• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kompilowanie programów c++ dla rpi (raspberry) na komputerze archlinux.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
242 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2021 w C i C++ przez Damian.W Początkujący (320 p.)

Witam.

Mam problem z kompilacją c++ dla rpi. (kompilacja na laptopie z systemem archlinux dla rpi z raspbianem)

Komp.: Laptop

System : archlinux

Ide code::blocks .
 

Nie wiem czy problem leży w złej konfiguracji IDE, czy może złych pakietów gcc.

Próbowałem instalować różne gcc dla ARM ale kompilacja nawet nie chce ruszyć.

kod programu.

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
    cout << "Hello world!" << endl;
    return 0;
}

błąd kompilacji

main.cpp:1:10: fatal error: iostream: No such file or directory

obrazek

 

Rozumiem że nie ma biblioteki tylko jak nie ma tej to będzie brakowało wszystkich.

I teraz co robić, czy ręcznie kopiować biblioteki z rpi czy co? i jak pokazać IDE gdzie są?

Czy może użyć innego gcc (próbowałem kilku i zawsze coś brakowało).

Bardziej obstawiam że mam źle skonfigurowany IDE albo gdzieś trzeba pokazać skąd ma brać biblioteki.

Czy ktoś próbował takiej kompilacji, kros kompilacji?

Pozdrawiam Damian

komentarz 14 kwietnia 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
A dlaczego nie chcesz kompilować na samej malince? Bawiłem się wieloma kros-kompilatorami na ARMy, ale akurat na malince jest natywny kompilator. I tak trzeba skopiować kod na malinkę, czy źródłowy, czy wynikowy - IMHO bez różnicy.
komentarz 14 kwietnia 2021 przez Damian.W Początkujący (320 p.)
Wygoda. Lepiej mi się pracuje na archlinuxie i code:bloks 20 niż na raspberry i code:blocks 17.

Jest też minimalna różnica w wykorzystywaniu niektórych bibliotek np ncurses na korzyść archa.

Miałem cichą nadzieję że uda mi się skompilować na archu ze statycznymi bibliotekami i odpalam tylko wynikowy program na rpi.

Ale jeżeli tego nie ogarnę to trudno będę musiał kompilować kod na rpiI tragedii z tego nie robię ale warto chociaż spróbować

(raspberry jest bez monitora itp. ma odpalać program z dysku sieciowego )

 

Pozdrawiam Damian.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 159 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 172 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,908 wizyt

92,563 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,595 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...