• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
787 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
Jestem tegorocznym maturzystą, wydaje mi się że matura poszła mi bardzo dobrze (ok 94% a matmy r. powinno być). Zastanawiam się na jakie studia iść i mam taki problem że nie wiem szczerze od czego zacząć takowych szukać. Pasjonuję się informatyką i elektroniką daltego też chciałbym w tym kierunku patrzyć za rozwojem. I stąd moje pytanie: czy są w Polsce jakies studia które dobrze nauczą podstaw potrzebnych do przyszłego rozwoju jako ogólnie programista ale najlepiej w dziedzinie uczenia maszynowego, bo ten element mnie najbardziej 'kręci'. Fajnie gdyby taki kierunek oferował różne jakies zajęcia związane z elektroniką. Jak wspomniałem, nie wiem od czego szukać takich kierunków bo tego jest multum z tego co widzę więc jakby znalazł sie ktoś kto mógłby posłużyć jakąś ciekawą radą to byłbym niezmiernie wdzięczny.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

Studia nie uczą  w kierunku bycia programistą, nie powiem jednoznacznie, że niczego nie uczą bo na pewno są rzeczy które programiście sa bardzo potrzebne : algorytmy, bazy danych, myślenie logiczno-matematyczne, ale uważam że jesli smameu ktoś jest wstanie nauczyć się jezyka programowania, algorytmów, rozwiązywania problemów "natury komputerowej" typu właśnie jakieś typowe logiczne sprawy, to studia bedą stratą czasu, ergo mogą działać na niekorzyść gdyż no niestety ZAJMUJĄ CZAS, MAJĄ WIELE PRZEDMIOTÓW TZW. ZAPYCHACZY NA ZDOBYCIE PUNKTÓW DO DYPLOMU, jak filozofie, humanistyczne niektóre, czy totalnie niepotrzebne... to kwestia wyboru 

programista ale najlepiej w dziedzinie uczenia maszynowego, 

tutaj to jednak inżynieria, czy studia czasami mogą być wręcz konieczne nie tyle w zakresie NAUKI, ale tego że na takie pozycje w przyszłości jako np architekt - już wykształcenie w tym kierunku domenowym jest obowiązkiem  

elektronika- w większości przypadków każde studia informatyczne mają taki przedmiot, pobierznie i podstawowo :) więc na pewno coś się znajdzie, tylko to taka inna elektronika tzn. związana z układami - nie na pewno z machine learning czy big data bo tego PROGRAMY UCZELNI nie przewidują, są zbyt stare 

komentarz 20 czerwca 2021 przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
Zdaję sobie z tego sprawę że i tak samemu będę się musiał dużo nauczyć, ale chyba 'papier' czasami się przydaję a pozatym słyszałem opine że na studia raczej warto iść z tego powodu iż można tam poznać wartościowych ludzi i kontakty. Znaczy z elektroniki to jak narazie wystarczyły by mi same podstawy, które potem będę mógł we własnym zakresie poszerzyć także jeśli mówisz żę na każdym kierunku coś się znajdzie to miło to słyszeć
+1 głos
odpowiedź 19 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Polecam informatykę na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego lub MINI na PW.

Wyższego poziomu z informatyki w Polsce nie znajdziesz, bo po prostu tutaj idą ludzie z najwyższymi wynikami. Ty się z 94 z rozszerzenia z matmy powinieneś dostać, chyba że pisałeś tylko podstawowy angielski i jeszcze suabo Ci poszedł?

Jakby co to nie idź na wydział EITI na PW bo nikt kto tam był go nie lubi.

Przy czym na MIMUW nie ma za bardzo takiej elektroniki z kabelkami, śrubeczkami i tak dalej - tutaj idziesz jak chcesz być super programistą, analitykiem danych, albo informatykiem teoretycznym np. zajmującym się algorytmiką, kryptografią, teorią grafów, logiką i tak dalej. Jak chcesz taką bardziej "fizyczną" informatykę to lepiej MINI PW.

Jeśli chodzi o uczenie maszynowe to na studia I stopnia się idzie właśnie na informatykę ewentualnie matematykę, a potem na II stopnia z uczenia maszynowego już ogarniając świetnie zarówno matematykę potrzebną do uczenia (algebra liniowa, analiza oraz podstawy probabilistyki i statystyki) oraz "ogólne" programowanie. Machine Learning jest również na MIMUW jako studia II stopnia, po angielsku.

Jak interesuje Cię bardziej taka technika-elektronika i tak dalej niż programowanie, to słyszałem dobre opinie o Power Engineering na PW, ogólnie chyba ten Wydział na którym jest ten kierunek jest bardzo dobry.

Jakbyś miał jakieś pytania dot. MIMUW to pytaj mnie o co chcesz, właśnie za 9 dni bronię pracę magisterską na tym wydziale (z matematyki, ale orientuję się również w kierunku informatyka).
komentarz 20 czerwca 2021 przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
A czytałem sporo to tych miejscach i czy to prawda że MINI jest 'gorszą kopią'  MIM? No pisałem jeszcze angielski i fizykę rozszerzoną, ang powinien być ok 96 ale fizyka gorzej mi poszła po ok.60 niestety.

A czy na MIMUW są jakieś, nie wiem jak nazwać, koła zainteresowań? Właśnie zastanawiam się co mi da większą uniwersalność i wszechstronność, w sensie że i będę mieć podstawy umiejętności do pracy w korpo ale też do tworzenia rzeczy na własną rękę.

Nie wiedziałem że AI jest dopiero jako II stopień, myślałem że jest coś może od razu. Raczej takie strickte elektroniczne i techniczne kierunki nie są dla mnie ponieważ chyba nie odpowiadają mi warunki pracy po takowych studiach.

O to jeśli mógłbym spytać to czy na tym wydziale kadra nauczycieli jest w miarę kompetentna i jak wygląda atmosfera na studiach?
komentarz 21 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Słyszałem że informatyka na MINI jest lepsza niż na MIM jeśli ktoś chce się zajmować zaawansowaną grafik komputerową albo zastosowaniami w przemyśle. Inna sprawa, że 19-latek generalnie po prostu wie że chce być informatykiem a dopiero w czasie studiów czas pokazuje co tak naprawdę mu się podoba.

Oczywiście, że są koła zainteresowań na MIM. Wymienię kilka z pamięci: Koło Finansów Obliczeniowych, Koło Bioinformatyki (nie wiem czy to dokładna nazwa ale zajmuje się bioinformatyką), Koło C++ chyba jest,  Koło Pasjonatów Matematyki, 

Studia na MIMUW oferują dużą swobodę wyboru przedmiotów na 3. roku licencjatu oraz studiach magisterskich (przy czym na matematyce ta swoboda jest jednak nieco większa niż na informatyce). Na przykład przedmiotów obieralnych dla informatyki jest 80 https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/szukajPrzedmiotu&method=faculty_groups&jed_org_kod=10000000&grupaKod=1000-OBIER&callback=g_78bd4865 a monograficznych  jest też bardzo dużo: https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/szukajPrzedmiotu&method=faculty_groups&jed_org_kod=10000000&grupaKod=1000-INF35-MON&callback=g_c0369f76

A jeśli to za mało, to studenci informatyki mogą na każdy etap użyć do zaliczenia 2 przedmiotów z matematyki i odwrotnie (można więcej ale wtedy trzeba negocjować indywidualnie z dziekanem dlaczego te przedmioty są dla Ciebie ważne).

Jeśli chodzi o kadrę to wiadomo że są lepsi i gorsi (niektórzy są też gorsi w ten sposób że są wybitnymi naukowcami ale nie mają tego czegoś do dydaktyki). Ale generalnie w każdej dziedzinie znajdziesz wielu specjalistów. Przykładowo bracia Marcin i Michał Pilipczuk maja 36 i 33 lata i około 100 publikacji naukowych każdy. O algorytmice, złożoności obliczeniowej i teorii grafów wiedzą niemal wszystko. 

Na informatyce na MIM fajne jest też to że studenci nie piszą pracy licencjackiej którą przeczyta autor, promotor i recenzent i która potem trafi na wieczność do szuflady, tylko w 4-osobowych grupach tworzą Zespołowy Projekt Programistyczny we współpracy z firmami i on jest de facto "zamiast" pracy licencjackiej.

Moim zdaniem atmosfera na wydziale jest super - progi na każdy kierunek są tutaj bardzo wysokie i tutaj przychodzą ludzie z pasją, to nie jest "buda" gdzie jest masa ludzi po papierek. Jedyne co, to słyszałem że panie obsługujące kierunek informatyka w Sekcji Studenckiej są mniej miłe niż te od matematyki :(.. W budynku w środku jest przyjemnie bo jest dużo okien i światła, na korytarzach są np. tablice a przy nich stoliki i krzesełka więc można "nagle" sobie pójść z kolegą i coś sobie wytłumaczyć. Są nowoczesne karty graficzne Nvidii i tam programują w CUDA.

Oczywiście nie twierdzę, że na MINI jest źle, przypuszczam że też jest bardzo dobrze.

Jeśli zdecydujesz się na informatykę na MIMUW postaraj się dostać na potok funkcyjny na pierwszym semestrze, albowiem potok imperatywny jest podobno niezwykle stresujący z powodu swojej intensywności i systemu oceniania. Po pierwszym semestrze będzie już spoko.

Jeśli chodzi o AI/ML to ja napisałem że na UW tego nie ma jako I stopień. Może gdzieś indziej jest - tego nie sprawdzałem. 

 

komentarz 26 czerwca 2021 przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
No z tego co mówisz to brzmi to bardzo ciekawie i atrakcyjnie. Szczególnie ta swobodność i sposób robienia pracy licencjackiej. O to super bo właśnie głównie, poza zaznajomieniem z przedmiotem, to fajnie by było w końcu poznać ludzi serio zainteresowanych tematem.

 Mógłbyś przybliżyć co to są za 'potoki', ponieważ nie słyszałem jeszcze o czymś takim?

 

Znaczy no, ja znalazłem na AGH jeden kierunek ale on wystartował rok temu i wydaje mi się (może błędnie) nierozsądnym eksperymentowanie na takich nowinkach, jakiekolwiek one pociągające by nie były
komentarz 26 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Na pierwszym semestrze są dwa potoki przedmiotu wstęp do programowania:imperatywny i funkcyjny. We wrześniu odbywa się test kwalifikujący na potok funkcyjny.

Zamysł jest taki, że na studia idą zarówno ludzie którzy już programowali, jak i tacy którzy nie programowali (ale generalnie byli prymusami w szkole skoro napisali matury wystarczająco dobrze żeby się dostać) i żeby nie nudzić tych pierwszych ani nie przeciążyć tych drugich, są dwa potoki. Na potok imperatywny idą ludzie "od zera lub prawie zera" żeby na bardzo intensywnym kursie nauczyć się no właśnie programowania imperatywnego. Z kolei na potoku funkcyjnym programuje się funkcyjnie w języku Ocaml. Osoby które były na potoku imperatywnym nie tracą programowania funkcyjnego raz na zawsze, bo pojawia się ono "od zera" na przedmiotach na wyższych latach (ale głównie w Haskellu).
Zdanie przedmiotu wstęp do programowania jest niezbędne by zaliczyć pierwszy semestr, bez tego się wylatuje, nie można mieć zaliczenia warunkowego nawet jeśli to jedyny przedmiot na 1. semestrze którego się nie zda a z pozostałych ma się 5.

Słyszałem opinie że potok imperatywny źle pełni swoją funkcję, bo wymaga niezwykłej dokładności (na przykład na egzaminie jeśli program się nie kompiluje to dostaje się 0 nawet jeśli duża część pomysłu jest zrealizowana dobrze), sa też cotygodniowe kartkówki. Niektórzy studenci słusznie uważają, że tak wielkie zastresowienie nie sprzyja nauce. Ilekroć jakiś licealista na grupie mojego wydziału pyta studentów informatyki co porobić od maja do września przed studiami, to prawie wszyscy jak jeden mąż odpowiadają: "zrób wszystko żeby się dostać na potok funkcyjny".
komentarz 27 czerwca 2021 przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
O kurde, dobra to w takim razie mógłbym jeszcze tylko poprosić o to gdzie szukać takich grupek (nie wiedziałem nawet że coś takiego jest jeszcze przed rozpoczęciem) w przypadku gdybym się dostal na UW?
komentarz 29 czerwca 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Wpisz na Facebook grupę "Studenci MIMUW" a za kilka miesięcy pewnie ktoś założyteż grupę "Informatyka UW 2021", możesz dołączyć też np. do "Informatyka UW 2020" do studentów którzy już skończyli 1. rok.

Jest też grupka z memami "Elite MIMUW Social Club"
komentarz 29 czerwca 2021 przez Mr.EndiX Początkujący (470 p.)
ok, dzięki wielkie

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 413 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 309 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...