• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed [ROZWIĄZANE] Adresowanie interfejsów routera

0 głosów
30 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca w Sieci komputerowe, internet przez ITshnyk Obywatel (1,290 p.)
zamknięte 9 czerwca przez ITshnyk

Witam!

Mam taką topologię sieci:

Mam już rozpisane adresowanie podsieci, i muszę przypisać adresy IP do interfejsów routerów. W tym miejscu nie rozumiem jakie adresy mam przypisać jakiemu interfejsowi, np. czy interfejsowi G0/1 R1 mam przypisać pierwszy adres IP z podsieci PCA, czy z podsieci PC-B?

Może, źle rozumiem, że PC-A i PC-B należą do dwóch różnych podsieci?

Z góry dziękuję, za sugestie!

komentarz zamknięcia: Rozwiązane

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 9 czerwca przez rafu007 Dyskutant (8,720 p.)
wybrane 9 czerwca przez ITshnyk

Najlepsza
Jeśli nie używasz vlanów to PC-A i PC-B mają wspólną sieć. Pozostałe pary PC również.

Patrząc na PC-A i PC-B, to interfejs G0/1 będzie adresem bramy domyślnej dla ich sieci, a pomiedzy routerami dla kazdej pary R1-R2, R2-R3, R3-R1 bedziesz mial kolejne podsieci.

Jesli stosujesz vlany, to PC-A i PC-B moga byc w roznych sieciach. Na routerze nie konfigurujesz adresu IP na interfejsie, tylko na subinferjesach.

conf t > interface g0/1.x > ip address yyy zzz > encap dot1q x > no shut.  

x to numer vlanu.
komentarz 9 czerwca przez ITshnyk Obywatel (1,290 p.)

Czyli, jeżeli nie ma vlanów, to łącznie jest 6 podsieci?

komentarz 9 czerwca przez ITshnyk Obywatel (1,290 p.)
Już zrozumiałem, dziękuję bardzo!

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 53 wizyt
pytanie zadane 10 lutego w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz85 Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 41 wizyt
pytanie zadane 10 lutego w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz85 Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 44 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz85 Początkujący (310 p.)
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

83,605 zapytań

132,255 odpowiedzi

291,744 komentarzy

55,205 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...