• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

programista frontendowy od zera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
911 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Harper Nowicjusz (160 p.)

Witam wszystkich,

Mam garść pytań i prośbę o pomoc. Z uwagi na fakt, że chce się przebranżowić (obecnie jestem pracownikiem biurowym) a także, że za 1,5 orku przeprowadzam się do innego miasta. Chciałbym za te 1,5 roku szukać pacy już jako programista. Wiem, że to nie jest wcale dużo czasu na naukę programowania ale muszę spróbować.

Od miesiąca uczę się podstaw HTML i CSS ale tylko z kursów z YT  M.Zelenta. Staram się po kilka godz. poświęcać na to co jest omawiane w danym kursie abym wiedział o co tam chodzi a nie tylko bezmyślnie kopiował. Nie ukrywam, że podoba mi się takie programowanie frontendowe, ciekawi mnie to jak można to rozwijać no i pojawiające się efekty na stronie czy rozwiązywanie problemów też sprawia satysfakcję. Niestety tu pojawiają się problemy i pytania.

1. Czytałem sporo poradników i wiele osób poleca do nauki JS/HTML/CSS lub Pythona. Każdy mówi co innego, jedni twierdza że to JS jest łatwiejszy i obowiązkowy inni żeby zacząć od Pythona bo łatwiejszy i bardziej uniwersalny itp. Niektórzy też polecają jako pierwszy język PHP. Docelowo chciałbym poznać więcej języków ale najpierw chce poznać konkretnie jeden w którym mógłbym szukać pierwszej pracy. Który polecacie i dlaczego? Jak na razie wybrałem HTML i CSS a gdy je dobrze poznam to JS. Ale im więcej czytam komentarzy w necie to tym bardziej skłaniam się do Pythona. 

2. Zabrałem się za front end bo wydaje mi się ciekawszy ale czytałem, że to back end jest łatwiejszy. Jakie jest Wasze zdanie? Być może w mojej sytuacji lepiej skupić się na back endzie?

3. Czy moglibyście polecić kursy na YT i książki z aktualną wiedzą do nauki dla konkretnego języka?

4. Co myślicie o kursach szkoleniowych? Pomyślałem, że jeśli przez pierwsze 6 miesięcy nauka będzie mi szła powoli to może zdecyduję się na taki kurs. One trwają około 12 miesięcy no i niestety są drogie dlatego trochę boję, się że podobną wiedzę zdobędę w necie i z książek tyle tylko, że będę musiał sobie sam tej wiedzy szukać.

5. Wiem, że pytanie zabrzmi banalnie, ale na jakie zarobki może liczyć młodszy programista JS, Pythona i PHP? Nie chodzi mi to o to, że jak napiszecie np. 2,5 na rękę to naglę zmienię zdanie. Bo chciałbym w tym pracować. Tylko no nie wierzę w te hasła ze stron szkoleniowych w stylu "po naszym kursie będziesz zarabiał 7 tyś netto"

6. Co do tego czy można znaleźć pracę po nauce w "domu" to już co nieco czytałem, łatwe to nie jest ale można. Tu jednak bardziej mnie interesuje, czy w 1,5 roku waszym zdaniem można się jakiegoś języka nauczyć w takim stopniu aby faktycznie można było podjąć pracę? Przy założeniu, że poświęcał będę na to 1-3 godz dziennie? (wiem, że to trochę jak wróżenie z fusów)

 

Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi.

komentarz 2 czerwca 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

że to back end jest łatwiejszy

Ciekawe gdzie tak piszą? :) Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że backend jest sporo bardziej trudny niż frontend. Oczywiście to zależy od aplikacji. W niektórych może być praktycznie sam frontend. Ale patrząc na typowe rozwiązania Dla biznesu to różnica między frontendem a backendem jest bardzo duża. Ale też zarobki te wyższe raczej częściej pojawiają się dla programistów backendu. Nauczyć się JavaScriptu może się każdy i konkurencja też jest duża.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)

1. Ja polecam JavaScript ponieważ interesuje Cię frontend. Po co masz się uczyć Phytona skoro Ci się na frontendzie nie przyda? 

2. Jedna i druga dziedzina ma swoją specyfikę i moim zdaniem nie da się wybrać prostszej. Frontend ma wade pod tytułem wspieranie wielu urządzeń i wielu wersji przeglądarek. Backend z kolei ma na głowie bezpieczeństwo czy też administracje wszystkiego co siedzie po stronie serwera. Gdy dochodzą do tego mikroserwisy czy skalowanie poprzez zwiększanie ilości serwerów to backend nie jest wcale taki prosty ;) Poziom trudności chyba głownie zależy od konkretnej firmy. 

3. Sugerowałbym się mocno datą powstawania materiałów :) Im nowsze tym lepiej ;) Co do tematycznych kanałów można się pokusić o polecenie : https://www.youtube.com/c/helloroman/videos :) 

4. Każdy kurs i książka działa na tej samej zasadzie. Płacisz aby nauczyć się czegoś szybciej lub wyciągnąć lekcje z czyiś błedów zamiast swoich. Jeśli zależy Ci na czasie może być to ciekawa opcja :) 

5. Dużo zależy od firmy i oceny twoich umiejętności miękkich oraz języka angielskiego. Myślę że trudno wyłuskać jakaś sensowną średnią. Ale zawsze możesz się sugerować widełkami w ogłoszeniach o prace :) 

6. Moja magiczna kula powiedziała że nie wiadomo ale skoro chcesz spróbować to warto się przekonać ;)
 

komentarz 2 czerwca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Sugerowałbym się mocno datą powstawania materiałów :) Im nowsze tym lepiej ;) 

Z wyłączeniem praktyk, które są raczej "stałe". 

komentarz 2 czerwca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
@tkz nie wszystkie :) Prosty przykład wzorzec MVC - przy trendach renderowania po stronie przeglądarki zanika, a jeszcze kilka lat temu był "szał". Wiele tych "stałych" praktyk nie sprawdza się ze względu na specyfikę FE i są zastępowane zazwyczaj przez inne mniej lub bardziej leciwe jednak same trendy się mocno zmieniają ;)
1
komentarz 2 czerwca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Miałem na myśli bardziej zasady pokroju KISS, DRY, YAGNI, książkę gangu czworga. Ale fakt, faktem, dobieramy je do potrzeb.
komentarz 4 czerwca 2021 przez Harper Nowicjusz (160 p.)

@rafal.budzis,

czy materiały z 2015 są już przestarzałe? Bo większość polecanych materiałów jest właśnie z 2014-15 .

komentarz 4 czerwca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Zależy od platformy. Wiele kursów online mimo daty powstania w 2015 są ok ponieważ ktoś je aktualizuje. Więc patrzył bym na każdy kurs osobno. Miałbym też na uwadze że dokumentacja jest zawsze najnowszym źródłem wiedzy ;)
komentarz 4 czerwca 2021 przez Harper Nowicjusz (160 p.)
Myślę cały czas o HTML CSS i JS.
komentarz 4 czerwca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Każdy kurs się do siebie rożni :) trzeba indywidualnie do tego podejść. Może najpierw zacząć jakiś CSS + HTML a następnie zrobić jakiś drugi kurs JS ucząc się równolegle jakiegoś frameworka - np Reacta ;)
+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)
Ja się uczę w myśl o zasadzie , że wiem o dobrych zarobkach , ale wszystko w swoich czasie , pierw trzeba udowodnić swoją wartość i przede wszystkich zdobyć potrzebne ku temu umiejętności. Druga kwestia , że nie ma sensu sobie wyznaczać widełki czasowe bo nikt nie jest w stanie ich zrealizować , wszystko kwestia nauki , materiałów i sposobu nauczania... Z resztą z tego co można wyczytać to chyba takie widełki się zaczynają od 2,5roku programowania do pierwszej pracy więc wyznaczanie sobie tej dolnej granicy to troche słaba sprawa , szczególnie , że teraz rywalizacja jest duża wiec ambitnie raczej jest sobie wyznaczyć tą górną granice i bardziej się wykazać jako junior niż liczyć na farta i szukać od razu pracy , ale każdy ma swój plan na pierwszą prace , ja tylko przedstawiłem swój :)
komentarz 4 czerwca 2021 przez Harper Nowicjusz (160 p.)
Piszę o 1,5 bo za tyle się muszę przeprowadzić. Chciałbym już po przeprowadzce szukać pracy w tym zawodzie.
komentarz 4 czerwca 2021 przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)
Próbować szczęścia możesz , najwyżej wrócisz na rozmowę kwalifikacyjną za jakiś czas , przynajmniej będziesz miał 'obycie' , gorzej jak Cię to zdemotywuje i odrzuci.
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

"po naszym kursie będziesz zarabiał 7 tyś netto

bez doświadczenia nikt Ci tyle kasy nie da, a kurs nie jest doświadczeniem :)   w myśl idei biznesowej, nawet uważam że mniej Cię nauczy jeśli jesteś samoukiem i generalnie "chcesz się uczyć" a nie robić coś, tylko żeby miec papier który realnie nie da Ci przebicia 

Dlaczego? Bo Ci co siedzą w branży dobrze wiedzą jak podejść do tzw "kursantów" swego czasu mieliśmy nawet specjalne pytania, dla tych co byli po kursach zeby weryfikować- co faktycznie potrafią, a wiemy jakie są kursy i wszystko tam jest na 1 kopyto :) uczy - jak na mature, uczy często beznadziejnie, nie zawsze praktycznie bo jednak co innego nauka nad własnym projektem, niż nauka - przez "tzw pseudo tutorial "do grupy osób jak na kursie .

Kiedyś jeden z czołowych jeśli chodzi o takie "architektoniczne sprawy aktualnie" przedających ludzi w branży  gości powiedział fajne słowa tzw. Sławomir Sobótka " plantacje programistów, a pardą żeby jeszcze... programowali, to jest plantacja terrorystów " :) to widzę w kursach 

komentarz 3 czerwca 2021 przez Harper Nowicjusz (160 p.)
Właśnie tego obawiam się na tych kursach. Prawie 12 tyś za coś co nie przygotuje mnie do pracy w zawodzie.
komentarz 3 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no do pracy w zawodzie przygotuje CIę rzetelna praca - czy z kursem czy bez, tylko że taki kurs nawet jakby trwał kilka miesięcy to jest nic... aktualnie naprwdę potrzeba mieć przerobione sporo projektów, programowanie to myślenie, rozwiązywanie problemów tego się nie nabiera w pół roku... więc  stwierdzenie przygotuje do pracy...

Tylko praca Cię przygotuje do pracy, ale zeby pierwszą dostać musisz naprawdę dużo czasu przed tym poświęcić i mówię to w "kwesti co najmniej roku "
–1 głos
odpowiedź 3 czerwca 2021 przez Harper Nowicjusz (160 p.)
Czyli skupię się na JS. Obecnie plan mam taki przepracować kursy w necie z CSS i HTML. Później kupić najnowsze książki na ten temat i usystematyzować wiedzę. Po czym tą samą metodę wprowadzić dla JS. Mam nadzieję, że wyrobię się w 1,5 roku. Obawiam się jedynie tego czy zdobyta wiedza da mi na tyle dużo aby szukać w tym pracy no i czy bez doświadczenia dam radę cokolwiek osiągnąć.

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 387 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,256 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 542 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...