• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Z80 - działanie i cykl rozkazowy dla rozkazu POP IX

Object Storage Arubacloud
0 głosów
552 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez DzikieHarce Użytkownik (690 p.)
Chciałabym dowiedzieć się o działaniu i narysować cykl rozkazowy dla POP IX. Wiem że powinien mieć 14 taktów, ale tylko tyle zdołałam doczytać ;/ Na internecie jest bardzo mało informacji.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
edycja 24 kwietnia 2021 przez Oscar
 
Najlepsza
Rozkaz jest 2 bajtowy, wykonuje 4 cykle maszynowe i trwa 14 cykli zegara. Cykl odczytania kodu rozkazu (M1) trwa 4 takty zegara a normalny cykl zapisu (MEMW) lub odczytu pamięci (MEMR) 3 takty.

4 (M1 pobranie przedrostka #DD)

4 (M1 pobranie kodu rozkazu #E1 - POP HL)

3 (MEMR IXh <- (SP+1) )

3 (MEMR IXl <- (SP) )
komentarz 25 kwietnia 2021 przez DzikieHarce Użytkownik (690 p.)
edycja 25 kwietnia 2021 przez DzikieHarce
Czyli rysunek powinien wyglądać tak, że przez pierwsze 4 takty, A0-A15 powinny posiadać kod 11011101, a następnie #E1, czyli 11100001. Potem zapisujemy je do rejestru indeksów IX? Co oznaczają litery "h" i "I" przy IX? I dlaczego dodajemy stack pointer +1, a potem bez niego? <- (EDIT: chyba rozumiem, to jest LIFO, czyli musi być SP+1 na początku)
komentarz 25 kwietnia 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
To jest 8 bitowy procek, 16 bitowe rejestry musi przesłać na dwa razy. IXh to starsza połowa rejestru IX a IXl młodsza. Oczywiście zajmuje to 2 kolejne bajty w pamięci.

4 taktowy cykl pobrania kodu rozkazu polega na tym, że na szynę adresową (A0-A15) podawana jest zawartość licznika rozkazów (PC), wysterowywane są sygnały MREQ, RD i M1, a na szynę danych pamięc po chwili podaje kod rozkazu. Tak więc w pierwszym cyklu na szynie adresowej jest PC, a na szynie danych #DD, potem PC+1 i #E1. Samo pobranie rozkazu trwa niecałe 3 takty, w trakcie ostatniego, czwartego taktu następuje dekodowanie rozkazu, a na szynie pojawia się "cykl" odświerzania pamięci (aktywne MREQ i RFSH, na szynę adresową zawartość rejestru R).
komentarz 25 kwietnia 2021 przez DzikieHarce Użytkownik (690 p.)
Nie wpadłam na to ze jak procesor jest 8 bitowy to 16 bitowy rejestr musi przekazać dwa razy, masz rację, to w sumie oczywiste. Chyba teraz dam radę to narysować, jak skończę to prześlę rezultat ;P
komentarz 26 kwietnia 2021 przez DzikieHarce Użytkownik (690 p.)
edycja 28 kwietnia 2021 przez DzikieHarce
Screen usunięty ponieważ był nieprawidłowo zrobiony. Szkoda siać dezinformację.
komentarz 26 kwietnia 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Zasadniczo dobrze z jednym/dwoma wyjątkami - w cyklach odczytu pamięci masz zamienione adresy z danymi. StackPointer (SP) to rejestr przechowujący adres i jego zawartość idzie na szynę adresową, połówki IX są przesyłane jako dane. Drobne nieścisłości z timingiem pomijam, Z80 to układ praktycznie historyczny i nikt nie będzie projektował urządzeń z tym procesorem w wersji "dyskretnej". Istnieją chyba mikrokontrolery z rdzeniem Z80, ale wtedy szyny są wewnątrz układu scalonego. Jak chcesz mogę zrobić zdjęcie przebiegów z książki, ale ze względu na prawa autorskie chyba nie mogę tego umieścić na forum publicznym - najwyżej na priv.
komentarz 27 kwietnia 2021 przez DzikieHarce Użytkownik (690 p.)
Właśnie ze stack pointerem miałam problemy, gdzie go dać ;P Jakbym mogła prosić o zdjęcia, byłabym bardzo wdzięczna.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 302 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 299 wizyt
pytanie zadane 24 września 2018 w Offtop przez MisterLorbi Nowicjusz (120 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...