• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ciągłe problemy z linuxem

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
467 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Witam, czy ktoś może mi pomóc z ogarnięciem Linuxa do stanu w którym będzie on na prawdę użyteczny. Wczoraj miałem swoje już nie wiem które podejście do Linuxa i standardowo się wysypał. Nawet nie musiałem robić nic konkretnego. Po prostu zmieniałem wygląd terminala i instalowałem grę poprzez lutris, a system nagle się zawiesił i po restarcie system przestał wykrywać dysk SSD. Innym razem na innej dystrybucji nawet połączenie z internetem nie działało i żadne poradniki z internetu nie działały. Ogólnie przy każdym podejściu napotykam inny problem (możliwy do rozwiązania lub nie). Zrozumiałym takie rzeczy gdybym grzebał w plikach systemowych lub robił coś zaawansowanego, ale ten system potrafi mi wypluć błędy kiedy chcę coś zrobić nawet od razu po zainstalowaniu. Serio podoba mi się idea linuxa i wolność jaką daje ten system. No i tutaj właśnie pytanie czy ktoś może pomóc mi postawić w pełni funkcjonalny system lub chociaż podesłać konkretny poradnik od A do Z. Dodam że dystrybucje które by mnie interesowały to: Ubuntu, Elementary OS, Deepin, Garuda Linux
2
komentarz 10 lipca 2021 przez ITshnyk Obywatel (1,800 p.)

Innym razem na innej dystrybucji nawet połączenie z internetem nie działało i żadne poradniki z internetu nie działały. 

Poradniki z Internetu nie działały, właśnie dlatego, że połączenie z Internetem nie działało.

komentarz 10 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
chodzi o to że na telefonie szukałem rozwiązania i nic nie pomagało
komentarz 10 lipca 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Mógłbyś opisać jaką masz  komputer - jaki komputer, jakie dyski, czy masz Windowsa obok Linuxa, itp?
1
komentarz 10 lipca 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

@Pico,

Taka garść drobnych porad.

1) Podstawowe pytanie: czy Twój sprzęt jest wspierany przez którąkolwiek z dystrybucji, które wymieniłeś?

Przed instalalacją jakiejkolwiek dystrybucji radziłbym to sprawdzić.

2) W ogóle, przed instalacją dystrybucji poleciłbym uruchomić ją w tzw. trybie live - żeby sprawdzić, czy wszystko to, co powinno działać, rzeczywiście działa.

3) Trzymaj się mainstreamowych dystrybucji.

Osobiście pracuję od wielu lat na Ubuntu LTS. Czy sobie chwalę? Coraz mniej, ale te lata wsparcia na ulicy nie leżą. Być może kiedyś rozważę przejście na Debiana Testing (chyba nie ma tam niektórych rozwiązań narzuconych przez Canonical).

Z Distrowatch wypisałem: Mint, Fedora. Był jeszcze MX, ale tego nie znam.
Minta pamiętam jako bardziej "windowsowatą" wersję Ubuntu (a może Debiana?) - od czegoś takiego osobiście uciekam jak najdalej. Fedora natomiast kojarzy mi się z Red Hatem, od którego (oprócz Mandrake'a) zaczynałem te 20 lat temu.

4) Unikaj dystrybucji dla zaawansowanych. Przynajmniej na początek.

Za moich czasów (jakieś 10-15 lat temu) były to: Arch, Slack, Gentoo. Z jakiegoś powodu również Debian za taką uchodził, choć nie mam pojęcia, dlaczego.

Osobiście używałem Slacka i Archa. Obydwie bardzo ceniłem. Slacka za minimalizm. Archa w sumie też. Tyle, że w końcu doceniłem stabilizację w życiu i wybrałem wersje LTS, zamiast rolling-release. Natomiast do nauki były świetne.

5) Zacznij od instalacji i obsługi pod VirtualBox.

Zresztą może być też jakakolwiek inna wirtualizacja.

Zawsze lepiej popsuć sobie system wirtualny, niż prawdziwy.

Jak to powiadają: najpierw naucz się chodzić, potem zacznij biegać, na końcu lataj.

komentarz 10 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
No więc grafika: NVIDIA GTX 1650 SUPER

Procek: AMD Ryzen 5 3600

Płyta główna: ASROCK B450M Pro4-F

Ram: 8Gb(2x4) Steel Series Patriot Viper DDR4 3200mhz

Dyski:

SSD NVME M2:  Kingston A2000 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/500G)

SSD SATA:  Tu nie znam firmy, musiałbym kompa rozebrać

HDD: WDC WD10EZEX-00BN5A0 1TB

Wydaje mi się że raczej nie jest to stary złom który nie byłby obsługiwany przez nawet bardziej wymagające dystrybucje
komentarz 10 lipca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Minta pamiętam jako bardziej "windowsowatą" wersję Ubuntu (a może Debiana?) - od czegoś takiego osobiście uciekam jak najdalej.

@edutomek, co Cię zraziło do Minta? Przymierzam się do przesiadki z Windows 7 i jestem ciekaw.

komentarz 10 lipca 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

Jak napisałem - "windowsowatość". Gdybym chciał mieć Windowsa, to bym "Windę" zainstalował. W Linuksie cenię właśnie to, że mogę odejść od schematów używanych w Windowsie, które mi kompletnie nie odpowiadają.

Rzecz jasna, każda dystrybucja może działać tak, jak tego zechce admin. Rzecz w tym, że odnośnie Minta >>JA ZAŁOŻYŁEM<<, że musiałbym wyrzucić masę niepotrzebnych bajerów - to już wolałem takie np. Lubuntu.

komentarz 11 lipca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Pico,

i standardowo się wysypał.

... i standardowo trzeba pokazać logi z błędami, bo inaczej nie da się nic sensownego napisać.

komentarz 11 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
I standardowo linuksowy newbie wybiera najbardziej dziadowskie dystrybucje a później płacz ;)
komentarz 11 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
No wiesz, praktycznie każdy poleca Ubuntu dla new usera no to wybrałem więc nie wiem co może być jeszcze bardziej newbie ale tak żeby system też jakoś wyglądał a nie jak win xp
komentarz 11 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
A co do logów to nie da rady bo tym razem jak się wysypał to właśnie przestał po prostu widzieć dysk, więc odinstalowałem linucha i kiedy uda mi się znaleźć odpowiedni poradnik lub kogoś ogarniętego to postawię od nowa.
komentarz 11 lipca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Pico,

praktycznie każdy poleca Ubuntu dla new usera no to wybrałem więc nie wiem co może być jeszcze bardziej newbie

Spokojnie, to @manjaro, on po prostu nie lubi Ubuntu ;)

komentarz 11 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

j23  to prawda Ubuntu to gniot ale w tej grupie cała reszta jest jeszcze gorsza. Chociaż nie zmienia to faktu że w dobrych rękach te systemy będą działać jak złoto i jak coś się sypie to tylko z powodu nieogarniętego użytkownika.

komentarz 11 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Nie zapominaj że każdy kiedyś zaczynał. Ja się przyznaję że nie jestem bardzo zaznajomiony z linuxem, ale chcę się go nauczyć. Po to jest ten post
komentarz 11 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@Pico,
 w takim razie zmień podejście i nie pisz że Linuks się wysypał tylko że go popsułeś bo go nie ogarniasz.

komentarz 11 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Tyle że ciężko jest mi napisać coś innego kiedy już na czystej instalacji wypluwa mi on jakiś problem. Np. wyżej wspomniany brak internetu. Jedyna opcja która jest możliwa to mój błąd przy instalacji, ale nie wiem co tam można popsuć
komentarz 12 lipca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

A jak działa w trybie live, bez instalacji?

komentarz 12 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Przyznam że praktycznie nigdy nie korzystałem z trybu live. Powinienem zacząć?
komentarz 12 lipca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Przetestuj system w trybie live. Jeśli wszystko będzie działać poprawnie, to powinno też po zainstalowaniu (choć oczywiście mogą pojawić się jakieś problemy wynikające m.in. z nieprawidłowych ustawień BIOS-u).

Wyłączyłeś w BIOS-ie SecureBoot?

komentarz 12 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)
Sprawdzę to po powrocie do domu. Jeśli możesz wytłumaczyć dlaczego powinienem to zrobić( o ile nie jest to wyłączone domyślnie) to będę wdzięczny
komentarz 12 lipca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Pytasz o SecureBoot? Opcja ta może powodować problemy ze startem Linuksa, ponieważ może potraktować go jako podejrzany, potencjalnie szkodliwy kod.
komentarz 12 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
SecureBoot  wymyślił pan od szczepionek i jemu podobni aby nie dopuścić konkurencji do robienbia OSów.
komentarz 12 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)

@j23,Oo a więc może przez to bios nie wykrywał dysku na którym był grub. Rzeczywiście trzeba będzie sprawdzić tą możliwość. Przynajmniej jedna kwestia z moich problemów rozwiązana (chyba)

komentarz 12 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A problem z dyskiem nie jest czasem taki że płyta jest przestarzała i nie umie bootować z dysku M2? Bo taki przypadek mam akurat u siebie. Mogę system zainstalować na czym chcę ale bootloader nie może być zainstalowany na M2.
komentarz 12 lipca 2021 przez Pico Obywatel (1,330 p.)

@j23 Nie nie, akurat windowsowy bootloader działał normalnie. Dopiero jak zainstalowałem linucha to go bios nie widział. Zrobiłem szybki reinstall żeby chociaż raz mi się grub wyświetlił żebym mógł wejść do windowsa i wywalić linuxa

komentarz 14 lipca 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

@j23,

Spokojnie, to @manjaro, on po prostu nie lubi Ubuntu ;)

Dzięki za wyjaśnienie. Już zaczynałem się zastanawiać, co jest nie tak z moim Ubuntu, którego używam od wielu lat bez większych problemów.

Widać lubię takie gnioty ;-)

komentarz 14 lipca 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

edutomek a pomyśl że 99% ludzi używa dużo większych gniotów i jest z tego zadowolona ;)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 128 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 550 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 108 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez danio9918 Początkujący (320 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...