• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Pytanie laika - stawianie strony od zera a serwer

0 głosów
85 wizyt
pytanie zadane 8 maja w Hostingi, domeny, usługi przez nekkoru Nowicjusz (180 p.)
Witam.

Z góry przepraszam za moją zielonkowość w temacie, łykam tematy jeden za drugim, ale czasem trzeba po prostu zapytać ludzi starszych doświadczeniem :)

Zabieram się za zrobienie prostej strony znajomemu (w ramach nauki - bardzo chętnie poszerzam horyzonty) w skrócie plan jest na wordpressie z elementorem.

Pytanie jest następujące. Znajomy prowadzi firmową pocztę na jednoosobowej działalności - (samą pocztę, niczego więcej) na domenie.pl

Rozumiem więc że w takim razie opłaca domenę dla swojej firmy oraz jakiś serwer który obsługuję tą pocztę.

Pytania brzmią - w przypadku gdyby chciał mieć stronę WWW (mała strona w formie wizytówki / portfolio, katalogi produktów) na tej samej domenie, to:

a) Jeżeli serwer jest odpowiedni wydajnościowo to prócz obsługi poczty mógłby obsłużyć również stronę na wordpresie = kosztowo utrzymanie tego nie będzie większe niż obecnie

b) W przypadku gdyby chciał stronę pod innym adresem niż poczta to trzeba dokupić drugą domenę, w tym przypadku ten sam jeden serwer obsługiwałby zarówno pocztę na obecnej domenie jak i stronę na nowej domenie?

c) Od technicznej strony to jest polecana praktyka trzymać stronę i pocztę na tym samym serwerze (na zasadzie doinstalowania strony do serwera z obecną pocztą), czy raczej w tym przypadku polecacie wykupić osobny serwer dla bezpieczeństwa?

   c1) W tym drugim przypadku - czy dwa serwery mogą bez problemu jechać z tej samej domeny? Jeden serwer poczta drugi strona?

d) Jak najłatwiej ocenić czy obecny serwer w pełni uciągnie prócz poczty również stronę na wordpresie? Oprócz wymagań formalnych typu obsługa PHP i MySQL w odpowiednich wersjach - dochodzi jeszcze pewnie obsługa wtyczek itp - pod kątem wydajności

e) W przypadku dorzucenia strony na wordpresie do obecnej poczty - spodziewać się jakiś problemów z integracją tego? Poczta działa na tym serwerze od 6 lat więc nie bardzo orientuje się w tym momencie czy to będzie na zasadzie drugiej instancji na serwerze które będą działać równolegle, czy trzeba będzie podnosić coś ze starszych wersji żeby móc dorzucić wordpresa z elementorem i jakimś darmowym szablonem.

Wszelkie linki do artykułów / video czy nawet tytuły książek mile widziane :)

Dzięki!
komentarz 8 maja przez Arkadiusz Waluk Ekspert (278,760 p.)
Dobrze rozumiem, że poczta którą ma to jest jakaś wykupiona usługa typowo pocztowa na domena.pl? Nie samodzielnie postawiony serwer pocztowy na jakimś własnym serwerze? Dopytuję, bo tak sobie to po opisie wyobrażam, a piszesz jakby jedno miało być jakoś znacząco zależne od drugiego i zarządzane samodzielnie.
komentarz 8 maja przez nekkoru Nowicjusz (180 p.)
Zgadza się, jest to usługa wykupiona od Nazwa.pl (zarówno domena jak i serwer) dokładniej mówiąc. Szczegółów technicznych jeszcze nie znam, rozpoczynamy pracę od fazy koncepcyjnej i nadrabiam wiedzę.

W sumie nie spodziewałem się że ktoś mający JDG chciałby w ogóle stawiać serwer fizyczny, wydaje mi się mało opłacalną opcją jak tylko dla poczty.

Generalnie rozchodzi mi się o to że gość ma stabilnie działającą pocztę i dorzucając wordpressa nie chciałbym czegoś popsuć (chociaż wiem że człowiek uczy się na błędach).
komentarz 8 maja przez Arkadiusz Waluk Ekspert (278,760 p.)
Ale wykupiony serwer to jest zwykły hosting współdzielony? Czy jakiś serwer VPS, dedykowany czy inny?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 maja przez rafal.budzis Maniak (65,960 p.)
Jeśli ma VPS (swój serwer który konfiguruje) to odrazam mieszanie w nim. Ale zapewne ma wykupioną usługę serwera pocztowego. Wtedy łatwo dokupić usługe hostingową (zazwyczaj jest tam PHP i jakas baza danych). Kupując usługę nic nie musisz konfigurować wgrywasz pliki PHP i tyle.

Co do domeny to każda domena ma kilka rekordów. Do obsługi poczty jest osobny rekord MX a do strony rekord A. Dzięki temu nie musisz mieć usług na tym samym serwerze.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 357 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2016 w Hostingi, domeny, usługi przez Uszmada Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 164 wizyt

85,774 zapytań

134,555 odpowiedzi

298,695 komentarzy

56,666 pasjonatów

Advent of Code 2021

Top 15 użytkowników

 1. 64p. - nidomika
 2. 62p. - ScriptyChris
 3. 60p. - Whistleroosh
 4. 57p. - adrian17
 5. 55p. - CC PL
 6. 55p. - B4mbus
 7. 53p. - Klaudia
 8. 50p. - WhiskeyTaster
 9. 47p. - rucin93
 10. 45p. - tokox
 11. 44p. - Adrian Rębisz
 12. 43p. - Michał Tartanus
 13. 41p. - Jarosław Roszyk
 14. 38p. - Argeento
 15. 18p. - Marcin Harasimowicz
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...