• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zmiany w kategoriach, możliwość zmiany nicka, aktualizacja regulaminu i inne

VPS Starter Arubacloud
+33 głosów
623 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2021 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Cześć, dziś parę ogłoszeń z gatunku tych technicznych/użytkowych.

1. Zostało wprowadzonych kilka zmian w kategoriach na forum. Wielkiej rewolucji nie ma, głównie małe aktualizacje, uproszczenia i poprawki kosmetyczne. Najważniejsze zmiany:

  • kategoria "Telefony i tablety" zmieniła się na "Urządzenia mobilne",

  • kategoria "Egzaminy zawodowe E12, E13, E14" zmieniła nazwę na "Egzaminy zawodowe" (poprzednie nazwy kwalifikacji już nie obowiązują),

  • podkategoria "Hostingi, domeny" z kategorii "Programowanie" została przeniesiona do głównych kategorii i nazwana "Hostingi, domeny, usługi" (znalezienie jej w "Programowanie" nie było intuicyjne),

  • podkategoria "Pascal, Delphi" została usunięta ze względu na niską popularność - pytania zostały przeniesione do kategorii "Inne języki" i tam należy zadawać ewentualne następne o tej tematyce,

  • podkategoria "Arduino" zmieniła się na "Mikrokontrolery",

  • oprócz tego zaktualizowano część opisów i uogólniono niektóre nazwy.

Oczywiście można tu pomyśleć o stworzenie dodatkowych kategorii, aby wyciągnąć coś z "innych języków", myślałem też aby np. zmienić "Android, Swift, Symbian" jakoś bardziej ogólnie, ale to może przy następnej okazji. Jak ktoś ma konkretne pomysły czego brakuje, to oczywiście można śmiało napisać.

2. Od teraz każdy ma możliwość samodzielnej zmiany nazwy użytkownika. Wystarczy wejść na edycję własnego konta (poprzez kliknięcie aktualnej nazwy z menu rozwijanego po kliknięciu awatara), gdzie dostępna jest odpowiednia opcja. Takiej zmiany można dokonać raz na 7 dni. Szczegóły techniczne na GitHubie.

Warto przypomnieć, że nazwy użytkowników są powiązane z Discordem - w związku z tym zmiana nicka na forum powoduje zmianę na Discordzie.

3. Została zwiększona liczba pytań wyświetlana na stronie głównej oraz ostatniej aktywności - do 30. Pojawiały się takie prośby, aby pytania były dłużej widoczne w tych miejscach, co powinno zwiększyć szansę na rozwiązanie tych, które już "spadły" niżej.

4. Podstrona z FAQ/częstymi pytaniami została zaktualizowana - trzeba było tu dopasować np. opis dotyczący zmiany nazwy użytkownika i przy okazji odświeżyć trochę inne kwestie oraz wstawić nowe screeny.

5. Zaktualizowano kilka drobnych kwestii w regulaminie, najważniejsze z nich:

  • I.2.E. - jako "Chat" zaliczany jest teraz także serwer na Discordzie,

  • II.2.E. - aktualizacja/usunięcie linków do serwisów zewnętrznych (część przestała działać),

  • IV.4. - uwzględniono samodzielną możliwość zmiany nazwy użytkownika raz na 7 dni,

  • V.1. - zmiana "obowiązku nawiązania dialogu" na "nawiązanie w miarę możliwości" (czasem realizacja tego punktu była niemożliwa).

Dla formalności: zmieniony regulamin wchodzi w życie od razu. Jeśli ktoś nie zgadza się z jego postanowieniami, to może oczywiście w każdej chwili poprosić o usunięcie konta.

6. Nieznaczne odświeżenia także na formularzu zadawania pytania (lekko zaktualizowana treść informacyjna nad polami), przy opcji logowania przez FB (uwzględnienie opcji zmiany nicka), usunięcie linka do changeloga ze stopki (nie był aktualizowany).

7. Z sidebara po prawej usunięto licznik osób na stronie - niestety od dawna pokazywał on zupełnie nierealne liczby, które tylko wprowadzały w błąd. Problem jest zapisany na GitHubie, mam nadzieję że ktoś (może ja) spojrzy na jakiej zasadzie działa i możliwe, że go jakoś poprawi lub przebuduje.

8. Na koniec jeszcze kwestia nieco dodatkowa, bardziej techniczna, jako ciekawostka dla zainteresowanych. Jakiś czas temu mieliśmy funkcjonalność, która automatycznie odświeżała treść na stronie głównej, gdy pojawiły się nowe pytania/odpowiedzi. Działało to w oparciu o websockety na dodatkowym serwerze Node, ale niestety w pewnym momencie przestało. Teraz wracamy do tematu - w przygotowaniu jest opcja informowania na stronie głównej i ostatniej aktywności o nowych postach, które będzie można załadować klikając na przycisk. Pojawił się też pomysł informowania na widoku danego pytania, że są w nim nowe odpowiedzi (także bez odświeżania strony). Albo pomysł przerobienia powiadomień na sockety i rozbudowy ich. Mam nadzieję, że uda się takimi dodatkami polepszyć komfort przebywania na forum.

 

Zainteresowanych do śledzenia bieżących zmian czy pomocy przy kodzie zapraszam do naszego repozytorium na Githubie. Jeśli ktoś ma ochotę się włączyć w którąś dyskusję albo skomentować jakieś issue to śmiało, do samego kodu też, ale konkretne próby zmian warto najpierw skonsultować, aby po prostu nie robić czegoś na darmo. Na Discordzie jest kanał #kod-forum do tego celu.

Będąc już przy GitHubie, chciałbym podziękować użytkownikom d_bend, event15 oraz ScriptyChris za ostatnią pomoc przy rozwoju kodu/funkcjonalności.

Jeśli są jakieś sugestie, uwagi czy inne pomysły to zapraszam do podzielenia się :)

1
komentarz 24 kwietnia 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Zmiana nicka super pomysł przez te 5 lat w większości portali miałem już inne. Funkcja sprawdzona i działa :D
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Cieszę się :) Prawdę mówiąc taka funkcjonalność była u nas już kiedyś, ale niestety działała nie do końca tak, jak było trzeba, więc dlatego została wyłączona. Pomimo tego nick zawsze można było zmienić wysyłając krótkie PW do mnie, nikomu nie zdarzyło mi się odmówić. Oczywiście taka prosta opcja zmiany na edycji konta jest jednak wygodniejsza.
2
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
Odnośnie licznika to można wykorzystać ten websocket do zliczania ilości aktywnych użytkowników.
1
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A można, jak najbardziej, to byłoby wtedy całkiem sensowne liczenie. Trzeba będzie jednak rozwiązać kwestię tego, aby liczyć jedną osobę jako faktycznie jedną, a nie np. wiele kart w tej samej przeglądarce jako wiele osób - nie wiem czy jest na to jakieś gotowe rozwiązanie od samych socketów, trzeba sprawdzić i pomyśleć.
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
Można by było np. sprawdzać jaki użytkownik jest aktywny i przypisywać mu status aktywnego lub też po ciasteczkach lub adresie ip sprawdać.
1
komentarz 24 kwietnia 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Głupio mi było zawracać gitarę o zmiane nicka :) Co do zliczania aktywnych po WS można by za pomocą service workera wybierać "główną zakładkę" i tylko w jednej utrzymywać połączenie. Będzie można policzyć userów, a do tego będzie wisiała mniejsza liczba połączeń jeśli ktoś pracuje na kartach :)

Może są też inne sposoby ale to mi jako pierwsze przyszło na myśl.
komentarz 24 kwietnia 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Niepotrzebnie, od tego tu jestem, aby np. zmieniać nick, gdy nie było innej opcji albo wyjaśniać inne wątpliwości :) No ale teraz już opcja jest, także nie ma problemu. Brzmi całkiem sensownie, to będzie do zbadania.

Z adresem IP próbować lepiej niż bez żadnego ograniczenia zliczania, ale pod jednym IP może się kryć wiele osób, więc to nie do końca wiarygodne. "status aktywnego" też w jakiś sposób trzeba zrobić. No i do tej pory liczeni (albo taki był zamysł) byli także niezalogowani, a więc tu już ciężej zrobić jakiś status aktywności przy danej osobie (bo jak rozumiem o to chodziło).

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 26 kwietnia 2021 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)

Cześć,

taka drobna sugestia od skromnego użytkownika. Wprowadziłbym słowa "gra" do podkategorii programowania. Na przykład zamieniłbym podkategorię OpenGL, Unity na coś bardziej uniwersalnego jak à la "game development"(tworzenie gier komputerowych itp). Wydaje mi się że segment gier jest na tyle rozbudowany że warto stworzyć osobną kategorię. Kolejnym argumentem jest ilość języków programowania wykorzystywanych do tworzenia gier jak np. C#, C/C++, Java itd. Unity często używa skryptów C# do pracy i potencjalny użytkownik przy problemie z skryptem zamiast stworzyć temat w podkategorii OpenGL, Unity tworzy w C#. Tworzy to pewien bałagan. Framework SFML wykorzystuje język C++, RPG Maker MV używa JavaScript itd. Gdyby była jedna kategoria dużo łatwiej byłoby wyszukiwać pytania/rozwiązania i być może zwiększyło by zasięgi forum.

1
komentarz 26 kwietnia 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dzięki za sugestię.

Wprowadzając zmiany myślałem o czymś podobnym, ale akurat w kontekście aplikacji mobilnych - teraz mamy "Android, Swift, Symbian" co pewnie też będzie wymagało aktualizacji. Miałem zamiar zamiast tego dać np. "aplikacje mobilne" czy tam "mobile development", ale nie zrobiłem tego ze względu na to, że teraz mamy konkretne języki jako kategorie, a to byłby już podział bardziej per zastosowanie. Aby to ładnie wyglądało wypadałoby mieć taki podział dla wszystkich kategorii, czyli np.: desktop, web, gaming, mobile itd. Idealnie byłoby mieć kategorie tylko w jednym z tych wariantów, ale obawiam się, że może to być trudne - pod desktop i web podchodziłoby u nas po prostu zbyt dużo rzeczy na raz, więc to rozbicie na języki wydaje się sensowne. Z drugiej strony rozumiem skąd taka sugestia, ciężko zawrzeć to inaczej. Być może więc finalnie i tak będzie trzeba zrobić tak, jak sugerujesz.

Podobne pytania

+22 głosów
7 odpowiedzi 1,224 wizyt
pytanie zadane 26 października 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
+23 głosów
8 odpowiedzi 1,091 wizyt
+38 głosów
7 odpowiedzi 1,343 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...