• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Realizacja sklepu internetowego, jakich języków/frameworków/technologii użyć

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
278 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Wazzupek01 Nowicjusz (190 p.)
zmienione kategorie 17 czerwca 2021 przez ScriptyChris

Cześć, 

Jestem na 1 roku informatyki i żeby nie nudzić się w wakacje wpadłem na pomysł, żeby stworzyć od zera sklep internetowy. Moje pytanie to jakich języków/frameworków powinieniem się poduczyć, żeby być w stanie zrealizować stronę która: 

  1. Umożliwi przeglądanie, wyszukiwanie i zakup produktów
  2. Będzie automatycznie aktualizować bazę danych po każdym zakupie
  3. Na podstawie bazy danych będzie w stanie aktualizować wyświetlane produkty na stronie
  4. Da możliwość realizacji płatności np. przelew, payU, blik

Chciałbym także zapytać w jaki sposób powinienem zrealizować bazę danych, to znaczy jakiego powinna być typu, oraz jakie dane powinny być w niej zapisywane, to znaczy, czy powinno się zapisywać dane kupujących, czy tylko pojedyncze rekordy z danymi zamówienia, i jakie powinny być to dane żeby sklep mógł pełnoprawnie funkcjonować i miał wystarczająco dużo informacji do księgowości i późniejszych rozliczeń podatków (nie wiem kompletnie jak to działa prawnie). 

Oprócz potrzebnych mi technologii, chciałbym też zapytać w jaki sposób powinienem podejść do zabezpieczeń strony.

Nie chcę przerabiać gotowych template'ów, bo robienie tego od zera wydaje mi się o wiele ciekawsze.

Z góry dziękuję serdecznie za pomoc i wszystkie odpowiedzi

komentarz 17 czerwca 2021 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Co do języka to zależy co Ci się podoba, może być Java, kotlin, php, c, oython itp. Front to najlepiej jakis framework np react czy angular czyli wiadomo, js. Jak to projekt do cwiczen to mozesz sobie porobic np strone dla usera w czystym css, a maly panel admina z bootstrap itp. Nauczysz sie css oraz pracy z libkami zewnętrznymi, ich dokumentacja itp.
komentarz 20 czerwca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Poszedłbym chyba w PHP, dlatego że masz "pierdylion" gotowych rozwiązań e-sklepów na których możesz się wzorować, podejrzeć kod i wyciągnąć z nich różne rozwiązania problemów, często nie trywialnych ( chyba najtrudniejsza sprawa w e-sklepie to transakcje / ACID, itp. sprawy ).

Niemal w każdym języku znajdziesz sklepy open source, ale w PHP jest ich IMO najwięcej. Poznanie jednego popularnego to duży plus, możesz znaleźć pracę przy integracjach lub pisaniu dodatków rozszerzających funkcjonalność sklepów.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 czerwca 2021 przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
Jeśli chodzi o język to już Ci  @Tomek Sochacki napisał.

jeśli chodzi o bazę ja bym wybrał mysql. Jeśli użyjesz frameworka podstawowe zabezpieczenie będą już obsługiwane.

Dane zapisujesz takie jakie Ci potrzeba. Tabela użytkowników, produktów, płatności, zakupów + powiązania pomiędzy nimi wydaje mi się podstawą.

Dodatkowo warto zapisywać logi użytkowników według mnie.
komentarz 18 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

Dodatkowo warto zapisywać logi użytkowników według mnie.

rozwiń myśl po co :)?  

komentarz 20 czerwca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Zapewne chodzi o wyłudzenia podatku VAT (dźwignia VATowska), itp. sprawy :)
–1 głos
odpowiedź 19 czerwca 2021 przez niezalogowany

1) React, Node, Express, MongoDB, Mongoose

2) Python(Django) Postgres

3) Html Css, JavaScript, node.js mongoDB

Tutaj masz kilka fajnych przykładów :

https://www.youtube.com/watch?v=Yg5zkd9nm6w

https://www.youtube.com/watch?v=YZvRrldjf1Y

https://www.youtube.com/watch?v=TRCDsB9i3bI&t=46s

https://www.youtube.com/watch?v=377AQ0y6LPA&t=57s

https://www.youtube.com/watch?v=RDV3Z1KCBvo&t=29955s

Powodzenia życzę! wink

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,562 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2020 w Inne języki przez ziomek7 Obywatel (1,060 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 362 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2020 w HTML i CSS przez Paweł Sypek Początkujący (440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 179 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...