• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootcampy - opinia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,103 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2021 w Offtop przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Cześć,

ciekawi mnie Wasza opinia na temat bootcampów. Bierzecie w tym udział? Braliście? Chcielibyście wziąć udział?

Ostatnio coraz to więcej ludzi korzysta z usług firm, które rzucają hasła, że w przeciągu 200h "nauki" zrobią z Ciebie programistę, który na start zarobi o wiele więcej niż masz teraz.

Temat zakładam po to, aby osoby decydujące się mogły poznać opinie innych ludzi na ten temat - jak i samego uczestnika.

Co generalnie o tym myślicie ?

Osobiście brałem udział w jednym bootcampie, który sfinansowała mi moja firma. Już przed startem tego bootcampa potrafiłem programować i w sumie piszę różne aplikacje wewnątrz firmowe, dlatego miałem trochę inne spojrzenie na te arcydzieło jakim jest bootcamp. Z początku odbierałem go pozytywnie, zaczynaliśmy się zgłębiać w poszczególne moduły. Jestem dosyć cierpliwy więc grzecznie słuchałem materiałów, które już poznałem aby utrwalić sobie wiedze i czekałem na dawkę wiedzy głebszej, jakiegoś nakierunkowania. Z biegiem czasu coraz to bardziej się rozczarowywałem, bo ile to można mieć półgodzinnych postoi z uwagi na to, że Pan lat 30+ stuka w klawiature z szybkością ok. 5 znaków na minutę popełniając przy tym ewidentne błędy w prostej jak barszcz i nie wymagającej składni języka wysokiego poziomu. Oczywiście wykładowca z każdą błachostką musi pomagać takiej osobie. Tematyka tam poruszana była związana z podstawami programowania, z zaawansowanymi aspektami takimi jak chociażby obiektowość. Później tworzenie aplikacji na podstawie jakiegoś pomysłu swojego czy wykładowcy, robienie przykładów na lekcjach itd.(bez wgłębiania się w szczegóły). W sumie duża część tej tematyki sprawiała grupie problem i zajmowało dużo czasu aby zrobić coś. Rozumiem to wszystko, ktoś kto nigdy nie klepał w klawiaturę dziwnych angielskich słów, ktoś kto nigdy nie interesował się niczym innym związanym z IT nie będzie od razu alfą i omegą. Jednak mam ku temu jedno przemyślenie:

Programistą może być każdy - owszem. Jednak dojdzie taka osoba tylko do pewnego małego poziomu tej wiedzy, bez zaparcia, upartości, lubienia tego (czego nie zawsze było widać po uczestnikach). Tak więc osobiście, subiektywnie mogę powiedzieć, że nie polecam tego typu zajęć dla nowych osób, dla osób które w to wchodzą. To właśnie chęć poznawania wiedzy, samemu wyszukiwania jej (nie mając podawane tego wszystkiego na tacy) sprawia, że zostaniesz z biegiem czasu programistą lub innym specjalistą od IT. Pieniądze, które osoba wyda na takie coś lepiej przeznaczyć na renomowany certyfikat, przygotować się do niego i zapewne da Ci większe ukierunkowanie aniżeli taki kurs. Książki, kursy i video, YT, dokumentacja i chęć poznawania tego środowiska prawdziwych pasjonatów sprawi, że zostaniemy specjalistami.

Ważniejsze są pieniądze czy to co chce się robić z pasji? Jeśli ktoś nie patrzy na to tylko z kwestii finansowej może osiągnąć sporo w tym zawodzie. Spotkałem już trochę osób pracujących w IT(lub prosperujących) i te najlepsze osoby to właśnie byli pasjonaci, którzy w sumie i mnie inspirują aby być coraz to lepszym.

a Wy jakie macie zdanie na temat bootcampów ?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 4 czerwca 2021 przez niezalogowany

Uważam że ta forma nauki jest świetna. Sam korzystam i z większości jestem zadowolony na ten moment (Udemy)..Jest też masa darmowej nauki ...(YouTube)smiley

Oczywiście jeśli firma płaci to naprawdę nie ma co narzekać wink  Wyobrażenia że po jednym bootcampie będziesz cenionym programistą schowałbym bardzo głęboko do kieszenilaugh choć kto wie ? Może się mylę ....

Na pewno nie zapłaciłbym 5 czy 10 tyś zł za materiał który jest dostępny na wyciągniecie ręki w internecie, w książce ...Tylko trzeba chcieć go znaleźć a później z nim pracować ...rzetelnie wytrwale i z pasją...Oczywiście to tylko moja subiektywna opina i osobiste preferencje.

Pozdrawiam winkyes

1
komentarz 4 czerwca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Nie płacisz za wiedzę, a płacisz za to, że komuś się chciał ją wyciągnąć. Udemy jest pod tym względem podobne. Sprzedaje ogólnodostępną wiedzę.
1
komentarz 5 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)

@niezalogowany, szczerze mówiąc to większość tych materiałów miałem w książce ale tak jak napisał @tkz generalnie kupujemy czyjąś chęć do wyciągania nam tej wiedzy z źródeł. 

Pomimo skończenia tego bootcampu i tak nie robię nic szczególnego w tej technologii, wolę pozostać przy poprzedniej.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 29,403 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,099 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2016 w Offtop przez Aurelian Spodarec Użytkownik (920 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 948 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Moziu Początkujący (390 p.)

92,549 zapytań

141,392 odpowiedzi

319,519 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...