• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

adresy ip vlanów oraz bramy domyślne

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,200 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Comparion Obywatel (1,810 p.)

Witam. mam do was takie pytanie co oznacza skonfigurowanie adresów ip oraz bram domyślnych dla danego vlanu?

Stworzyłem sobie VLAN 90 dla administratorów. Mam teraz takie polecenie: Skonfigurować adresy IP oraz bramy domyślne na przełącznikach  - w ramach VLAN-u administracyjnego.  

Na jednym z komputerów:

Ustawiłem taki adres ip oraz bramę domyślną. I teraz pytanie czy mam w na każdym z 4 przełączników ustawić tą bramę w taki sposób:

-int vlan 90

- ip address 192.168.90.1 255.255.255.0

- ip default-gateway 192.168.90.1 (tutaj  bramę domyślną ustwiać na interfejsie vlan 90? czy na configure terminal? Oraz czy brama domyśla ma mieć taki sam adres jak ip address dla vlan'u?)

Następne pytanie jakie mi się nasuwa czy bramy domyśle na każdym przełączniku powinny być takie same? No bo chyba ip addres vlanów na każdym przełączniku powinien być różny czy np.: na kolejnych powinien być już z końcówką 2,3,4 np.: Bardzo bym prosił o wytłumaczenie bo ciągle spotykam ten sam problem i chwiałbym to jakoś lepiej zrozumieć żeby wykonywać to w odpowiedni sposób.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Każdy vlan będzie miał inną, własną bramę domyślną, ponieważ każdy vlan to inna podsieć.  Traktuj bramę domyślną jako urządzenie ostatniej szansy. Jeśli pakiet przyszedł spoza mojej sieci, to muszę go odesłać do bramy domyślnej, aby przekazała go dalej.

Jeśli masz 10 vlanów, będziesz miał 10 różnych bram domyślnych, dla każdej podsieci osobną.

W przypadku switchy bramą domyślną będzie adres IP switcha/routera, który ma wyjście z naszej sieci.

Bramę domyślną w przypadku switcha ustawiasz globalnie.
komentarz 13 kwietnia 2021 przez Comparion Obywatel (1,810 p.)
to jest w sumie tylko konfiguracja dla jednego vlan'a. Czyli jeśli dobrze rozumiem, w każdym z tych switchy ma być taka sam brama domyślna, np 192.168.1.1(adres routera który dodam). Natomiast różne adresy ip dla vlanów czyli np mogę dać dla jednego 192.168.90.2 a dla drugiego 192.168.90.3? Tylko wtedy po co na pc wpisywać 192.168.90.1? Skoro takiej bramy nawet nigdzie nie będę miał ustawionej? tak było w treści zadania, aby dodać bramy z pierwszym adresem użytecznym z vlanu. Ustawia się wtedy kilka bram domyślnych na routerze, dla każdego vlanu??
komentarz 14 kwietnia 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Tak, na routerze będziesz miał subinterface dla każdego vlanu, który będzie pełnił rolę bramę domyślną dla danego vlanu.

Brama domyślna i w ogóle podsieć powinna być inna dla switcha i dla PC.

Brama domyślna na switchu jest potrzebna, kiedy jakieś pakiety będą kierowane do switcha z innej podsieci, np. Twoj vlan managementowy to vlan90 z siecią 192.168.90.0/24. Twój PC jest w vlanie BIURO vlan70 z siecią 192.168.70.0/24.

Do przekazania pakietów pomiędzy różnymi podsieciami potrzebujesz jakiejś formy routingu, w Twoim przypadku tym zadaniem zajmie się router, ale skąd wtedy PC i SWITCH mają wiedzieć jak dotrzeć do siebie nawzajem? Otóż, gdy chcą wysłać pakiet, którego odbiorca nie jest w ich sieci, wysyłają pakiet do bramy domyślnej, w tym wypadku routera.
komentarz 14 kwietnia 2021 przez Comparion Obywatel (1,810 p.)
Sieć vlan 90 administratorzy:

Mój router będzie bramą domyślną o adresie 192.168.90.1 (oraz z innych vlanów "subinterface").

Podsumowując na PC ustawiłem adres 192.168.90.1 jako adres bramy domyślnej.

We wszystkich 4 swithacch widocznych na zamieszczonym wyżej obrazku: użyłem poleceń

int vlan 90

ip address 192.168.90.2 - ACCESS1 || 192.168.90.3 - ACCESS2 || 192.168.90.4 - CORE1

|| 192.168.90.5 - CORE2

exit

globalnie ustawiając im adres bramy 192.168.90.1, wszystkim taki sam.

No i dobra ok, ale teraz co  przypadku kiedy ja mam jeszcze 2 kolejne sieci vlan 10 oraz 20? i np dla nich chwiałbym również ustawić bramę domyślą na switchach? Dalej tego do końca nie rozumiem.
1
komentarz 14 kwietnia 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Twój router będzie bramą domyślną w ramach vlanu 90 z adresem 192.168.90.1. W vlanie 20 musisz ustawić nowy subinterface z nową podsiecią oraz nowym adresem na subinterface 20.

Brama domyślna na switchu jest skonfigurowana tylko dla ruchu managementowego skierowanego do tego urządzenia, tak więc nie jest ona istotna dla innych vlanów.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,524 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2018 w Sieci komputerowe, internet przez MSZ Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 315 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez celyt Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 123 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...