• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Junior, senior developer - o co z tym chodzi?

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
761 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
O co chodzi z tym, że ktoś jest np. junior developerem? Domyślam się, że chodzi o doświadczenie zawodowe ALE:

1. Czy to są jakieś formalne, oficjalne, tytuły czy po prostu tak się przyjęło mówić?

2. Czy są jakieś inne "stanowiska" niż junior i senior?

3. Kto tak naprawdę decyduje o tym czy jestem juniorem itd?

4. Czy są jakieś kryteria (oficjalne, bądź nie) co to tego kto to jest junior, senior...?

Oprócz pytań u góry mile widziane ogólne opowiedzenie o tym :D

3 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 14 lipca 2021 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
wybrane 18 lipca 2021 przez Mavimix
 
Najlepsza

To ja się wypowiem na podstawie mojego doświadczenia i obserwacji.

  1. Czy formalne to zależy, co masz na myśli. Nie spotkałem się z tym, by jakiś standard ISO, czy podobny twór opisywał takie tytuły. To co spotkałem to nazwy stanowisk w firmach. Czyli coś, co jest przyjęte w danej firmie. Najczęściej spotkasz takie tytuły w ogłoszeniach o pracę.
  2. Tak, są. Pomiędzy nimi jest regular lub mid. Ja to zawsze postrzegałem jako synonimy. Czyli można podsumować, że mamy poziomy doświadczenia podzielone na junior, mid/regular, senior. Niektórzy śmieszkują, że może być jeszcze ninja. Ale mogą być jeszcze inne nazwy jak np. DevOps, Architekt, Tester, Frontendowiec, Backendowiec, bazodanowiec, które wiążą się bezpośrednio z technologiami i tym, co się robi na danym stanowisku. I takie rzeczy jak najbardziej widuje się w ogłoszenia. Często łączą się z poziomem zaawansowania, przykładowo backend junior developer.
  3. Strasznie śliska sprawa. Najlepiej byłoby to mierzyć ilością zrealizowanych projektów, biorąc pod uwagę ich złożoność, stos technologiczny i aspekty biznesowe. Jeśli pracowałeś w kilku firmach, robiąc 10 różnych projektów, w tym dotknąłeś kilkunastu technologii, ponadto zajęło Ci to więcej niż 10 lat i umiesz rozmawiać z klientem zza granicy, to w Polsce jak nic jesteś bardzo mocnym seniorem i Twoja pensja miesięczna brutto zaczyna się od 20 000 zł/miesiąc.

    Z reguły firmy Cię szufladkują jako juniora/mida/seniora, a wiąże się to bezpośrednio z pensją, jaką uda Ci się wynegocjować podczas rozmowy o pracę. Należy jednak pamiętać, że bycie midem w jednej firmie, nie oznacza, że będziesz w drugiej firmie też midem. Możesz zostać w niej seniorem albo juniorem. W dobrych firmach, które robią naprawdę ciekawe i innowacyjne projekty, raczej będziesz miał niższe stanowisko niż w przeciętnej firmie. Ale to nie znaczy, że wypłata będzie niższa. Może być taka sama lub wyższa. W skrócie mówiąc, wszystko zależy od samej firmy.
  4. Słyszałem o takich kryteriach:
    • junior - osoba, która jest w stanie samodzielnie wykonać proste zadania.
    • mid/regular - osoba, która wykonuje bardziej złożone zadania, ale jeszcze nie ogarnia całego projektu. Rozwija np. jego jeden komponent.
    • senior - człowiek samodzielny, który w zasadzie wytycza jak zrealizować dany projekt, choć bardziej chodzi tutaj o aspekt technologiczny, architektoniczny niż biznesowy.
       

Chociaż warto dodać, że każdy powinien i pewnie konsultuje się z innymi kolegami z zespołu. Zamykanie się na innych i uważanie, że tylko ja wiem najlepiej to bardzo zła cecha, niezależnie od poziomu doświadczenia.

Na koniec taka kwestia, że w Polsce te tytuły się często zawyża. Na przykład mid zostaje seniorem, a wynika to z tego, że firmy pośredniczące w zatrudnieniu, tzw. kontraktownie, rekrutują ludzi pod stanowiska, które zlecane są przez ich klientów, czyli inne firmy, które nie chcą tracić czasu i pieniędzy na robienie własnej rekrutacji. Skutkuje to tym, że jeśli firma A potrzebuje seniora, a kontraktownia nie ma samych juniorów i midów, to wciskają mida.

Jedyny sposób jaki pozwoli się samodzielnie zaszufladkować do danego poziomu, to odbycie kilku rekrutacji na różne poziomy i sprawdzenie ile propozycji pracy się dostanie. Wtedy z grubsza będzie można oszacować, czy jest się juniorem, midem czy seniorem.

komentarz 15 lipca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Skutkuje to tym, że jeśli firma A potrzebuje seniora, a kontraktownia nie ma samych juniorów i midów, to wciskają mida

(Tutaj chyba miałeś na myśli, że "(jeśli) kontraktownia ma samych juniorów i midów, to wciska mida"?)

1
komentarz 15 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)
Ja nie wiem czy mid zgodziłby się na wciśniecie na seniora, to nie tylko "przydomek", ale ogromna odpowiedzialność. :D To jest osoba która zna domene na tyle, że zapytana o pewien własnie "problem powszechny" szybko jest wstanie znaleźć najlepsze rozwiązanie, a nie jedno przykładowe.
komentarz 18 lipca 2021 przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)

Dzięki za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło smiley

0 głosów
odpowiedź 14 lipca 2021 przez niezalogowany
1
komentarz 14 lipca 2021 przez niezalogowany

Prawdziwy mędrzec wie kto przeczytał a kto nie .....smileyyes

2
komentarz 14 lipca 2021 przez Comandeer Guru (600,730 p.)

@niezalogowany, a może odniesiesz się w jakikolwiek merytoryczny sposób do uwag, jakie się pojawiły? 

1
komentarz 14 lipca 2021 przez niezalogowany

Nie ! Nie odniosę się smiley

 

 

7
komentarz 14 lipca 2021 przez Comandeer Guru (600,730 p.)
W takim razie chciałbym poinformować, że tego typu zachowanie (prowadzenie do wyraźnych spięć z innymi uczestnikami forum, stosowanie ataków ad hominem i innych chwytów erystycznych wobec administracji i innych użytkowników forum oraz w pełni świadome niestosowanie się do poleceń administracji oraz postanowień regulaminu) nie jest na tym forum tolerowane i mogą zostać wobec Ciebie wyciągnięte stosowne konsekwencje, w tym ban.
1
komentarz 16 lipca 2021 przez niezalogowany
ponad 24h zajęło mi opanowanie strachu w zw z Twoim komentarzem powyżej...:-)

Jestem świadomy konsekwencji i uważam że "odrobinę" przesadzasz w moim przypadku.

Dziękuję Bardzo i Pozdrawiam Serdecznie
–1 głos
odpowiedź 16 września 2021 przez Dominik Kiciński Użytkownik (500 p.)
1. Nie są to na pewno oficjalne i formalne tytuły.

2. Używa się często nazw "stanowisk" typu: ninja, master, regular, mid itp.

3. Tak na prawdę to decyduje pracodawca, a pokazuje przede wszystkim stawką, którą Ci płaci.

4. Ciężko powiedzieć - możesz być seniorem w jednej firmie robiąc to samo przez 10 lat i wiedząc totalnie wszystko co potrzebujesz. Idąc do innej firmy robiąc inne rzeczy (nawet w tej samej technologii) możesz być od nowa juniorem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 259 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 474 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez roberto23 Początkujący (270 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 889 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,477 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...