• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zmniejszyć taktowanie ramu i czy ma to wgl jakiś sens

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
678 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2021 w Sprzęt komputerowy przez Hoxu Nowicjusz (170 p.)
Siema,
Kupiłem ostatnio ram (GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO White   czy jakoś tak) ale okazuje się że gdy parę lat temu jakiś serwis "składał" mi pc to podał mi inne rzeczy (i ceny za nie) niż ostatecznie zamontował przez co zarówno procesor (Intel(R) Core(TM) i5-7600K CPU @ 3.80GHz (4 CPUs), ~3.8GHz) jak i płyta główn (msi B250 gaming m3) obsługują do 2400 mhz a ram ma 3600mhz (gdyby nie to że zostałem oszukany i nawet w dxdiag'u wyświetlają się inne podzespoły niż mam ostatecznie to nie było by problemu)
Ale no trudno, za 1/2 zamierzam wymieniać zarówno procka jak i płytę główną i wtedy nie będzie problemu (sam będę wszystko składał bo moje pojęcie o tym wszystkim bardzo się zwiększyło)
To jak mam zmniejszyć taktowanie ramu tak aby działała bo jak narazie to naczytałem się że to może się przegrzewać i wgl, do tych 2400mhz (aktualnie mam 8gb 2133 i 16 2133 różnych firm, bo były jakieś problemy i naprawy w tamtym serwisie) i czy ma to sens w tym przypadku czy po prostu odłożyć kości i użyć ich dopiero przy zmianie procka i płyty, czy może da się podkręcić tylko max mhz ramu w płycie i procku tak aby było stabilnie?
A przy okazji drugie pytanie, ostatnio nagle wszystko zaczęło pożerać mi strasznie dużo procesora (ogl yt po 30/40%) o jakim kolwiek graniu nawet nie wspominam bo często dochodzi o 100 i się zacinają, wcześniej nie miałem takich problemów a tu tak nagle od kilku dni

Tak w skrócie
1. Jak zmniejszyć taktowanie ramu albo zwiększyć max taktowania ramu płyty główniej i procesora o ile będzie to stabilne
2. Co mogło spowodować nagłe zwiększenie zużycia procesora

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 maja 2021 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
wybrane 5 maja 2021 przez Hoxu
 
Najlepsza

obsługują do 2400 mhz a ram ma 3600mhz

Na papierze. W praktyce AFAIK to w ogóle nie jest problem.

Rzuć okiem na np:

https://www.wepc.com/tips/ram-speed/

By default, the maximum stock clock speed for DDR4 RAM is 2400 MHz. When you see RAM with speeds rated over this, it means the module has been overclocked to that speed by the manufacturer.

To access the RAM’s boosted clock speed, you must first locate and enable the RAM’s XMP/DOCP profile.

An XMP, or extreme memory profile, is a separate module that must be enabled within the motherboards BIOS to boost the RAM to its advertised speed. If you do not select the RAM’s XMP/DOCP in the BIOS, your RAM will be running at a slower speed of 2400MHz. 

A nawet ignorując to, to:

jak mam zmniejszyć taktowanie ramu tak aby działała

Nic nie musisz robić, bo RAM powinien domyślnie zmniejszyć swoją szybkość na wspieraną (a, jak pokazałem wyżej, powinno dać się i tak go używać z 3600mhz).

komentarz 5 maja 2021 przez Hoxu Nowicjusz (170 p.)
Ok dzk, poczytam

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 462 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 201 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez HEROS11FMXD Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 8,325 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...