak się dzieje?

(kod tutaj wklejony jest skrócony dla czytelności, całość wklejam w komentarzu do pytania w linku, ale raczej to się nie przyda, po prostu jeżeli ktoś chce przetestować o co chodzi, czwarty żółty kafelek na dole, aby dostać monetę trzeba kliknąć duży szary kwadrat po lewej stronie)

komentarz 28 lipca 2021 przez Doge Gaduła (3,370 p.)
1
komentarz 28 lipca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

dlaczego używając addEventListener("click", funkcja()) z nazwą funkcji zamiast function(){}, ta wywołuje się bez żadnego eventu? Kiedyś też miałem ten problem, że z nazwą funkcji nie chciało działać, lecz nie dostałem odpowiedzi

@Doge, jesteś pewien, że nie dostałeś odpowiedzi? https://forum.pasja-informatyki.pl/546410/window-addeventlistener-function-jednorazowy-funkcji-dziala-czyszczenie-napisu?show=546415#a546415

komentarz 28 lipca 2021 przez Doge Gaduła (3,370 p.)
Przepraszam, szukałem właśnie odpowiedzi z tamtego pytania, ale jakoś przeoczyłem ten fragment.

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 28 lipca 2021 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
wybrane 28 lipca 2021 przez Doge
 
Najlepsza

Bo Ty nie podajesz nazwy funkcji, tylko wywołujesz ją.

function funkcja() {}

funkcja; // to jest nazwa funkcji
funkcja(); // to jest wywołanie funkcji

Jak po nazwie funkcji dodajesz (), to ostatecznie do addEventListener trafi to, co funkcja zwróciła, nie funkcja jako taka.

komentarz 28 lipca 2021 przez Doge Gaduła (3,370 p.)
A czy da się wywołać addEventListerem funkcję z argumentami?
2
komentarz 28 lipca 2021 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Da się, np. przez bind. Po prostu tworzysz kopię funkcji z odpowiednimi argumentami. Inna rzecz, że w takim wypadku IMO wygodniej jest po prostu przekazać funkcję anonimową i w niej po prostu wywołać funkcję, którą chcemy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 642 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 861 wizyt

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...