• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed [ROZWIĄZANE] Adresowanie interfejsów routera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
281 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2021 w Sieci komputerowe, internet przez ITshnyk Obywatel (1,800 p.)
zamknięte 9 czerwca 2021 przez ITshnyk

Witam!

Mam taką topologię sieci:

Mam już rozpisane adresowanie podsieci, i muszę przypisać adresy IP do interfejsów routerów. W tym miejscu nie rozumiem jakie adresy mam przypisać jakiemu interfejsowi, np. czy interfejsowi G0/1 R1 mam przypisać pierwszy adres IP z podsieci PCA, czy z podsieci PC-B?

Może, źle rozumiem, że PC-A i PC-B należą do dwóch różnych podsieci?

Z góry dziękuję, za sugestie!

komentarz zamknięcia: Rozwiązane

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 9 czerwca 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
wybrane 9 czerwca 2021 przez ITshnyk
 
Najlepsza
Jeśli nie używasz vlanów to PC-A i PC-B mają wspólną sieć. Pozostałe pary PC również.

Patrząc na PC-A i PC-B, to interfejs G0/1 będzie adresem bramy domyślnej dla ich sieci, a pomiedzy routerami dla kazdej pary R1-R2, R2-R3, R3-R1 bedziesz mial kolejne podsieci.

Jesli stosujesz vlany, to PC-A i PC-B moga byc w roznych sieciach. Na routerze nie konfigurujesz adresu IP na interfejsie, tylko na subinferjesach.

conf t > interface g0/1.x > ip address yyy zzz > encap dot1q x > no shut.  

x to numer vlanu.
komentarz 9 czerwca 2021 przez ITshnyk Obywatel (1,800 p.)

Czyli, jeżeli nie ma vlanów, to łącznie jest 6 podsieci?

komentarz 9 czerwca 2021 przez ITshnyk Obywatel (1,800 p.)
Już zrozumiałem, dziękuję bardzo!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 325 wizyt
pytanie zadane 16 października 2021 w Sieci komputerowe, internet przez cocacola13 Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz85 Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 113 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz85 Początkujący (370 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,479 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...