• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy uda się odzyskać przestrzeń dyskową - skomplikowane?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
247 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Dzień dobry,

rok temu kupiłem dysk SSD i kolega informatyk zainstalował mi na nim Windowsa i Linuxa na tzw. dual boocie.

Po 15 minutach od pierwszego poważnego odpalenia, Linux Ubuntu popełnił samobójstwo i przestał działać, po prostu gdy go wybierałem w dual boocie to były jakieś białe literki na czarnym tle czyli dla mnie jako laika nie działał.

Potem zrobiłem coś głupiego mianowicie chciałem na Windowsie przenieść pamięć dyskową z Linuxa do Windowsa bo w Windowsie zauważyłem takie narzędzie. Gdy zresetowałem komputer dual boot był rozwalony i wjeżdżało jakieś gurb rescue mod. Po 3 godzinach oglądania filmików ratunkowych w Internecie, udało mi się narzędziem do naprawiania systemu Windows odpalonym z pendrive naprawić uruchamiator Windowsa i teraz po prostu odpala się Windows, a 100 GB dysku jest zajęte przez martwego Linuxa.

Czy da się bez formatowania dysku jakoś usunąć ten martwy Linux i odzyskać tę część dysku bez niszczenia Windowsa, czy tylko formatowanie?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 czerwca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
wybrane 4 lipca 2021 przez J0ker
 
Najlepsza
Zarządzanie dyskami?
komentarz 29 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Właśnie w tym programie kilka miesięcy temu sobie rozwaliłem tego dual boota.
komentarz 29 czerwca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Linux jest na oddzielnej partycji. Sektor startowy już naprawiłeś. Po prostu usuń partycję z Linuksem i potem rozszerz partycję z Windowsem.
komentarz 29 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

To mogę bezpiecznie dodać do Windowsa to 58,59 GB czy 27,31 GB?

 

komentarz 29 czerwca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Usuń dyski logiczne d i f (tam nic nie ma), potem partycję rozszerzoną i partycję 515 MB. Wolne miejsce dołącz do Windowsa.
komentarz 4 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Cześć, usunąłem partycję rozszerzoną i sformatowałem dysk F oraz usunąłem dysk D i zrobiło się z tego 86 GB nieprzydzielone miejsca, którego nie mogłem dodać do dysku C.

Gdy zrobiłem z tego nowy wolumin, to znowu zrobiła się Partycja Rozszerzona:

Co teraz?

komentarz 4 lipca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Masz nowy dysk w menedżerze :), ale nie o to chyba chodzi. Całkowicie usuń utworzony dysk D, usuń także partycję 515 MB (ma być jednolity czarny, nieprzydzielony obszar). Potem kliknij na dysku C prawym przyciskiem myszy i wybierz Rozszerz wolumin. W kolejnym oknie wybierz, o ile chcesz rozszerzyć.
komentarz 5 lipca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Usunąłem dysk D i jego partycję ale gdy klikam prawym na Dysku C to opcja Rozszerz Wolumin jest nieaktywna, jest na szaro.

Tego 515 MB też nie mogę usunąć, gdy klikam na tym prawym to wyskakuje tylko "Pomoc" do wyboru.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 97 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 559 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...