• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VmWare Workstation Player bardzo wolno działa na dysku usb.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
552 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Witam. Mam problem z VmWare Workstation Player. Chcę użyć przenośnego dysku hdd na usb 3.0, przetestowałem go na komputerze głównym i ma prędkości między 100-150 mb/s. Ale kiedy próbuję uruchomić wirtualną maszynę, na przykład Windows 7, uruchamia się około 20-30 minut. Wyłączenie zajmuje tyle samo. A wydajność jest tragiczna, otwieranie Eksploratora Windows zajmuje ze 2-3 minuty. Próbowałem podłączyć ten dysk kablem sata, przetestowałem go ponownie na głównym komputerze i pokazuje tę samą prędkość, około 100-150 mb/s. Ale tym razem, wirtualna maszyna z windowsem 7 działa jakieś 10 razy szybciej, po uruchomieniu nie widzę żadnych "lagów". Więc moje pytanie brzmi, dlaczego wydajność drastycznie spada, gdy podłączam ten dysk za pomocą adaptera sata do usb 3.0, zamiast bezpośrednio z sata, skoro prędkości są takie same? To wina vmware, czy raczej coś ze sprzętem? I przede wszystkim jakieś pomysły jak to naprawić? Próbowałem vmware 14.x, 15.x i 16.x, ale to nic nie dało.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2021 przez niezalogowany
Raczej bym stawiał na wirtualny kontroler pamięci masowej zaimplementowanym w VMware. Możesz spróbować przełączyć na NVME, ale nie jestem pewien czy ta wersja to obsługuje. Wirtualizacja po USB w ogóle jest mało wydajna i nic z tym nie zrobisz.
komentarz 11 lipca 2021 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Znaczy się ja tylko trzymam plik vhd z wirtualnym dyskiem na usb, nie podpinam usb do vmware bezpośrednio. Więc w sumie myślałem że system ma taki sam "dostęp" do tego po usb jak i po sata.
komentarz 11 lipca 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
A czy jak masz uruchomione vmvare to dostęp z systemu natywnego dalej jest tak samo szybki? Być może jest jakieś dzielenie USB pomiędzy vmware i system. Może zupełnie odłączyć vmware od USB?
komentarz 11 lipca 2021 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Jak uruchomię VmWare to mam 100% użycia dysku USB w menadżerze zadań, ale dziwne jest to że odczyt / zapis wynosi poniżej 1mb/s, zazwyczaj jest to jakieś 50-100 kb/s, więc dziwne że dysk ma 100% użycia. Próbowałem jakiś plik otworzyć z poziomu głównego systemu, to trwa to strasznie długo. Natomiast w samym VmWare usunąłem całkowicie z konfiguracji maszyny kontroler usb, ale to nic nie dało. Dodatkowo ciekawe może być to że jak zmienię cokolwiek w ustawieniach maszyny wirtualnej, to freezuje mi cały dysk (tak że nawet eksploratora windows nie jestem w stanie uruchomić na głównym systemie, bo nie jest w stanie wyświetlić dysków w mój komputer) na kilka minut, po czym się odwiesza.
komentarz 12 lipca 2021 przez niezalogowany
Dysk jest na USB 3.0, ale rozumiem, że w komputerze również go podłączasz na USB 3.0? Podpinasz go bezpośrednio do gniazda umiejscowionego w płycie głównej czy w przednim panelu?
komentarz 12 lipca 2021 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Podłączam do usb 3.0 bezpośrednio na płycie, zresztą tak ja mówię, bez względu czy podepnę za pomocą usb czy sata mam te same prędkości na głównym systemie. To jest zwykły hdd laptopowy, tylko z przejściówką z sata na usb.

Ewidentnie nie może być to być problem z tym dyskiem czy adapterem - podpiąłem to pod starego laptopa z linuxem, śmiga aż miło. Problem w takim razie, co mam zrobić, jeśli docelowo głównym systemem ma być niestety windows...
komentarz 19 lipca 2021 przez niezalogowany
Sprawdziłem to u siebie i już wiem w czym może być problem. Otóż w VMware jest taka opcja jak swapowanie pamięci RAM. Czyli część pamięci RAM przerzuca na dysk, aby zaoszczędzić dla innych procesów i systemu macierzystego. Zrzut przeważnie jest robiony w tym samym miejscu gdzie jest maszyna wirtualna, czyli w tym wypadku na dysku zewnętrznym. System wolno się przez to uruchamia, bo część bierze z RAM'u, a część z dysku, który jest wolniejszy. Niestety nie wyłączysz tego, ponieważ to można przestawić dopiero, gdy masz VMware Workstation Pro.

U siebie sprawdziłem na dysku zewnętrznym i działa ok. Oczywiście bez funkcji swapowania.
komentarz 21 lipca 2021 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Ok, dzięki za wyjaśnienie, niestety tak jak mówiłeś nie mam wersji pro, wiec nie skorzystam. Ale tak na przyszłość możesz napisać gdzie to można wyłączyć w wersji pro, może kiedyś jeszcze się ta wiedza mi przyda :)
komentarz 22 lipca 2021 przez niezalogowany

Edit > Preferences > Memory. Ustawiasz na Fit all virtual machine memory into reserved host RAM. Spowoduje to, że cała maszyna będzie korzystała bezpośrednio z RAM'u i nie będzie zrzucać na dysk.

komentarz 27 lipca 2021 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Z ciekawości zainstalowałem wersję próbną, ustawiłem tak jak napisałeś, ale nic to nie dało. Nie wiem czy czasem problem nie pojawia się dopiero po instalacji vmware tools. Tak czy inaczej vmware tools muszę mieć, bo inaczej nie będzie działać akceleracja sprzętowa (graficzna). No i nadal mam 100% użycia dysku...
komentarz 28 lipca 2021 przez niezalogowany
VMware Tools nie mają nic wspólnego z dyskiem. Zapewniają tylko odpowiednią integrację i sterowniki dla maszyny wirtualnej. Wszystko wskazuje na wąskie gardło między komputerem, a dyskiem, czyli w tym wypadku jest to kontroler USB. Jeśli patrzysz na menedżer zadań Windows to tam nie pokazuje obciążenia, a czas aktywności. Obciążenie to ilość operacji I/O jakie w danym momencie są wykonywane na dysku. Wiadomo, że aktywność dysku będzie 100%, bo na początku system odczytuje z niego. Wykonaj benchmark tego dysku USB jakimś specjalistycznym programem np. CrystalDisk albo AIDA64. U siebie z ciekawości sprawdziłem jak to wygląda na dysku zewnętrznym i maszyna odpala się bez problemu. Jedynie właśnie to stronnicowanie może czasami niepotrzebnie obciążać dysk. Może też tutaj odpowiednich sterowników do USB 3.0 nie masz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 315 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 195 wizyt
pytanie zadane 20 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez wlprzemek Obywatel (1,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 150 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Grzegorz Mikina Dyskutant (8,060 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...