• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przesiadka z Windy do Linuxa [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
423 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez ::{}:: Gaduła (3,890 p.)
Cześć, planuje przenieść sie z Windowsa 10 na Linuxa, mam problem z wybraniem dystrybucji, zastanawiam sie nad Mintem i Lubuntu. Komputera używam głównie do grania, a przesiadka na linuxa moim zdaniem nie byłaby najgorsza, bo częściej gram w gry na te oba systemy. Mam też 2 pytania: jaka dystrybucja linuxa pod gry i płynność systemu? Jak uruchamiać aplikacje z windowsa na linuxie?
Możliwe odpowiedzi:
Windows (4 głosów, 67%)
Linux Mint (2 głosów, 33%)
Lubuntu (0 głosów)
komentarz 19 kwietnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Lubuntu to dziadostwo w dodatku brzydkie. Mint dużo lepszy. A od siebie polecałbym Manjaro ;)

Jeżeli ten komputer ma 8+ GB RAM to KDE albo Gnome jako srodowisko graficzne, ale raczej KDE
komentarz 20 kwietnia 2021 przez ::{}:: Gaduła (3,890 p.)
4 GB ramu :DDD
komentarz 23 kwietnia 2021 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Do gier wg. mnie najlepiej brać manjaro, chociaż z drugiej strony nie polecałbym go dla początkującej osoby.
Dlaczego manjaro - bo najłatwiej zainstalujesz jakieś skrypty lub najnowsze programy przez AUR.

3 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
wybrane 19 kwietnia 2021 przez ::{}::
 
Najlepsza
1) Odnośnie dystrybucji: dopóki wybierasz spośród tych "mainstreamowych" (Ubuntu, Debian, pewnie jeszcze jakieś inne, równie powszechne), to nie ma znaczenia, co wybierzesz.

To podobnie, jak z oglądaniem telewizji (w tzw. mainstreamie wszędzie jest ta sama papka), albo z samochodami (nie ma znaczenia, czy będziesz jeździł Fiatem, Fordem, czy Oplem).

Unikaj dystrybucji niszowych (np. taki Alpine), bo to jest dla zaawansowanych, do zastosowań specjalistycznych.

2) Z tych dwóch, które podałeś, bardziej do Windowsa powinno być podobne Mint.

Lubuntu to bardziej minimalistyczny system.

ALE: generalnie każdą z tych dystrybucji można doprowadzić do takiego stanu, że będzie bardzo przypominała Windows, albo będzie od niego bardzo różna.
(Pytanie po co to robić? Dla nauki - może warto. Bo do pracy wybrałbym to, co mi na wstępie bardziej odpowiada.)

W ogóle, to polecam Ubuntu, ale z innego względu - pięcioletnie wsparcie dla wersji LTS. W praktyce oznacza to ze cztery lata spokoju po instalacji.
(Niemniej Mint może być lepszy dla początkującego, bo chyba na wstępie ma więcej kodeków. Innymi słowy, nie trzeba ich dodatkowo instalować.)

3) Odnośnie Windows vs. Linux - ja wybrałem Linuksa (wieeele lat temu), bo mi bardziej odpowiadał. Pisząc śliślej - pod Windowsem się gubiłem, nie rozumiałem tego systemu (dla mnie intuicyjne to to nigdy nie było). Pod Linuksem miałem lepsze oprogramowanie, system był stabilniejszy, nie wchodził mi w drogę. Nie miałem się nad czym zastanawiać.

Można powiedzieć, że używałem Windowsa wcześniej przez wiele lat, bo nawet nie wiedziałem, że coś takiego jak Linux istnieje. (To nie były czasy powszechnego internetu, jak dziś.)

Nieodmiennie mnie dziwi, jak ludzie zachwalają Linuksa, że może on wyglądać i działać jak Windows. Kurcze, jak komuś się Windows podoba, to niech na nim pracuje! Po co robić z Linuksa drugiego Windowsa?

Dlaczego to piszę? Żeby było jasne: jeśli ktoś szuka Windowsa, to nie ma sensu, żeby eksperymentował z Linuksem. Spróbujcie Linuksa wówczas, gdy Windows Wam NIE odpowiada. (Zresztą nie musi być Linux - są jeszcze BSD, MacOS...)

4) Gry pod Linuksa, owszem, jakieś są. Nawet w ostatnich latach coraz więcej tytułów AAA się pojawia. Ale żaden ze mnie gracz (jeśli gram w jeden tytuł rocznie, to jest dużo), więc ekspertem nie jestem.

Niemniej, jeśli już gram, to nie mam ŻADNYCH problemów z uruchomieniem gry. (Wspominałem, że Windowsa nie używam w ogóle?) Pewnie częściowo to kwestia gier, jakie wybieram (mam dość specyficzny gust - symulatory ciężarówek albo strategie; strategie najczęściej są dostępne natywnie na linuksa), w większej części zasługa oprogramowania (wspomniany już PlayOnLinux, oraz inne podobne), a po części pewnie doświadczenie.

Było parę programów, których nie udało mi się uruchomić (ale nie żałuję, bo robiłem to raczej w ramach testów, nie zależało mi). Tytułów już nie pamiętam, to nie było nic ważnego.

A takiego np. MSOffice udało mi się uruchomić bez problemów. (Musiałem, miałem szablon pod to cholerstwo, bez którego dokument nie przechodził weryfikacji...) Lepiej było to uruchomić pod Wine, niż męczyć się z VirtualBoksem, pod którym miałbym instalować Windowsa.

NIEMNIEJ (podkreślę to) - do grania (mocno komercyjne tytuły AAA) nigdy w życiu nie wybrałbym Linuksa. Albo Windows, albo jakaś konsola (zależy, kto co lubi i czego potrzebuje).

Bo choć sam nie mam problemów z uruchamianiem programów z Windowsa pod Linuksem, to stanowi to mniej, niż 1% używanego przeze mnie oprogramowania, w skali roku.

W życiu trzeba wybierać: albo-albo. Albo gry (i Windowsa), albo Linux. Tak ja to widzę.
komentarz 19 kwietnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 19 kwietnia 2021 przez manjaro
Fajnie napisane z większością można się zgodzić. Jeżeli musisz używać formatu MS Office to polecam z przeglądarki MS Office albo Google Doc
+2 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

A rozważałeś użycie WSL? Dzięki temu miałbyś dostęp do Linuksa z poziomu Windowsa i równocześnie nie miałbyś problemu z odpalaniem aplikacji windowsowym na Linuksie – a to potrafi być w niektórych przypadkach bardzo upierdliwe.

Innym rozwiązaniem, w którym wciąż będziesz mieć dostęp do Windowsa, to uruchamianie Linuksa na maszynie wirrtualnej, np. VirtualBoksie (w drugą stronę nie polecam, bo Linux nie umie w akcelerację grafiki w maszynie wirtualnej, a i możesz mieć problemy z licencją Windowsa).

Natomiast, jak już naprawdę chcesz się przesiąść, to polecam zapoznać się z Wine lub, bardziej przyjaznym dla początkujących, PlayOnlinux.

komentarz 19 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Naprawdę w końcu siądę i zakodzę ten ficzer z podawaniem powodu dla downvote'ów, bo mnie wręcz zżera ciekawość, co jest nie tak z moją odpowiedzią.
komentarz 19 kwietnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Zrób też tak, by downvoting był dostępny tylko od pewnej ilości punktów.
komentarz 19 kwietnia 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
... dużej ilości punktów :)
komentarz 19 kwietnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Comandeer chyba największy autorytet na tej grupie a polecasz takiego babola...
komentarz 19 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
No to wytłumacz, w czym to jest babol.
komentarz 19 kwietnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To co proponujesz to jakieś półśrodki, obejścia i kombinowanie. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Jak już to lepiej dual boota, a najlepiej repartycjonowanie dysku na głęboką wodę z Linuksem.

A poza tym to uciekać jak najdalej od softu który robi biznesmen od szczepionek ;)

Linux to nie tylko system operacyjny, to inne podejście inna filozofia i kultura. Tego nie można mieszać.
komentarz 19 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

To co proponujesz to jakieś półśrodki, obejścia i kombinowanie. Nic dobrego z tego nie wyjdzie

Czyli nie masz tak naprawdę argumentu, że to babol, to wyłącznie Twoja opinia.

 Jak już to lepiej dual boota, a najlepiej repartycjonowanie dysku na głęboką wodę z Linuksem.

Dual boot jest całkiem spoko rozwiązaniem, ale często lubi się psuć (aktualizacje Windowsa lubią nadpisywać gruba), dlatego WSL brzmi jak lepsze rozwiązanie, współżyjące z Windowsem w (większej) symbiozie.

Natomiast wywalenie Windowsa i przeskok na Linuksa jest średnim rozwiązaniem, jeśli chce się mieć dostęp do gier z Windowsa i części programów. Nie wszystko da się uruchomić pod Wine; a jak już się da, to niekoniecznie w sensownej jakości. 

komentarz 19 kwietnia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Dual boot (...)  często lubi się psuć (aktualizacje Windowsa lubią nadpisywać gruba),

I dlatego lepiej robić dual boota na dwóch fizycznych dyskach.

komentarz 19 kwietnia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@Comandeer,
dla mnie wszystko od MS jest babolem. Jak ktoś chce zainstalować Linuksa to zapewne dlatego że jest zawiedziony Windowsem.

0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

Jak uruchamiać aplikacje z windowsa na linuxie?

W wielu przypadkach odpowiedź będzie- nie da się. Nawet jak się da to mogą działać jak im się spodoba.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,283 wizyt
pytanie zadane 12 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez rosomack Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 272 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Groshq Użytkownik (590 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...