• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux do programowania/tworzenia stron

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
852 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Dzień dobry
Chciałbym przejść z Windy do Linucha, nie owijając w bawełnę, głównie chciałbym się na nim uczyć programowania, ale pewnie i kilka stron też bym miał do zrobienia.
Głownie odpowiadało by mi coś z menadżerem apt, a nie zypperem, a tym bardziej pacmanem (nie mogę się w tym jakoś odnaleźć ;P). Ubuntu przez lekcje zawodowych mi się przejadło, Mint też mnie męczy. Zastanawiałem się nad Debianem, ale słyszałem, że nie jest już zbytnio bezpieczny jakby się wydawało, a na bezpieczeństwie i lekkiej anonimowości również mi zależy.
Kończąc, chciałbym w sumie coś ładnego, aby miło było spojrzeć, byłem pod wrażeniem Garudy, ale niestety nie idzie mi się w tym odnaleźć, szczególnie przez ten menadżer pacman'a, oraz coś w miarę bezpiecznego. Poleca ktoś coś?

Doświadczenia:
Ubuntu, Linux Mint, Tails, Kali, OpenSuse.
komentarz 13 lipca 2021 przez ::{}:: Gaduła (3,890 p.)
Z tych ładnych to ZorinOS Lite i ElementaryOS
komentarz 13 lipca 2021 przez Borisoveck Początkujący (280 p.)

Elementaryyes

 

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 lipca 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Mam obawy, że skoro wypróbowałeś kilku dystrybucji i nic Ci nie podeszło, tzn. że skupiasz się nie na tym co trzeba. Przewagą Linuxa jest architektura systemu i narzędzia w nim dostępne, które w zasadzie dostajesz z każdą dystrybucją. Środowisko graficzne to kwestia gustu. Zawsze jesteś w stanie sobie je zmodyfikować tak, aby wyglądało zupełnie inaczej niż domyślne, np. tu jest film, który pokazuje jak z XFCE osiągnąć wygląd MacOS.

Od administratorów sieciowych słyszałem o Debianie dobre rzeczy, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa i stabilności. Do Debiana istnieje też sporo gotowych paczek. Na przykład na OpenSUSE musiałem czasem skompilować coś ze źródeł, bo nie było oprogramowania w repozytoriach, a w Debianie było. Po prostu wybierz Debiana, jak zależy Ci na menadżerze pakietów apt i dostosuj sobie środowisko graficznie do swoich potrzeba.

1
komentarz 13 lipca 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Ten artykuł jest tendencyjny i nie zawiera szerszego kontekstu. To że w otwartoźródłowym kodzie (jakim jest jądro i systemy uniksopodobne) znajduje się więcej bugów niż w kodzie zamkniętym jest oczywiste. W zamkniętym kodzie albo znajdziesz buga przypadkiem, albo musisz zrobić RE. W otwartoźrodłowym możesz analizować logikę kodu.

Zresztą spodziewam się, że posiadasz telefon z Androidem i pewnie Cię ten artykuł nie ruszył. Jakby upublicznili kod Microsoftu i odczekali kilka lat, to wtedy ten artykuł i porównanie Windowsa z Debianem miałoby sens. Zwróć uwagę, że 2019 roku Windows i Debian w zasadzie mają po tyle samo dziur. Co więcej, pod koniec artykułu masz zachętę do sprawdzenia cen Windowsa 10. Typowy artykuł sponsorowany...
komentarz 13 lipca 2021 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Okej, dzięki.
A wiesz może jeszcze czy oprócz włączenia firewalla oraz skanowanie co jakiś czas chkrootkitem wystarczy do tego aby być w miarę bezpiecznym, czy jeszcze polecasz jakieś rzeczy?
komentarz 13 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Pan od szczepionek hojnie płąci srebrnikami za takie artykuły mediom, które wszystko chętnie napiszą za srebrniki...
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 13 lipca 2021 przez manjaro
1. Każdy Linux jest 100 razy bezpieczniejszy od najlepszego Windowsa, więc nie wiem skąd te Twoje dylematy...

2. Debian jest jednym z najsolidniejszych pod względem bezpieczeńśtwa więc znów nie wiem skąd to słyszałeś że jest inaczej, pewnie spod sklepu monopolowego...

3. Pacman jest mega prosty używasz 4 polecenia całe życie, raz na rok może cos tam jeszcze:

pacman -Syu - aktualizacja

pacman -S nazwa_programu - instalacja

pacman -Rsc nazwa_programu - usunięcie programu

pacman -Ss nazwa_programu - wyszukiwanie

 

No i na koniec do takich rzeczy co napisałeś nada się każdy Liinux
komentarz 14 lipca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
We wszystkim co piszecie jest ziarno prawdy, jednak trzeba brać pod uwagę również popularność danego systemu. Windows jest zasyfiony bo najwięcej ludzi korzysta z niego na PC, jest systemem zamkniętym, komercyjnym. Android to system otwartoźródłowy, pochodzi z rodziny Linuksa, a pomimo tego ma dużo syfu.

Tak na prawdę Linuks vs Windows to taka sama niekończąca się batalia jak PC vs konsole.

Apropo pytania autora, ja lubię korzystać z Xubuntu lub Kubuntu, lepiej podchodza mi te środowiska graficzne aniżeli te z Ubuntu.
komentarz 14 lipca 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Pytanie retoryczne. Czy tego potrzebujesz? 

Nie powinieneś tej funkcjonalności umniejszać, pisząc że to pytanie retoryczne. Nawet jeśli tego nie potrzebuję, to ważne jest, że mam wybór. Zawsze lepiej mieć możliwość modyfikacji niż jej nie mieć.

komentarz 14 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 14 lipca 2021 przez manjaro

@cava96,
trochę to nietrafione. bo między Androidem a dobrym Linuksem jest jedna ogromna różnica. Linuks zawiera repozytorium sprawdzone i pewne w 99.99%. Natomiast sklep google play na Androida  to jest jeden wielki bajzel z wszelkim możliwym syfem i całymi tonami reklam. W Linuksie nie zobaczysz ani jednej reklamy. Mówię tu przede wszystkim o dobrych starych dystrybucjach - Debian, Arch itp. Bo takie Ubuntu to też gniot z zasyfionym repo.

Weź byle jaki telefon zainstaluj na nim czystego Androida bez Gappsów, a zamiaswt tego wrzuć jakiegoś F-droida  to też będziesz mieć stabilny i niezasyfiony system.

komentarz 14 lipca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@manjaro,

smutne ale nic nie zrozumiałeś z tego co pisałem ;) Każdy użytkownik Windowsa, no prawie każdy, ściąga soft z pierwszego linka jaki w google się pokaże. Taka praktyka powoduje że Windows jest jednym wielkim wirusem. I nie można winić tutaj użytkownika że ściąga sobie zawirusowaną grę z gierki.pl albo zawirusowane sterowniki ze strony sterowniki.com.pl To jest wina całego tak skonstruowanego systemu który to umożliwia. Użytkownik Linuksa robi "apt-get install nvidia" albo "pacman -S nvidia" i cieszy się zainstalowanymi drajwerami bez żadnego spyware. W Linuksie jest to zazwyczaj bardzo utrudnione i trzeba mieć sporo umiejętności aby zainstalować sobie wirusa.

Tak jak pisałem. Istnieją menadżery pakietów dla Windowsa. Mam wrażenie, że czego bym nie napisał i tak dojdziesz do wniosku, że linux jest lepszy. 

Co do open source już wyżej pisałem że ja nie przeglądam kodu ale są tęgie głowy które to codziennie przeglądają. Poza tym słyszałeś aby na przykład w repozytorium Debiana był zawirusowany program? No właśnie, takie rzeczy się nie zdarzają.

Nie musisz o czymś słyszeć, by to było. To chyba oczywiste. Abstrahując, że każdy na pewno dba, by jego "wirus" był popularny. 

Pytanie retoryczne. Czy tego potrzebujesz? 

Nie powinieneś tej funkcjonalności umniejszać, pisząc że to pytanie retoryczne. Nawet jeśli tego nie potrzebuję, to ważne jest, że mam wybór. Zawsze lepiej mieć możliwość modyfikacji niż jej nie mieć.

Retoryczne, bo nie chciałem usłyszeć odpowiedzi w zasadzie, bo nic nie zmieni. Teoretycznie są nakładki na windowsa, nie w takim stopniu jak na linuxie, ale są. 

komentarz 14 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Tak jak pisałem. Istnieją menadżery pakietów dla Windowsa.

To się samo komentuje.

Nie musisz o czymś słyszeć, by to było.

A to tym bardziej.

Pozdrawiam i do następnego tematu.

 

 

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 375 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 548 wizyt
pytanie zadane 11 września 2017 w Offtop przez fipooo Bywalec (2,880 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 350 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...