• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Płatności na studiach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
239 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
Witam.

Jestem w ostatniej klasie technikum i szukając jakichś studiów natrafiłem na coś, co nie do końca zgadza się z opowieściami moich znajomych i ogólnie tym co słyszałem z różnych źródeł. Chodzi o opłaty za studia. Ogólnie rzecz biorąc, każdy kogo o to pytałem twierdził, że jedyna opłata na takich zwykłych studiach dziennych, stacjonarnych to opłata rekrutacyjna. No, ale przeglądając strony różnych uczelni, wchodząc w zakładki opłaty widziałem informacje mówiące coś o czesnym za semestr/2 semestry/miesiąc i wcale nie były to niewielkie kwoty.

Nie rozumiem tego, zwłaszcza, że przeglądając kolejne strony kolejnych uczelni bywały też takie, gdzie rzeczywiście jedyną opłatą była opłata rekrutacyjna i tyle. Zaobserwowałem, że te uczelnie gdzie nie ma jakichś miesięcznych opłat to praktycznie same politechniki i uniwersytety, a te, gdzie miesięczne czy semestralne opłaty są, to cała reszta. Moje pytanie brzmi, czy to spostrzeżenie jest słuszne? Czy może mylę się i jest to jakoś inaczej?

Podam może przykład jakiś dwóch uczelni ( jednej gdzie nic o tych miesięcznych opłatach nie ma oraz drugiej, gdzie już takowe w opisie są) :

Uczelnia pierwsza:

Uniwersytet Medyczny w Lublinie - na stronie tej szkoły w zakładce opłaty widnieje jedynie informacja o opłacie rekrutacyjnej i nic o żadnym czesnym miesięcznym, czy semestralnym nie ma. Studiuje tam również moja siostra cioteczna, która zapytana o to, również potwierdziła, że płaciła jedynie przy rekrutacji i nic poza tym. Co więcej, powiedziała mi, że studia dzienne są raczej bezpłatne i dziwne jej się wydaje to, że gdzieś tam jest inaczej.

( tak, wiem, że tutaj nie ma uczelnia żadnego związku z informatyką, ale chodzi o sam przykład )

A teraz druga uczelnia:

Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie -  tutaj na stronie szkoły jest informacja o opłacie rekrutacyjnej (200zł), a poniżej jest napis "Czesne za 1 i 2 semestr:  3000zł | za miesiąc(płatność ratalna): 660zł"

Na stronie AGH widziałem informację również jedynie o opłacie rekrutacyjnej.

Czegoś tutaj nie rozumiem. Czy rzeczywiście jest tak, że te wszystkie uczelnie są podzielone na jakieś 2 grupy, z opłatami miesięcznymi lub bez?

Nie rozumiem tego i byłbym wdzięczny za wytłumaczenie o co tutaj chodzi, bo informacje ze stron szkoły kłócą się z tym, co mówili mi znajomi/rodzina.
3
komentarz 23 kwietnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Słyszałeś o uczelniach prywatnych?
komentarz 24 kwietnia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,980 p.)
Lub płatnych kierunkach na uczelniach państwowych?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2021 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Bezpłatne studia są tylko na politechnikach, uniwersytetach oraz państwowej szkole zawodowej, SGH, SGGW itp, musisz czytać w statusie szkoły, chodzi o studia dzienne, mogą pojawić się opłaty za powtarzanie przedmiotu, semestru lub wydanie dyplomu. Studia zaoczne (niestacjonarne) wszędzie są płatne.

Natomiast w uczelniach prywatnych (np. Wyższa szkoła informatyki, WSB) płaci się co miesięczne czesne, niektóre szkoły na początkowych semestrach dają zniżki (studia dofinasowane z UE lub innych funduszy), chodzi o studia dzienne. Zaoczne wszędzie są płatne także na prywatnych uczelniach.
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (272,090 p.)
jeszcze legitymacje  płatne :)  na niektórych Uniwersytetach
komentarz 24 kwietnia 2021 przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
Jest może jakaś strona, na której znajdę listę takich szkół bezpłatnych? Bo na stronach różnych typu otouczelnia itp. są ogółem po kolei wszystkie wypisane jak leci i nie mam pojęcia jak takiego czegoś szukać. Coś znaleźć muszę, a na płatne mnie zwyczajnie nie stać.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 307 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2020 w PHP przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 179 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2018 w PHP przez Ziito Obywatel (1,110 p.)

92,669 zapytań

141,567 odpowiedzi

320,033 komentarzy

62,034 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...