• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Wczytanie profilu XMP daje bluescreen, przepinanie RAMu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
174 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2021 w Sprzęt komputerowy przez Pietruszka45 Nowicjusz (220 p.)
zamknięte 9 maja 2021 przez Pietruszka45
Dzień dobry,

niedawno zorientowałem się, że moje RAMy (Corsair Vengeance RGB PRO//DDR4, 2x8 GB, 3200MHz, CL16) chodzą na bazowych 2133 mhz. Postanowiłem, więc wczytać profil XMP na mojej płycie głównej (ASROCK B450 Steel Legend) na zdefiniowane(?) 3200mhz i 1,35V. Po zapisaniu zmian komputer raz się co prawda uruchomił, ale zaraz dostałem bluescreen, później były 3-4 restarty i pamięci wróciły do bazowych 2133mhz. Próbowałem tych zdefiniowanych ustawień, ale próbowałem też ręcznie ustawiać napięcia i częstotliwości - bez skutku, często komputer się nawet nie uruchamiał. Zarówno procesor, jak i płyta główna obsługują 3200mhz w ramach, a więc zacząłem szukać rozwiązania w internecie. Warto zauważyć, że aktualnie ramy są wpięte w A1 i B1 - instrukcja obsługi strona 13 (https://download.asrock.com/Manual/B450%20Steel%20Legend.pdf) i o ile się nie mylę (strona 28 w instrukcji) żeby pamięci pracowały poprawnie na 3200, powinienem je przełożyć ze slotów A1 i B1 na A2 i B2. Wyłączyłem komputer, wyłączyłem zasilacz i przepiąłem ramy z "1" na "2". Po włączeniu komputera nie za dużo się podziało - monitor czarny, wentylatory nawet nie zaczęły pracować, cisza. Po przepięciu ramów z "2" na "1" komputer znowu się poprawnie uruchomił. Potrzebuję teraz pomocy, bo chyba(?) udało mi się znaleźć rozwiązanie, tylko nie umiem uruchomić komputera po zmianie... Gdzieś wyczytałem, że trzeba najpierw zostawić jedną kość w slocie A1, a drugą przepiąć na B2, włączyć komputer, a dopiero później przełożyć kość z A1 na A2, ale nie sprawdzałem tego w praktyce jeszcze. Ktoś ma może jakieś sugestie? :))

Pozdrawiam
komentarz zamknięcia: Znalazłem rozwiązanie problemu.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 maja 2021 przez Pietruszka45 Nowicjusz (220 p.)
//SOLVED Sloty na RAMy A1 i B1 nie były przystosowane do wysokich częstotliwości, przepięcie na A2 i B2 rozwiązało problem.

Temat do zamknięcia. Tak jak pisałem wyżej problemem było te, że RAMy znajdowały się w złych slotach (A1 i B1), po przełożeniu na A2 i B2 ramy działają stabilnie na 3200mhz (przynajmniej na razie). Do tej pory nie wiem dlaczego komputer nie chciał startować gdy przełożyłem kości z A1,B1 na A2,B2, ale zrobiłem to "łopatologicznie" czyli przełożyłem najpierw jedną kość z B1 na B2 i sprawdziłem w biosie czy komputer ją widzi - widział, więc później przepiąłem kolejną z A1 na A2 i komputer wstał poprawnie, później tylko wczytanie profilu XMP i koniec. Okazuje się, że z całkiem głupiego powodu to zamieszanie. Post zamykam, może się jeszcze komuś przyda.

Pozdrawiam :))

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 71 wizyt
pytanie zadane 18 lutego w Sprzęt komputerowy przez Kapi2367 Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 800 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Programista 22 Bywalec (2,270 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 260 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...