• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyka prawie od 0 - kierunek studiów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
448 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez VizoPL Początkujący (250 p.)
Cześć, jestem świeżo po skończeniu technikum (gastronomicznego), chcąc nie chcąc odczuwam potrzebę pójścia na studia, żeby w przyszłości postarać się o jakąś lepiej płatną pracę. Uważam, że studia gastronomiczne nie dadzą mi już nic więcej (nie interesuje mnie rozwój w kierunku dietetycznym lub zarządzania).

Jedyny inny kierunek, z którym jakoś tam obcuje to właśnie informatyka, wiedzę nie będę oszukiwał posiadam znikomą (w szkole miałem rok informatyki). Orientuje się trochę w serwisie, potrafię naprawić komputer (czyt. wymienić części), zainstalować system i go zoptymalizować, to też lubię robić i nawet trochę mnie to relaksuje. Z programowaniem nie miałem styczności, jedyne co tam kiedyś robiłem to stawiałem serwer Minecrafta na platformie Google Cloud, nawet mnie to wkręciło, ale nie wiem czy można to podpiąć pod jakąś chociażby w małym stopniu poważną informatykę.

Z grafiki leżę, tzn. potrafię skleić coś w gimpie z gotowych grafik (np. jakiś banner czy plakat), ale o samodzielnym rysowaniu i projektowaniu grafik np. na tablecie raczej nie ma mowy, nie mam do tego talentu ani sprawnej ręki.

Ogarniam w miarę worda i montowanie filmów (sony vegas).

Znam całkiem dobrze angielski i szybko go przyswajam, zdawałem go na maturze na poziomie rozszerzonym (chyba poszło mi nieźle) i z rozszerzeń to tyle, z matematyki na podstawie wyciągłem chyba ok 70%. (Nawet nie wiem czy z takimi wynikami jest sens aplikować).

Planuję wybrać studia niestacjonarne, szczególnie ze względów finansowych.

Pytanie do was to pomoc w wybraniu kierunku, szczególnie z myślą o przyszłości. Nie orientuję się za bardzo co będę miał z danej specjalności. Z takich moich głównych celów po skończeniu nauki to praca w małym zespole (nie żadne wielkie corpo) i jakieś stałe obowiązki, praca zdalna też byłaby fajna (lepiej i efektywniej mi się pracuje, gdy nie stoi nade mną szef)

Jeśli chodzi o specjalności, które póki co biorę pod uwagę to:

- Projektowanie stron internetowych

- Programowanie

- Tester oprogramowania

- Programowanie gier komputerowych

 

Nie wiem szczerze, która z tych specjalności by najbardziej do mnie pasowała i z którą jest najłatwiej się oswoić będąc zielonym w temacie.

Będę wdzięczny za każdą opinią i radę, które na pewno wezmę pod uwagę gdy przyjdzie czas wyboru.
komentarz 17 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
te tematy sa wałkowane tutaj non stop, przejrzyj lupkę i tam znajdziesz odpowiedzi.
Nie wiesz która ze specjalności do Ciebie by pasowała, a my mamy to wiedzieć za Ciebie... i wiedzieć co chcesz robić i kierować twoją drogą.
2
komentarz 17 czerwca 2021 przez VizoPL Początkujący (250 p.)
Nie proszę o kierowanie moją drogą tylko o przybliżenie danych kierunków, tj. jak wygląda nauka a potem sama praca, tak bym mógł sam zdecydować.
komentarz 17 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
studia budują tylko w jakimś stopniu fundamenty, zawód informatyka jest wymagający i trzeba poświęcić dużo własnego czasu i chcieć się czegoś nauczyć.

Teoretycznie to studia powinny Ci wskazać kierunek specjalizacji, niektórzy obierają to pisząc pracę, inni wcześniej, a jeszcze inni rzucają studia w pierwszym semestrze

Dodatkowo niestety studia nie są gwarantem pracy, a do IT wejść może być ciężko osobie bez doświadczenia. Obecnie mocno na topie jest programowanie, ale to temat szeroki jak morze, sam musisz wiedzieć co najbardziej ciebie "jara"
komentarz 17 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
tzn jeśli mówimy o byciu INFORMATYKIEM, a nie programistą bo to jak ogień i woda trochę, to studia są obowiązkowe, bo musisz mięc tytuł - > magistra, tzn. wykształcenie wyższe, lub inzyniera technicznego, aby móc pełnoprawnie być "informatykiem", tak jak zawód lekarz wymaga studiów medycznych
komentarz 17 czerwca 2021 przez VizoPL Początkujący (250 p.)
Okej pomalutku rozumiem, że studia to tylko pokazanie drogi, a resztą muszę się zająć sam.

Spytam przy okazji jeszcze, żeby nie zakładać nowego tematu. Macie jakieś opinie o kursie Poznaj świat baz danych od nieinformatyka? Naprawdę da się wszystkiego nauczyć od zera?

1000zł to nie jakaś fortuna, a zawsze kursy to jakiś plan B gdyby ze studiami nie wypaliło.
komentarz 18 czerwca 2021 przez niezalogowany
Zawód informatyk to zbyt ogólne pojęcie. Masz wiele specjalizacji. Musisz przede wszystkim wiedzieć w którą chcesz iść. Kurs z baz danych na pewno nie nauczy Cię baz danych, a zaznajomi jedynie z ich podstawami. Żeby móc cokolwiek robić w tym kierunku potrzebne jest doświadczenie, które zdobędziesz między innymi poszukując samodzielnie wiedzy i ją praktykując. Jak sam wspomniałeś. Stawiałeś kiedyś serwery, składałeś komputery to czas teraz na poznanie innych rzeczy.
komentarz 18 czerwca 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@Wiciorny, powinni zrobić osobny dział na te wszystkie dylematy życiowe :)

komentarz 18 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)

@Wiciorny,

kończąc odpowiednie technikum też możesz się nazwać informatykiem z dodatkowym tytułem zawodowym w postaci technika :) 

@VizoPL 

nie masz na co czekać, co do weba poczytaj sobie o RoR, Laravel, .NET Core, Spring, Go lang, C#. Java, PHP, JavaScript, Express, NodeJS, React, Flutter, noSQL, SQL, MongoDB, MySQL, MSSQL itd

Obejrzy trochę filmów nt. tworzenia stron, np. kanał Twórca stron

Szukaj sam informacji o tym co Ciebie interesuje i przede wszystkim próbuj w tym działać, w końcu sam zobaczysz co Ci się podoba.

Dodatkowo książki znajdziesz na helionie

komentarz 18 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
technik informatyk, tak ale ja mówie o pracy jako informatyk, wtedy musisz mieć wykształcenie wyższcze, tytul to jedno.
I nie mam tu na uwadzę administratorów, dev-opsów, ludzi od telekomunikacji itd, tylko czysto "Tzw informatyka" zeby bylo jasne :)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 548 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 355 wizyt
pytanie zadane 30 października 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 943 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...