• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

PW vs AGH Informatyka / Informatyka Stosowana / Informatyka i Systemy Inteligentne

Object Storage Arubacloud
+1 głos
5,312 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez adryan1141 Nowicjusz (170 p.)
Cześć, mam ostatnich parę dni na podjęcie ostatecznej decyzji co do tego na jaki kierunek studiów rekrutować.
Rozważam PW, AGH oraz PWr. Nie mam ustalonego jeszcze konkretnego kierunku informatyki w którym chciałbym się rozwijać. Chciałbym przejść przez różne narzędzia i po drodze znaleźć coś dla siebie - bo o to chyba chodzi w studiach informatycznych?

Problem mam z wybraniem kierunku. Rozważam:
-informatykę
-informatykę stosowaną
-informatykę i systemy inteligentne(na AGH) // informatyka i systemy informacyjne (na PW)

Przeczytałem sylabusy i kierunki te wydają się bardzo podobne. Wydaje się, że na stosowanej jest więcej fizyki, czy jej poziom jest wysoki i jak wygląda to na pozostałych dwóch kierunkach?

Prosiłbym o wskazanie różnic między tymi trzema kierunkami. Jeśli studiowałeś na jednym z nich/ masz jakieś informacje i opinie to podziel się proszę :)
komentarz 4 lipca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)

sprawdź w lupke, przeczytaj sylabus. Różnice sobie możesz wyczytać czytając plan uczelni, a nie oczekując że ktoś to będzie robił za Ciebie i radził co dla Ciebie jest lepsze.

A skoro czytałeś, to powinieneś wiedzieć co dla Ciebie jest lepsze, nie oczekuj od "studiów" przygotowania np do zawodu programisty, bo tutaj akurat to nie bedzie różnic 

 

Chciałbym przejść przez różne narzędzia i po drodze znaleźć coś dla siebie - bo o to chyba chodzi w studiach informatycznych?

narzędzia? Jeśli mowa o programistycznych to tych :D poznasz na studiach tyle, co w tydzień sam w domu tam nawt nie poznasz systemów kontroli wersji. Jedynie podstaw i to czasem nawet nie bedziesz pracował z IDE- tylko pisał kod :D w notatniku  

1
komentarz 4 lipca 2021 przez adryan1141 Nowicjusz (170 p.)
Wiem że należy czytać sylabusy I plan studiów,  ale bardziej chodziło mi o to, że wszystkie z tych 3 kierunków mi odpowiadają i może znajdą się osoby, które skończyły jeden z nich I podzielą się opiniami
1
komentarz 4 lipca 2021 przez niezalogowany
Nie kieruj się opiniami innych. Każdy ma inne podejście do studiów. Jedni wyciągają z nich więcej, drudzy mniej. Praca programisty wymaga ciągłego i samodzielnego rozwoju. I studia będą próbować Ci właśnie przez te parę lat to przekazać.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Ja wiem, że Informatyka (i Systemy Informacyjne) na Wydziale MINI PW jest bardzo dobra. Nazwa jest inna tylko daltego, że ustawa Gowina wymyśliła głupotę, że uczelnia nie może mieć kierunku studiów o tej samej nazwie na więcej niż jednym wydziale (dlatego zmieniono nazwę, bo sama "Informatyka" jest na PW na dużo gorszym wydzaile EiTI, na który broń Boże nie idź).

Na PWr informatykę studiował Gynvael Coldwind - może Jego Pan spyta na Discord?

O AGH wiem tylko tyle, że jest podobno lepsza niż Politechnika Krakowska.
komentarz 5 lipca 2021 przez adryan1141 Nowicjusz (170 p.)
Czy mógłbym prosić o coś więcej odnośnie EiTI? Dlaczego jest aż tak zły? Myślałem, że Informatyka z tego wydziału jest właśnie tą najlepszą na PW. Pytając na grupie studentów z PW otrzymałem odpowiedź, że jest strasznie trudny, połowa ludzi odpada po pierwszym roku.
komentarz 5 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Są dwa czynniki zawyżające ilość osób "odpadających" z EiTI.

Po pierwsze, idzie tam niemało ludzi którzy odpadli po jednym semestrze z MIMUW i MINI (np. z MIMu się odpada jeśli się nie zda na 1. semestrze Wstępu do programowania, nawet jeśli zdobyło się piątki z pozostałych przedmiotów) bo na EiTI jest informatyka zaczynająca się od semestru letniego więc teoretycznie tracą wtedy pół roku a nie rok, i oni po pół roku na EiTI podejmują czasem drugą próbę studiów na MIMUW lub MINI;

Po drugie, idą tam ludzie którzy na MIM/MINI się nie dostali i poprawiają rok później maturę i jeśli im się udaje to się przenoszą.

Oczywiście na pewno są też ludzie którzy naprawdę odpadają i ich nie wyśmiewam, sam na pierwszych dwóch latach swoich studiów byłem słaby i bliski poddania się.

I oczywiscie na EiTI z pewnością też jest wielu studentów z pasją którzy wybrali ten wydział celowo bo np. chcieli studia bliżej elektroniki i "fizycznej" informatyki niż na MIM i MINI. Ja też wskazałbym jako wadę MINI to, że podobno jest tam dużo Javy (co jest moją bardzo subeiktywną nieobiektywną opinią)  Dla ciebie jednak nie są to zalety do wybrania EiTI bo jak sam napisałeś "nie masz jeszcze ustalonego kierunku w którym chcesz się rozwijać"

Na EITI jest też z pewnością wiele świetnych przedmiotów i wykładowców. Ja po prostu piszę to co słyszałem od innych ludzi których znam osobiście, to nie jest tak że chcę zniszczyć ten wydział czy coś, Pierwszy rok studiów zazwyczaj trzeba "przeboleć" bo ciekawsze rzeczy zaczynają się na drugim.

Przez 5 lat obracania się w gronie studentów i doktorantów MIMUW,FUW,MINI,EITI uslyszałem i przeczytałem mnóstwo złych opinii o tym wydziale - i to nie tak że wypytywałem tylko w toku normalnej rozmowy ludzie mi to mówili. O wielu kierunkach, nieważne czy na pierwszym czy drugim stopniu. Na przykład mój kolega (top 5 najbliższych kolegów) po pół roku studiowania matematyki na MIM zaczął informatykę na EiTI jako drugi kierunek i zrezygnował po miesiącu z powodu "gigantycznej różnicy w poziomie zajęć". Właśnie dostał dwie recenzje (na 5) pracy magisterskiej, w której zastosował własne modyfikacje algorytmu MBC topologicznej analizy danych; pracę magisterską opublikuje w czasopiśmie naukowym.

Oczywiście na pewno są ludzie którzy byli i są zadowoleni z EiTI, po prostu ja ich nie spotkałem na swojej drodze.

Ty zrób ze swoim życiem to co Ty uważasz, a nie to co ja uważam.
komentarz 6 lipca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Na PWr informatykę studiował Gynvael Coldwind - może Jego Pan spyta na Discord?

Można też poczytać o tym na jego blogu: https://gynvael.coldwind.pl/?id=337

0 głosów
odpowiedź 6 lipca 2021 przez zzzzz Nowicjusz (140 p.)
Infa na Wiet jest świetna. Masz bardzo dużo ciekawych przedmiotów i dużo przedmiotów obieralnych. Masz różne ścieżki kształcenia: algorytmiczną i wytwarzania oprogramowania. Kierunek ma najwięcej ofert w Erasmusie (możesz pojechać gdzie chcesz w Europie). Minusem i zarazem plusem jest ilość przedmiotów w semestrze. Od 2 roku masz zazwyczaj 8-10 przedmiotów na semestr, przez co jest niezły zapierdol, ale zarazem dużo się uczysz. Bardzo łatwo znaleźć pracę, w trakcie studiów. Na południu polski nie znajdziesz lepszej informatyki. Jest też bardzo fajny budynek tylko dla tego kierunku, więc nie masz porozrzucanych zajęć po różnych budynkach (często różne kierunki tak mają)

Informatyke stosowaną bym odrzucił na twoim miejscu, ponieważ ten kierunek ma bardzo mało przedmiotów związanych z informatyką (nie mają systemów operacyjnych, teoria automatów i języków formalnych, teori obliczeń itd.). Podobno, zmieniają syllabus, więc może coś się polepszy.

Informatyka i system inteligentne - nie wiem. Syllabus wygląda w porządku. Jak bym chciał iść pod machine learning to i tak wybrał bym Informatyke na WIEiT.
komentarz 6 lipca 2021 przez adryan1141 Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za opinie o wiet.  Co do stosowanej,  to już ja odrzuciłem że względu na ilość fizyki.  Rozważam teraz między infie na wiet,  a kierunkiem informatyka i systemu inteligentne,  przy czym ten drugi z tego co wiem jest bardzo świeżym kierunkiem i raczej nie chce być jego testerem.
komentarz 7 lipca 2021 przez zzzzz Nowicjusz (140 p.)
W zasadzie to informatyka i systemy inteligentne to stary kierunek informatyki z eaiib z nieco zmienionym syllabusem, żeby było trochę więcej "systemów inteligentych".

2-3 lata temu po reformie gowina informatyka na wiet i eaiiib się połączyła. Teraz się rozłączyli, ponieważ była różnica zdań pomiędzy wydziałami i eaiiib utworzył informatyke i systemy inteligentne. Na stronie AGH widać że informatyka jest prowadzona przez 2 wydziały eaiiib i wiet, ale z tego co słyszałem to tylko wiet go poprowadzi, a eaiiib skupi się na swojej nowej informatyce.

EDIT: jbc jestem po inżynierce na wiet informatyka
komentarz 7 lipca 2021 przez ykko Nowicjusz (120 p.)
nie rozlaczyli sie. Faktycznie prowadzacych z wiet jest więcej, ale jest tez sporo prowadzących z eaiib. nawet jedna ścieżkę prowadza calkowicie prowadzacy eaiib.
komentarz 7 lipca 2021 przez zzzzz Nowicjusz (140 p.)
Myślałem że się inżynierka rozłącza. Na obecnej magisterce się rozłączyli, teoretycznie widnieje wiet+weaiiib, ale weaiiib nie urochomił żadnej ze swojej specjalizacji i usłyszałem od dziekana, że to samo będzie na inżynierce, ale to było kilka miesięcy temu, więc mogli zmienić zdanie

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 255 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,433 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rikq Początkujący (260 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 2,138 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kuba1618 Nowicjusz (200 p.)

92,535 zapytań

141,376 odpowiedzi

319,449 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...