• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Angielski w IT-sowobodne czytanie dokumentacji itp

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,238 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
Siemka!

Intryguje mnie jedna sprawa gdzie nauczyć sie angieslkiego (kursy,yt,ksiazki??), żeby swobodnie czytać dokumentacje bibliotek np w c++. Co polecacie?

4 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 15 maja 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
wybrane 17 maja 2021 przez Eriss69
 
Najlepsza
Żeby nauczyć się swobodnie czytać dokumentację, wystarczy... zacząć ją czytać - i tyle. W razie potrzeby uzupełnić swoją wiedzę.

Osobiście rozpocząłem kurs, dodatkowo czytałem książki i oglądałem filmy. Dziś jest do tego znacznie większy dostęp, niż te 20 lat temu.

Ważne jest to, żeby również ćwiczyć pisanie i mówienie. Czytanie to odrębna umiejętność. A mówienie najlepiej ćwiczyć z tzw. native speakerami. I tutaj jedna uwaga: w angielskim jest pełno akcentów - niektóre ciężko jest zrozumieć i jest to zupełnie normalne. Nawet dzisiaj tak mam, że niektóre filmy muszę oglądać z napisami, a inne mogę bez. (Swoją drogą polecam obejrzeć w oryginale "Rocky 1" - i zrozumieć to, co mówi S. Stallone ;-))
komentarz 17 maja 2021 przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
Wow dzięki za rady.

A gdzie moge przez internet rozmaiwac z native speakerami?
komentarz 17 maja 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
Za "moich czasów" po prostu chodziłem do szkoły językowej 2x w tygodniu. Dziś pewnie mają tam swoich native speakerów i można z nimi przez sieć porozmawiać.

Jedna dodatkowa uwaga - nauka kosztuje. W sieci pewnie można znaleźć porządnych lektorów, ale ich usługi darmowe nie będą. Za darmo natomiast zapewne da się znaleźć znajomych do konwersacji - lecz ich angielski będzie taki jak mój polski (jakoś jeszcze piszę, ale mówię niewyraźnie, jąkam się, z gramatyką mam problemy...).
+5 głosów
odpowiedź 15 maja 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Polecam zacząć od oglądania amerykańskiego youtube, oglądaj tutoriale po angielsku. Kolejna sprawa to artykuły na portalach takich jak opensource.com czy medium.com .

Jeśli chodzi o dokumentacje to najlepsza rada to wziąć na jednej karcie otworzyć doc na drugiej dobry słownik na przykład diki. Tłumaczysz tylko te słowa których nie wiesz.
1
komentarz 17 maja 2021 przez TOWaD Mądrala (5,700 p.)

Z serii nie znam się ale się wypowiem, w komentarzach, żeby nie w odpowiedziach.

Polskie na początek,

Pana Mirka(dla zrozumienia) kursy cpp0x.pl (dla uzupełnienia), bo techniczny to zupełnie inny język niż Angielski, moim zdaniem.

Angielskie C++ 105 algorithms less than an hour , Derek Banas  tu, Bo Qian tu

//Ogólne ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Angielskie ogólnie słuchowiska (true story learn english) level sobie dobierzesz,

Margot Politis

Czytanie bardzo fajna seria książek 100słów 300 ....1000... itd w empiku. Ale to trzeba mieć do tego dostęp.

 

 

komentarz 17 maja 2021 przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)

Czytanie bardzo fajna seria książek 100słów 300 ....1000... itd w empiku. Ale to trzeba mieć do tego dostęp

Ale o czym ty mowisz tutaj?

komentarz 17 maja 2021 przez TOWaD Mądrala (5,700 p.)
edycja 17 maja 2021 przez TOWaD
Dawno było może mi się wydawało. Nie ma w Google to nie ma.
+4 głosów
odpowiedź 15 maja 2021 przez niezalogowany

"English 4 IT"   Beata Błaszczyk Ta książka powinna Ci się przydać.

Możesz sobie znaleźć jakiś fajny kanał na YouTube,oczywiście po angielsku, pod Siebie ( C++ )  i zacząć go słuchać oglądać i tłumaczyć teraz praktycznie 80% filmów ma napisy (ang) laugh

Czytaj dokumentację i staraj się ją tłumaczyć masz translatora, słowniki otwarty umysł i wiele zapału dasz sobie radę!wink

Powodzenia yes

1
komentarz 17 maja 2021 przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
Dzieki <3
2
komentarz 17 maja 2021 przez niezalogowany

Nie ma za co winkyes

+2 głosów
odpowiedź 28 maja 2021 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 28 maja 2021 przez jpacanowski

Strona stworzona przez dwóch polaków, dotycząca tego jak skutecznie uczyć się angielskiego (ale nie tylko, bo to dotyczy równie dobrze innych języków)...
http://www.antimoon.com/wiki/Polish

A tu masz na początek 2.000 najczęściej używanych słów (zasada Pareto - po co się uczyć losowych słów i bardzo długo nie widzieć efektów nauki, skoro można na początku nauczyć się tych 20% najważniejszych?)...
http://isel.pl/materialy/slowniki/isel-2000.php

Nie ucz się losowych słów na początku, bo to spowolni twoją naukę. Rezygnuj ze szkół i kursów, w których każą ci się uczyć na początku takich słów jak spodnie, podłoga, widelec, buty, listy wszystkich zwierząt czy listy wszystkich zawodów...

Ucz się słów zawsze tylko w kontekście, nigdy w formie
słówko - tłumaczenie
słówko - tłumaczenie
słówko - tłumaczenie
...

W ten sposób, od razu zapamiętujesz nowe słówka.

Nie ucz się gramatyki. Czytaj jak najwięcej, a po gramatykę sięgaj tylko wtedy, aby zrozumieć jakąś formę użytą w tekście na którą napotkasz. Każdy poliglota ci to samo powie...
https://www.youtube.com/watch?v=I2dOMwTw2-g
https://www.youtube.com/watch?v=oz7UrkNEw40

Ja w ten sposób co pół roku opanowuję na poziomie biegłym kolejny język. Po ok. pół roku nauki japońskiego, ze zrozumieniem oglądam w oryginale mangę. Znam też m.in. hindi, perski oraz chiński.

Polecam rady gościa, który w ciągu 8 miesięcy opanował język japoński na poziomie native speakera (łącznie z akcentem i intonacją)... Na jego kanale można nawet znaleźć filmik, jak jest w Japonii i spotykani Japończycy nie wierzą mu, że jest z USA.
https://www.youtube.com/c/MATTvsJapan/videos

Najnowsze badania pokazują, że dzieci wcale nie uczą się języków szybciej od dorosłych. Dorośli dłużej i z trudem uczą się języków, ponieważ uczą się języków w zupełnie inny sposób. Dzieci są cały czas zanurzone w immersji językowej, podczas gdy dorośli uczą się listy słówek i studiują podręczniki do gramatyki.

Tacy poligloci, jak m.in. Matt vs Japan, Luca Lampariello, czy Steve Kauffman, pokazują dobitnie, że dorośli potrafią się nauczyć języków nawet szybciej niż dzieci, którym zajmuje trochę czasu zanim potrafią mówić.

1
komentarz 28 maja 2021 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Ja w ten sposób co pół roku opanowuję na poziomie biegłym kolejny język.



Co dla Ciebie znaczy biegła znajomość? Bo brzmi to mega wątpliwie xd

tym bardziej, że ludzie żeby dojść do poziomu C1-C2 poświęcają kilka ładnych lat, a według mnie to jest właśnie biegły poziom

komentarz 28 maja 2021 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 28 maja 2021 przez jpacanowski

B2 to też biegła znajomość języka. Na tym poziomie, czytam i słucham wszystko z pełnym rozumieniem. Co prawda, poziom C1/C2 pozwala na wychwycenie różnego rodzaju niuansów, ale nie jest to potrzebne, aby wyrazić każdą swoją myśl, i zrozumieć każdą kogoś myśl.

Polecam zapoznać się z filmami do których umieściłem linki. Obejrzyj zwł. Matt vs Japan...

https://www.youtube.com/watch?v=V9ND6uw6-QA

Jeśli to co napisałem wydaje ci się niewiarygodne, to trudno. Ja wyrażam tylko swoje doświadczenie, i nie zamierzam niczego udowadniać, bo języków uczę się tylko dla siebie, a nie dla liczb, statystyk czy z myślą o karierze. Uczę się też od mądrzejszych osób, jak m.in. wspomniani Matt vs Japan czy Luca Lampariello.

Dzięki temu, że trafiłem przez przypadek na kanał Matt vs Japan, od dawna już się nie uczę języków z książek czy kursów, tylko dzięki pełnej immersji. Żadnych listy słówek, czy przerabiania podręczników od gramatyki - nawet dzieci tak nie robią.

Najnowsze badania pokazują, że dzieci wcale nie uczą się języków szybciej od dorosłych. Dorośli dłużej i z trudem uczą się języków, ponieważ uczą się języków w zupełnie inny sposób. Dzieci są cały czas zanurzone w immersji językowej, podczas gdy dorośli uczą się listy słówek i studiują podręczniki do gramatyki.

Tacy poligloci, jak m.in. Matt vs Japan, Luca Lampariello, czy Steve Kauffman, pokazują dobitnie, że dorośli potrafią się nauczyć języków nawet szybciej niż dzieci, którym zajmuje trochę czasu zanim potrafią mówić.

1
komentarz 28 maja 2021 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Ale ja abolutnie nie wątpię w te techniki nauki i w 100% zgadzam się z tym co piszesz o sposobie uczenia się języków, o porównaniu dzieci vs dorosłych itd.

Ostatnio czytałam całkiem spoko książkę "Czas na języki", w której to samo jest wytłumaczone i uważam, że to najlepszy sposób na naukę :)

Ale:

B2 to też biegła znajomość języka.

słowo "biegłość" może być używana w kontekście nawet A1 :D to też jest biegłość językowa tylko na niskim poziomie.

Za to jeśli mówimy o zaawansowanej znajomości języka, gdzie dana osoba potrafi poradzić sobie w większości sytuacji, czyli potrafi np wynająć mieszkanie za granicą, kupić samochód, zorganizować przyjęcie, umawiać się na spotkania, czytać książki kryminalne, rozwojowe, jakieś inne (chodzi o sam fakt posiadania słownictwa z różnej tematyki), potrafi rozmawiać o polityce, złożonych problemach - to zdecydowanie nie jest poziom B2 i sorry, ale nie jesteś w stanie dojść do tego w pół roku (biorąc pod uwagę to ile mamy czasu wolnego poza pracą 8h dziennie).

Wiem, bo sama mam B2 z angielskiego :) i próbuję wskoczyć na C1, ale to obejmuje już tak szeroki zakres języka/słownictwa, że nie jestem w stanie tego ogarnąć tak szybko jakbym chciała.

Poza tym podsyłając listę 2000 najczęściej używanych słów przeczysz sam sobie. Zgodnie z całym tym "system nauki" - wszystko powinniśmy poznawać w sposób jak najbardziej naturalny, a nie z jakiejś tam listy. Zaczynając np od książki/filmy dla dzieci, poprzez książki/filmy dla nastolatków itd tak czy inaczej poznamy te najczęściej używane słowa.

komentarz 28 maja 2021 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

A to spoko... ;)

No to fakt, żeby przeskoczyć na poziom C1, trzeba zacząć oglądać czy czytać bardziej zaawansowane treści, ale mi B2 w angielskim w zupełności wystarcza do czytania z pełnym rozumieniem artykułów czy książek (buddyzm, językoznawcze, filozoficzne, techniczne) czy oglądania seriali. Wszystko rozumiem, mimo to, nie oceniam swojej znajomości języka na wyżej niż B2. Nie planuję osiągnąć wyższego poziomu niż B2, bo po prostu wystarcza mi ten poziom, który posiadam, w tematach w których się poruszam.

Wolę bardziej rozwinąć inne języki które znam, zwł. gdy wyjadę do Azji na stałe. Ale to dopiero już na miejscu, wtedy automatycznie już przeskoczę na C1, mieszkając tam.

Poza tym podsyłając listę 2000 najczęściej używanych słów przeczysz sam sobie. 

Nie, po prostu nie wiem jaki autor tego wątku wybierze sposób nauki. Ja mu pokazałem jeden sposób na naukę, ale też napisałem, żeby na początku nie uczył się przypadkowego słownictwa, jeśli wybierze tradycyjny sposób nauki.

Zaczynając np od książki/filmy dla dzieci,

Wbrew pozorom, bajki dla dzieci nie używają aż tak prostego języka. Znajdziesz tam dość zaawansowane słownictwo.

komentarz 28 maja 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@Noemi,tez jestem ciekaw :D 

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 2,756 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mmpat Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 576 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 455 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...