• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy dam radę nauczyć się informatyki w rok?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
6,285 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Toćka w toćke Nowicjusz (120 p.)
A więc na wszystkie kierunki które mnie interesują, informatyka jest liczona. Mimo że wcześniej nie miałam z nią nic wspólnego, zastanawiam się, czy może podjąć wyzwanie i spróbować się jej nauczyć do matury, i napisać rozszerzenie. Oczywiście wiem, że wkuwania byłoby od groma, ale zastanawiam się czy to w ogóle możliwe. Zdaję też matematykę rozszerzoną, z której jestem bardzo dobra, plus angielski na który również nie narzekam. Ale wracając, czy sądzicie, że dałoby radę zacząć wkuwanie (oczywiście z korepetytorem) i spróbować, czy lepiej sobie odpuścić i nie marnować czasu?
komentarz 7 lipca 2021 przez Kajetan Użytkownik (740 p.)
Ale informatyka w jakim zakresie? W jakim celu?
komentarz 7 lipca 2021 przez Toćka w toćke Nowicjusz (120 p.)
W zasadzie tylko po to, by zdać maturę na jakiś porządny procent, czyli ogólnie podstawa programowa.
komentarz 7 lipca 2021 przez niezalogowany

@Toćka w toćke,

człowiek takich zagadnień uczy się całe życie...laugh

komentarz 7 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@Toćka w toćke, na mature spokojnie :) w kilka miesięcy nawet.
Ja do matury z matematyki, w 2 miesiące, ale ja to ja. Tylko to było takie 2 miesiące bez zcia do rozszerzenia 

komentarz 18 marca przez Piotr W000 Nowicjusz (100 p.)

@Toćka w toćke, I jak, udało się???

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 9 lipca 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
edycja 10 lipca 2021 przez profesorek96
Z własnego doświadczenia, jako korepetytor (nie chce się reklamować) mogę Ci podpowiedzieć że tak da się. Pierwsza sprawa jaki wynik Cię interesuje. Matura z informatyki jest w miarę prosta, bardzo łatwo da się uzyskać wynik w okolicach 60-70 procent. Zaś by uzyskać wynik wyższy trzeba się naprawdę przyłożyć.

Obecnie matura z informatyki składa się z dwóch części. Pierwszej która trwa 60 minut, można za nią zdobyć maksymalnie 30 procent. Część ta jest pisana na kartkach bez użycia komputerów. Zazwyczaj są na niej dwa zdania z algorytmiki. Oczywiście to nie są tylko dwa zdania, te zadania mają po 3 podpunkty. Ostatnie, trzecie zadanie to test prawda fałsz. Test składa się z podpunktów,  jest o tyle trudny, że są zazwyczaj 4 stwierdzenia do każdego z podpunktów. Otrzymujemy 1 punkty tylko w tedy kiedy zaznaczymy wszystkie 4 poprawnie. Pomyłka w którym z nich powoduje zero punktów z podpunktu.

Kolejna część matury jest częścią praktyczną, wymaga znajomości języka programowania (Python, C++,Java, Pascal), Excela oraz Accessa. Część druga trwa 150 minut. Zazwyczaj składa się z trzech zadaniń z podpunktami. Każde z zadań sprawdza coś innego, jedno zadanie jest na programowanie, inne na arkusz kalkulacyjny a jeszcze inne na bazę danych.

Access oraz excel są dość schematyczne, da się tego nauczyć, rozwiązywanie tych zadań to głównie wyklikiwanie. Zadanie z programowania potrafi sprawić problem. Za drugą część matury można uzyskać maksymalnie 70 procent.

Dlatego piszę że wynik w okolicach 50 procent jest bardzo łatwo uzyskać ponieważ to zapewnia nam rozwiązanie zadań z baz danych  oraz arkusza kalkulacyjnego.

Jako język programowalna proponuję pythona. Wiele problemów maturalnych w tym języku rozwiązuje się bardzo szybko i zgrabnie.

Korepetytor korepetytorem, jednak czeka cię dużo pracy własnej, proponuję zacząć od nauki samego języka programowania. Na youtube jest mnóstwo kursów programowania w pythonie. Jeśli będziesz się uczyć pythona zwróć uwagę by dany kurs dotyczył pythona w wersji 3.

Oprócz tego najlepsza nauka to po prostu przerabianie arkuszy maturalnych z poprzednich lat, pomimo że są reformy. Matura z informatyki aż tak się nie zmieniła na przestrzeni lat. Wiec śmiało można przerabiać wszystkie arkusze zarówno z poziomu podstawowego jak i rozszerzanego. Arkusze znajdziesz na stronie arkusze.pl

Powodzenia :)
0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2021 przez Kajetan Użytkownik (740 p.)
Podstawa programowama z liceum to nic trudnego. Nie będziesz miała żadnego problemu, jeśli ten temat cię zaintesuje i złapiesz zajawkę. Ale podejście "będę wkuwać, wytrzymam", do niczego nie prowadzi. Najlepszym korepetyrorem będą poradniki w sieci. W końcu jesteśmy na forum Pasji Informatyki.
komentarz 7 lipca 2021 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
tylko że "podstawa programowa z liceum" i "matura rozszerzona" to troche dwa inne światy

matura rozszerzona jednak wymaga jakiegoś tam poziomu wiedzy
może nie ogromnego, ale trzeba ogarniać temat
komentarz 7 lipca 2021 przez Toćka w toćke Nowicjusz (120 p.)

Wielkie dzięki :) przynajmniej wiem na czym stoję

​​

komentarz 7 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@marcin99b, to "rozszerzenie" wchodzi w podstawe programową liceum... 

1
komentarz 7 lipca 2021 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
teoretycznie tak

praktycznie tylko jeśli masz rozszerzoną informatyke i nauczyciela któremu chce sie przerabiać tematy z rozszerzenia

po zdaniu "Mimo że wcześniej nie miałam z nią nic wspólnego" obstawiam że jednak nie miała rozszerzonej informatyki w szkole, a tym bardziej nauczyciela który przerabiał tematy z rozszerzenia

jak zdawałem mature z informatyki to może 20% z tego było na lekcjach, mimo że teoretycznie w szkole miałem rozszerzoną
komentarz 7 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
tylko że to, że tego nie było na lekcjach jest winą nauczyciela jak wspominasz , a nie tym że "TEGO NIE PRZEWIDUJE PODSTAWA PROGRAMOWA".
To jak z lekarzami w polsce, niby profesor, a czasami wiedza z lat 80-tych.
0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Dasz radę. Sugeruję wybór języka programowania Python, będzie łatwiej niż w C++ lub Javie.
komentarz 8 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
od kiedy python jest na maturze?
komentarz 8 lipca 2021 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
już od co najmniej dwóch lat
komentarz 9 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
wcześniej było tylko C/C++ mam na myśli język do wyboru jeden? A aktualnie są dwa?
komentarz 9 lipca 2021 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)

zgodnie z komunikatem cke są aż 4 języki: pascal, c/c++, python i java, aczkolwiek nigdy nie spotkałem kogokolwiek piszącego maturę w javie

komentarz 9 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no ja bym pisał :D gdybym się cofnął 8 lat wstecz haha, no to mnie zaskoczyłeś. Fajnie się to rozwija.
komentarz 10 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@Whistleroosh Czy to nie jest tak, że Pascal jest tylko dla osób które chcą poprawiać maturę i gdy pisały pierwszy raz był jeszcze normalnie Pascal, a "nowi" maturzyści mają do wyboru 4: C, C++, Python i Java?

komentarz 10 lipca 2021 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Może tak być, bo rzeczywiście cke kiedyś mówiło, że chce się pozbyć pascala. Ale aż tak dobrze nie orientuję się w tym temacie, więc nie mogę potwierdzić
0 głosów
odpowiedź 8 lipca 2021 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Wydaje mi się, że osoba zaczynająca totalnie od zera jest w stanie bez problemu zrobić co najmniej 80% na maturze z infy, jeżeli przerobi wszystkie zadania pod maturę z infy z cke. Wszystkie zadania na excela/accessa są bardzo schematyczne i robi się je tak samo. Natomiast zadania z programowania są tak banalne, że raczej szybko się nauczysz klepać kod na tyle by je zrobić.

Jedyny warunek to zrobić te zadania z cke, z tego co pamiętam dosyć dużo ich jest.
0 głosów
odpowiedź 9 lipca 2021 przez hardyian Nowicjusz (140 p.)
To naprawdę zależy od tego, co nazywasz informatyką... Czy chcesz po prostu zostać doskonałym programistą? Można to zrobić w ciągu kilku miesięcy dzięki odpowiedniemu szkoleniu i książkom. Z niewłaściwym treningiem i książkami będziesz walczył przez lata. Musisz czytać podręczniki do ćwiczeń programowania zamiast podręczników.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 857 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 539 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,523 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...