• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Szachownica C++

Object Storage Arubacloud
+1 głos
642 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2021 w C i C++ przez Bajtop Nowicjusz (130 p.)
zamknięte 5 maja 2021 przez Bajtop

Chciałem zrobić szachownice w C++, która będzie rysowana w konsoli. Ma ona do personalizacji długość całego boku, jak i długość pojedynczego pola. Problem w tym, że gdy długość szachownicy jest nie parzysta, np. 5, to wychodzi mi prostokąt 5 x 4 (wielkość jednego pola nie ważna) zamiast 5 x 5 i z innymi nie parzystymi liczbami to samo, proszę bardzo o pomoc, siedzę nad tym od 2 dni i nie mogę nic wykombinować! Z góry dziękuję za pomoc!

Bardzo proszę o pomoc i zrozumienie, prace robiłem sam, sumiennie, teraz nie szukam gotowca, lecz wskazówek :)


PONIŻEJ WSTAWIAM KOD C++ MOJEGO PROGRAMU:
 

DZIĘKUJE ZA POMOC, PROBLEM ROZWIĄZANY!

 

 

komentarz zamknięcia: problem został rozwiązany, dzięki za pomoc!
komentarz 4 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Każdą linijkę rysujesz dwoma pętlami (for l) czyli zawsze dostanie parzystą liczbę pól w poziomie. Zamiast pętli ze zmienną k do a/2 zrób pętlę do a, a wybór wzorka (x czy o) tak samo jak z rysowaniem linii - przez modulo 2.
komentarz 5 maja 2021 przez Bajtop Nowicjusz (130 p.)
Nie rozumiem oco chodzi, gdy zamiast a/2 będzie a to w poziomie będzie 2 razy więcej pól. Ahh co zrobić??
komentarz 5 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Coś takiego (szkic kodu)

for(int k=0; k<a; k++)
{
    if (k%2 == 0)
    {
        for (l ... )
             cout << "x ";
    }
    else
    {
        for (l ... )
             cout << "o ";
    }
    cout << "  ";
}

Oczywiście można warunek %2 przesunać jeszcze do wnętrza pętli l, a nawet do

cout << (k%2 == 0) ? "x " : "o ";

 

komentarz 5 maja 2021 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Czy aby na pewno Twój Program "tworzy" szachownicę, bo według choćby opisu z tej strony, szachownica to dwa różne pola (kolory) ułożone naprzemiennie. 

U Ciebie wygląda, że generowane są trzy pola (spacje zastąpiłem kropkami, dla lepszej wizualizacji), chyba że te spacje to jest jakiegoś rodzaju "border" pomiędzy polami. wink

komentarz 5 maja 2021 przez Bajtop Nowicjusz (130 p.)

moja szachownica działa poprawnie, w liczbach parzystych, gdy wprowadze 5; 3 to wychodzi coś takiego

v

komentarz 5 maja 2021 przez Bajtop Nowicjusz (130 p.)
a te spacje to właśnie oddziałka pomiędzy polami X i O :)
komentarz 5 maja 2021 przez Bajtop Nowicjusz (130 p.)

@Oscar, dzięki za pomoc, już działa!

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 357 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2022 w C i C++ przez olcia Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 543 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2022 w C i C++ przez olcia Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 143 wizyt
pytanie zadane 26 października 2017 w SPOJ przez MixereQ Nowicjusz (190 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...