• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# czy Python? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
2,751 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2021 w C# przez nowatorek Nowicjusz (160 p.)

Hej. smiley

Jakoś od trzech miesięcy uczę się Pythona. Wcześniej miałem do czynienia z Javą i JS, ale to były krótkie przygody, na zasadzie klepania czegoś z pomocą stackoverflow i dokumentacji, aby zrobić to co w danym momencie było mi potrzebne. Także można powiedzieć, że Python to mój pierwszy "poważny" język, którego się uczę. Niby nie jest źle, całkiem przyjemnie się w nim pisze, ma z pewnością sporo zalet, które ułatwiają robotę i odnalezienie się w kodzie. Mimo wszystko, nie czuję tego czegoś, co czułem przy zabawie z Javą. Ostatnio musiałem napisać prostą apkę konsolową dla kuzyna w C# (nigdy wcześniej nie miałem styczności z tym językiem) i mimo, że spędziłem z nim tylko ~30 min, to był to strasznie przyjemny czas. :D Składnia przypomina Javę, więc mimo wszystko nie czułem się aż tak obco, po prostu się dobrze bawiłem, na tyle, że później jeszcze napisałem kilka innych testowych zabawek (w każdym razie nic specjalnego). Zacząłem się przez to zastanawiać, czy Python jest na pewno dobrym wyborem w moim przypadku i czy nie lepiej byłoby przeskoczyć na C# póki jeszcze nie zaszedłem jakoś daleko.

W jakim kierunku bym chciał się rozwijać jeśli chodzi o programowanie? Przede wszystkim webdev (backend oczywiście), boty do Discorda/Telegrama, apki/skrypty pozwalające automatyzować moje codzienne zadania i chciałbym także spróbować kiedyś swoich sił w aplikacjach mobilnych. Fajnie by było też spróbować kiedyś zrobić jakąś grę komputerową, choć tam ponoć trzeba naprawdę dobrze ogarniać matmę, z którą u mnie niestety jest średnio.

Wiem, że w swoim czasie będę musiał posługiwać się kilkoma językami, a nie twardo trzymać przy jednym, ale mimo wszystko na ten moment chciałbym wybrać coś, na co poświęcę sporo czasu i opanuję do przyzwoitego poziomu, który pozwoli mi stworzyć już coś naprawdę ekscytującego. :D

Podsumowując, moje pytania są następujące:
1. Czy Twoim zdaniem lepiej zostać przy Pythonie czy przenieść się na C# w moim przypadku? Może zainteresować się czymś kompletnie innym, patrząc na moje potrzeby?
2 (jeśli wybrałeś/aś C# w 1.). Czy C# uchodzi za "trudny" język na początek? Z tego co czytałem, to raczej niekoniecznie, ale chciałbym znać Twoje zdanie.
3 (jeśli wybrałeś/aś C# w 1.). Polecasz jakiś konkretny kurs do C# poza docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/ i kurscsharp.pl?

Z góry dzięki za pomoc. :)

Możliwe odpowiedzi:
C# (4 głosów, 19%)
Python (17 głosów, 81%)
komentarz 22 kwietnia 2021 przez TheZebix Nowicjusz (150 p.)
Ja na twoim miejscu pozostał bym przy Pythonie, między innymi dlatego że wiążesz swoją przyszłość z backend'em. Gdy nauczysz się już Pythona do takiego stopnia żeby bez większego problemu rozwiązywać problemy będziesz mógł stwierdzić czy dalej chcesz iść w tym kierunku. Mam nadzieję że pomogłem.

Miłego kodowania :)
komentarz 22 kwietnia 2021 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Dla mnie podobieństwo C# do JAvy byłoby największą wadą, a nie zaletą.

Ale ja nie jestem Tobą.

Do automatyzacji codziennych zadań i apek mobilnych chyba Python > C#, do gier lepszy C#, pozostałych zastosowań chyba oba się nadają tak samo z tego co się orientuję (a ekspertem nie jestem i nigdy nie byłem).

Życzę Ci powodzenia bez względu na to co wybierzesz.

2
komentarz 22 kwietnia 2021 przez assassin Gaduła (3,260 p.)

@TheZebix,

piszesz, żeby kolega wyżej wybrał Pythona, bo wiąże swą przyszłość z backendem, ale to w sumie nie jest argument. W C# też można pisać backend. Sam to robię od jakiegoś czasu. 

komentarz 22 kwietnia 2021 przez nowatorek Nowicjusz (160 p.)
@Nowy

Czy pisałeś wcześniej backend w Pythonie? Czy nie miałeś styczności?
komentarz 23 kwietnia 2021 przez assassin Gaduła (3,260 p.)
Tak, pisałem w Pythonie apki, backend. Teraz piszę w C#. I jeśli chodzi o backend to w C# pisze mnie się lepiej.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 22 kwietnia 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Jesteś na etapie nauki gdzie istotna jest konsekwencja. Jeśli zapoznasz się z językiem Python, będzie Ci o wiele łatwiej rozwijać się w innych językach. Szczególnie jeśli dojdziesz do używania pakietu itertools, obiektowości, podejścia funkcyjnego... Teraz jeszcze możesz nie widzieć czego można wymagać od danego języka a przegląd możliwości uzyskasz ucząc się jednego. Składnia to naprawdę tylko mały element języka.
0 głosów
odpowiedź 22 kwietnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
To są dwa inne języki, to tak jakbyś zapytał : Niemiecki czy Angielski ? To i to jest całkiem czymś innym, pomyśl co chcesz zrobić, co chcesz robic... i dobierz do tego narzędzia i proces nauki
komentarz 22 kwietnia 2021 przez nowatorek Nowicjusz (160 p.)
Zdecydowanie najbardziej interesuje mnie webdev od strony backendu i chciałbym wybrać rozwiązanie, które lepiej sprawdzi się w tym kierunku. Boty do Discorda, apki mobilne, czy gry to rzeczy, którymi chciałbym pobawić się w formie ciekawostki, ale raczej nie wiążę z nimi swojej przyszłości w żaden sposób.
2
komentarz 22 kwietnia 2021 przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)

@Wiciorny, Moim zdaniem pytanie jak najbardziej jest odpowiednie, mimo że są to dwa różne języki to tu chodzi o to że koledze przyjemniej się pisze w c# ale python to jego pierwszy taki poważny język programowania i nie wie gdzie iść dalej. po za tym potrzebował rady który język lepiej się nadaje do rzeczy jakie on wymienił

komentarz 13 stycznia 2022 przez marcin0218 Nowicjusz (100 p.)

@Wiciorny, co za bzdura!!!! Inne w jakim sensie? Wszystkie języki są do siebie podobne, opierają się na tych samych zasadach tylko mogą mieć inną składnię no i potem freamworki. Jak poznasz np. podstawy Javy to nie będziesz mieć żadnych problemów z c# a nawet python itp.

komentarz 13 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
tak czyli procesory napiszesz obiektowo np w Javie? :) albo w JS funkcyjnie?
0 głosów
odpowiedź 25 marca 2022 przez Kubas23 Użytkownik (630 p.)
W Pythonie dosyć łatwo jest tworzyć gry dla przykładu ja stworzyłem grę Pong , ale możesz coś pokombinować do gier polecam PyGame albo Python z tkinterem :)
–1 głos
odpowiedź 25 marca 2022 przez Kubas23 Użytkownik (630 p.)
Polecam kupić książkę

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 766 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 284 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2022 w C# przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 135 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...