• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

System bootowany z pendrive'a

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
134 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2021 w Systemy operacyjne, programy przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)
Hej, mam zainstalowanego linuxa ubuntu ale chciałbym spróbować minta (wiem że to prawie to samo ale mam już po prostu dosyć ubuntu i chcę spróbować czegoś nowego) ale nie chce jednocześnie usuwać aktualnej dystrybucji bo mimo że wszystko (jeszcze) na niej działa to wolę nie ryzykować, i tu moje pytanie, czy jest możliwość zrobienia z pendrive'a urządzenia do bootowania systemu ? Czyli np. instaluje se na tym pendrive'ie instalator minta, potem bootuje z niego instalator, wybieram tam opcję żeby system zainstalował się na pendrive'ie a nie na systemie (jest w ogóle taka opcja ?) i potem zawsze po prostu przed włączeniem systemu, wkładam pendrive'a i wybieram opcję aby system bootował się z niego, da radę coś takiego zrobić ? A i czy takie bootowanie systemu z pendrive'a będzie miało wpływ na wydajność ? Jak tak to czy taki pendrive z USB 3.0 za ok. 200zł powinien wystarczyć aby spadek w wydajności był nie zauważalny lub bardzo mało zauważalny ? I jeszcze mam jedno pytanie, gdzie zapisują się wszystkie pliki użytkownika, typu dokumenty, zdjęcia, aplikacje i inne takie ? Na pendrive'ie czy tworzy się po prostu jakiś nowy katalog dla usera ?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 20 maja 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
wybrane 20 maja 2021 przez janzw4
 
Najlepsza

Da się coś takiego zrobić, przydatne zwłaszcza jak lecisz za granicę do znajomych i nie posiadasz komputera, a chciałbyś czasem wysłać maila, czy zajrzeć na swoje ulubione forum. Musisz wypalić system na pendrive z opcją persistence. W ten sposób wszystkie ustawienia pozostaną zachowane, nawet jak wyjmiesz pendrive'a (przeciwnie niż wersja live USB, która całkowicie trzymana jest w RAM-ie i po wyjęciu pendrive'a się kasuje).

Twoje pliki, dokumenty i ustawienia są zapisywane w pamięci trwałej pendrive'a. Sam decydujesz jaki rozmiar nadać, ale musisz też zostawić miejsce na pliki systemowe. W przypadku live USB wystarczy mieć miejsce na sam system. Stąd dobrze, by pendrive miał trochę więcej pamięci.

Rozwiązanie to jest wygodne, bo możesz podpinać się pod różne komputery i w zasadzie masz cały czas swój ulubiony system operacyjny. Z mojego doświadczenia wynika, że mało osób o tym słyszało, a szkoda bo jest pewien rodzaj zachowania prywatności i większego bezpieczeństwa. Z drugiej strony nie każdy może się zgodzić na montowanie nieznanego pendrive'a :)

komentarz 20 maja 2021 przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)
Dzięki :) A czy to że system jest uruchamiany z pendrive'a ma wpływ na jego wydajność ? I jak w takim przypadku wygląda proces uruchamiania systemu z pendrive'a ?
1
komentarz 20 maja 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Tak jak w przypadku live USB, tak i tutaj system ładuje się do RAM-u. Jak go będziesz zapychał, to pewnie odczujesz spowolnienie. Do przeglądania Internetu czy czytania PDF-ów wystarczyły mi 4 GB RAM-u i nie odczuwałem problemów.

Samo uruchamianie sprowadza się do tego, żeby w BIOS-ie czy UEFI ustawić pierwszeństwo bootowania z nośnika USB. Jest to czynność jednorazowa. Jeśli masz to ustawione, to BIOS z automatu powinien wykryć włożonego pendrive'a i załadować z niego system.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 191 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez chrystian Gaduła (4,780 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 614 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...