• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pasjonat/samouk prosi o pomoc dot.kariery zawodowej

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
593 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez eddy122394 Nowicjusz (180 p.)
Cześć, mam na imię Adrian mam prawie 25 lat i rozmyślam nad moją przyszłością zawodowa mianowicie skończyłem technikum na kierunku technik mechatronik i ostatnio pracowałem na stanowisku operatora CNC ponad 2 lata a wcześniej także około 3 lat jako pakowacz w firmie produkcyjnej (to była moja pierwsza praca).

Programowaniem interesuję się blisko 4 lata. Jestem w 100% samoukiem. Zaczynałem od języka Java i kursu programowania autorstwa Tima Buchalki. Poznałem programowanie obiektowe, kolekcje. Ćwiczyłem algorytmy i analityczne myślenie przez rozwiązywanie zadań na witrynach typu SPOJ/Codewars obejrzałem setki tutoriali na YT i przerabiałem kilkanaście kursów na Udemy. Liznąłem także trochę Springa, mavena porobiłem swoje aplikacje typu prosty CRUD z obsługą wyjątków i bazy danych (MySQL) zacząłem używać gita, uczyć się dobrych praktyk SOLID DRY. Później zmieniłem swój "stack" zacząłem uczyć się JS i PHP zauważyłem jak znajomość Javy pomogła mi szybko przenieść się na inny język programowania zwłaszcza obiektowy PHP, który składniowo i koncepcyjnie jest bardzo podobny. Chciałbym rozwijać się dalej w tym kierunku przychodząc po pracy zawsze oglądałem nowe tutoriale na polskich i zagranicznych kanałach i kodziłem równolegle oraz swoje własne mini projekty. Mega mnie to jara. Chciałbym w przyszłości zostać Backend lub Fullstack web developerem. Obecnie nie pracuje zwolniłem się z dotychczasowej pracy przez jedna osobę nie chcę o tym mówić.

Moja sytuacja finansowa jest ok. Jestem oszczędna osobą nigdy nie wydaje pieniędzy bez namysłu. Mieszkam z rodzicami nie ukrywam że jestem na ich utrzymaniu ale zdążyłem odłożyć fajna sumkę.

Rozważam 2 wyjścia:

-szukać pracy jako operator CNC na podobnym stanowisku cały czas czując się trochę niespełniony.

-Iść na studia informatyczne dzienne w moim mieście (bezpłatne) o specjalności Aplikacje Webowe i Mobilne i równolegle rozwijać się w domu bo jak wiadomo na studiach programować się nie nauczę, ale mogę dostać ogólny overview na temat innych dziedzin jak Sieci czy Systemy operacyjne które mogą mi się przydać.

Zaznaczam, że nie mieszkam w dużym mieście, co może być sporym problemem ale w razie czego mógłbym wynająć kawalerkę w miastach takich jak Wrocław/Poznań kiedy udałoby mi się złapać jakiś staż czy pierwszą pracę.

Proszę o porady

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Skoro już coś tam umiesz to szukaj pracy jako programista junior ;) Jeśli trafisz do słabej firmy to też za dużo cię nie nauczą tak samo jak na studiach ale za to przynajmniej coś tam zapłacą ;)

Pandemia sporo zmieniła i dużo firm jest otwartych na prace zdalną więc ja na twoim miejscu szukałbym czegoś zdalnie tym bardziej że na początku drogi możesz mieć dość niską stawkę.

Ja gdy zatrudniałem się w pierwszej pracy umiałem HTML + CSS i trochę PHP i dość dobrze C#. Nie znałem GIT, zwinnego oprogramowania czy nawet obsługi dobrego IDE (pracowałem w notepad++ co obecnie uważam za śmieszne :D ). Wydaje mi się że masz większą wiedze niż ja gdy szukałem pierwszej pracy.

Pamiętaj że firmy są bardzo rożne, a gdy szukasz czegoś zdalnego na terenie całej polski powinieneś coś dopasować ;) W pierwszej firmie wszyscy wgrywali zmiany PHP przez FTP i to od razu na działająca produkcje. W obecnej firmie nie wyobrażam sobie pracy bez GIT razem z CI/CD.

Aaa i na start zdecydowałbym się na backend developera. Fullstack moim zdaniem się nie sprawdza w obecnych czasach ponieważ technologie frontendowe są bardzo dynamiczne i trudno by było je śledzić równocześnie rozwijając się z backendu.
1
komentarz 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,100 p.)

 słabej firmy to też za dużo cię nie nauczą tak samo jak na studiach ale za to przynajmniej coś tam zapłacą ;)

też dalej może rozwijać się w sowim zakresie " a doświadczenie biznesowe" zyskiwać na papierze, potem będzie łątwiej o dostanie innej pracy, na której tej wiedzy mimo że z pracy nie wyciągnał, to może się obronić tym co przepracował np w domu :)  

0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Studia w Twoim wieku to już raczej są bezcelowe, sam w tym roku kończę 25 lat i szczerze mówiąc mega się męczę na studiach. Jak masz trochę więcej wiedzy z IT to na uczelni nic więcej się nie dowiesz, to tylko nakierunkuje Twoje myślenie w jakiś sposób, może da jakieś fundamenty, ale i tak przez pierwsze 2 lata masz takie przedmioty jak analiza matematyczna, fizyka, coś związanego z elektryką itd.

Nie marnuj czasu na studia, stwórz swoje portfolio na github, zrób jakiś wyrózniający się projekt (coś innego niż todo itp.).

Jeśli kodowanie sprawia Ci frajdę to dąż do tego aby być tym koderem, wysyłaj CV, możesz też zacząć od pracy w IT w innym sektorze. Pamiętaj, że sektor programowania w IT jest mocno spuchnięty na juniorach, ale jeśli będziesz miał opór i wyróżnisz się z innych CV to będziesz otrzymywać propozycje pracy.

Popracuj nad wyglądem CV, to pierwsza rzecz po której ocenia Ciebie osoba po drugiej stronie. Rekruterzy nie są mocno techniczni, ale za pomocą designu CV możesz się im przypodobać.
komentarz 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,100 p.)

Rekruterzy nie są mocno techniczni, ale za pomocą designu CV możesz się im przypodobać.

tylko, że zanim CV w większości przypadków trafi do rekrutera, przechodzi przez automat- bot, który sprawdza odpowiednie frazy, jeśli nie ma "tego " co firma wymaga, to idzie do niszczarki zanim rekruter zdąży to zobaczyc.

Juz lepszym rozwiązaniem jest stworzenie "swojej osoby" udzielanie się - profil Linkedin etc.  

komentarz 2 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Nawet nie wiedziałem nic o takich botach, skąd masz takie informacje ? U mnie pomimo braku posiadania niektórych fraz i tak często odzywają się rekruterzy, czy nawet sami łapią na linkedzie.

Linkedin jest fajną opcją, ale ostatnio też stał się mega mocną platformą marketingową dla sprzedawców sprzętu i rozwiązań IT.
komentarz 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,100 p.)
stosujemy choćby teraz w firmie, stosowała to moja poprzednia firma i też o tym się mówi... nie ma ani kasy ani pieniedzy na to żeby ktoś 500-600 cv przeglądał.
Tak jak są boty do zbierania CV, tak do ich filtrowania
komentarz 2 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Skoro to boty to zapewne da się to oszukać, ale masz racje, kto by był w stanie przeglądać tyle CV.. Nie wiem czy to smutny obraz naszej branży czy pozytywny. Dobrze wiedzieć, że firmy stosują takie taktyki
1
komentarz 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,100 p.)
Oczywiście, ze się da- umieszczając słowa które dana firma oczekuje w CV.

Np od kandydata: wskazany framework, - doświadczenie w liczbach, czy np język. Bo bywa i tak, że ludzie botami wysyłają CV na stanowisko Java z wymaganym np Jakartą EE ktoś wyśle aplikacje Kotlin + Spring, to nie przejdzie. oczywiście ja podaje czysto hipotetycznie przykład
komentarz 2 czerwca 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Obecny przemiał w tym sektorze, a zwłaszcza w Javie jest niewyobrażalny jak dla mnie. Jak zaczynałem 10 lat temu technikum to wystarczyły w miarę podstawowe umiejętności i można było programować zawodowo.

 

Ciekawe czy obecne bum wpłynie na zapotrzebowanie za 10 lat chociażby wśród adminów
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2021 przez eddy122394 Nowicjusz (180 p.)
Dziękuje za odpowiedzi.

W jaki sposób stworzyć teraz CV dostosowane do branży IT? Domyślam się, że skorzystanie z gotowych kreatorów online nie jest najlepszym pomysłem. Mogę wykorzystać do tego Photoshopa, czy znacie jakieś inne bardziej dostosowane narzędzia?

Gdzie szukać pomysłów na własne projekty, albo jakiś projektów open source do których można dołączyć?
komentarz 2 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,100 p.)
zrealizować dobre projekty, jeśli nie masz doświadczenia będzie trudno - stworzyć własne aplikacje np. serwis webowy, jeśli w to celujesz.
nie wiem co chcesz robić jaka technologia etc.

CV powinno być proste, treściwe w formalności, a nie dodatki typu " lubie pieski, albo dodatkowo zajmuje się..."

- ważne jest słownictwo, bo niestety teraz CV odpadaja ze względu na "boty" TZN - bot sprawdza Ci z automatu czy są lub nie ma pewnych słów "klucz"

- dołączenie do projektów open- source po za merytoryczną wiedza, funem i nauką nie da Ci tak naprawdę zawiele w ramach tworzenia CV, ale miło wspomnieć jeśli się bierze udział w ciekawej inicjatywie i MASZ TU REALNY WKŁAD

-stwórz siebie, załóż profil na LinkedIn udzielaj sie, stwórz repozytorium z projektami

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 721 wizyt
pytanie zadane 3 września 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vanbandama Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 571 wizyt
+3 głosów
6 odpowiedzi 466 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...