• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SSH dostępny na internecie - Malinka jako setup, który można uruchomić z każdego miejsca

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
367 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2021 w Sprzęt komputerowy przez Devercises Nowicjusz (140 p.)
cześć, czy z malinki (raspberry pi 4b 8gb ram) da radę zrobić komputer jako development environment?? Już wyjaśniam o co mi chodzi:

Wyobraźcie sobie ze jesteście na totalnym zadupiu w górach i macie tylko laptop z 4gb ram i 128 ssd (np. surface od Microsoft) i na nim nic nie pokodzicie. Przychodzi Wam pomysł do głowy żeby postawić malinkę, następnie połączyć się na internecie jakoś z ssh (bo internet załóżmy że jest w górach).

Teraz pytanie, jak ogarnąć ssh z witryny internetowej???
komentarz 4 czerwca 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Teraz pytanie, jak ogarnąć ssh z witryny internetowej???

Co konkretnie masz przez to na myśli? SSH do witryny czyli? Chodzi o to, abyś miał zdalnie dostęp tylko do SSH? Czy bardziej o to, abyś jakby w pełni pracował na tym zdalnym Raspberry Pi?

komentarz 5 czerwca 2021 przez Devercises Nowicjusz (140 p.)
Już wyjaśniam i bardzo przepraszam za nieobecność...

Chodzi o to, że z każdej przeglądarki internetowej mogę pracować na malince. Na przykład jestem u kolegi, a on nie jest programistą i nie chce żebym mu grzebał w sprzęcie. Po wpisaniu adresu na której jest malinka w internecie wpisuję hasło, następnie się loguję i mam dostęp do mojego środowiska developerskiego, w którym mogę sobie zainstalować coś, wypuścić na produkcję odpalić Dockera, zrobić testy itd. Jak odchodzę od komputera kolegi po prostu się wylogowuję z witryny albo w jakiś inny sposób zablokowania korzystania, potem wracam do mojego kompa i mam te postępy, co robiłem na sprzęcie, który ma ten kolega

Może rzeczywiście głupio to wcześniej wyjaśniłem, dlatego taki długi ten komentarz. Przepraszam za złe wyjaśnienie i dzięki za zainteresowanie się tym wątkiem
2
komentarz 5 czerwca 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Swoją drogą 4GB to nie jest jakoś mało RAM-u. Ja np. przez kilka lat programowałem własne projekty na kompie z dwa razy mniejszą pamięcią. Może kluczem było to, że nie był to Windows.
komentarz 5 czerwca 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 5 czerwca 2021 przez Oscar
Rozumiem, że dostęp chcesz mieć przez zwykłą przeglądarkę, by z dowolnego napotkanego komputera mieć dostęp do swojej maszynki-malinki. Weź pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, logując się gdziekolwiek z obcego komputera możesz ujawnić hasła (keylogger) wykonać niedokładnie to co chciałeś (jakaś podmianka danych) itp. Lepiej ograniczyć się jedynie do własnego sprzętu, przesyłane dane można zaszyfrować.
komentarz 7 czerwca 2021 przez Cixo Gaduła (4,070 p.)

@Benek, ten surface moze być wydajniejszy niż ta malina nawet, jedynie mieć mniej ramu co pod linuksem nie było by przeszkodą

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 czerwca 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
W takim razie, o ile dobrze rozumiem, chcesz się połączyć po prostu na działający komputer tak jakbyś w pełni pracował na nim. Do tego możesz użyć VNC czy ewentualnie RDP dla Windowsa. Stawiasz serwer na komputerze, do którego chcesz się łączyć, otwierasz port na routerze (trzeba mieć publiczne zewnętrzne IP, najlepiej jeszcze stałe, ale nie musi być) i instalujesz klienta na komputerze, z którego chcesz się łączyć. Nie wiem na ile to będzie wygodne i stabilne, ale jeśli dokładnie na pracy w takiej formie Ci zależy to możesz spróbować.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 958 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2017 w Offtop przez chmod96 Obywatel (1,380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 185 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez bulgotnik86 Gaduła (3,040 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 134 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...