• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prośba o ocenę sprzętu PC

Object Storage Arubacloud
+1 głos
146 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Hej,

zastanawiam się nad zakupem jakiegoś dobrego PC, generalnie miałby on służyć do:

  • typowa praca biurowa "domowa", jakiś office, proste zabawy z grafiką itp. Syn używałby go też do nauki "komputera" (7 lat)
  • od czasu do czasu trochę zabawy z photo/video, raz na jakiś czas zrzucam fotki z aparatu, czasem pobawię się HDR, trochę Adobe AE do zrobienia jakiś pamiątkowych filmików z dziecmi itp.

Dodatkowo jednak chciałbym, aby ten komputer mógł uciągnąć jakieś gierki tak powiedzmy nowsze + z ostatnich kilku lat. Dzieciaki na razie raczej nie są dopuszczane do grania, a jak już to na obecnym kompie jest to jakaś gierka typu wyścigi Disney Cars itp., takie typowo "dla dzieci". Zanim oni wejdą w jakieś gierki (co pewnie z czasem jest nieuniknione) to minie parę lat, ale ostatnio sam miałbym ochotę od czasu do czasu sobie usiąść i popykać np. w jakieś strzelanki wojenne itp.

Przyznam, że ostatnio tak na prawdę grałem ok. 15 lat temu więc nie jestem kompletnie na bieżąco ani z gierkami ani ze sprzętem... Nie chodzi też o jakieś super extra detale itp., bardziej tak po prostu kupić kompa, na którym przez powiedzmy kilka lat będzie można sobie od czasu do czasu w coś tam popykać na w miarę fajnej grafice.

Na allegro znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/komputer-do-gier-ryzen-7-rtx2060-16gb-ssd512-win10-8857289528

Prośba o jakieś porady co sądzicie o takim zestawie, ewentualnie co można by zmodyfikować itp.? Co do ceny to przyznam, że nie mam za bardzo obeznania w dzisiejszym sprzęcie... jak da się kupić coś do tych moich wymagań za mniejsze pieniążki to super, ale też nie zależy mi aby na siłę ciąć każdą złotówkę aby później żałować :)

Z góry dzięki za porady.

komentarz 9 kwietnia 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Zasilacz, to jakiś szmelc. Patrząc na to, odpuściłbym całość.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2021 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)

Z powodu wysokiej ceny kryptowalut i małej dostępności podzespołów elektronicznych na rynku ceny kart graficznych poszybowały w górę o jakieś 300%.

To jest na prawdę zły moment na kupno sprzętu do gier. Karta graficzna zawyża cenę tego zestawu o jakieś 2 tysiące złotych.

Jeżeli nie potrzebujesz komputera do grania, to raczej bym polecał coś takiego z późniejszą możliwością wymiany procesora i dołożenia karty graficznej jak już zajdzie taka potrzeba.

Szczerze odradzam kupowanie zestawów na allegro. Bardzo często posiadają słabej jakości płyty główne, pamięci oraz zasilacze.

komentarz 9 kwietnia 2021 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Przyznam, że nie analizowałem już od paru ładnych lat w ogóle tego rynku i nawet nie wiedziałem jak to wygląda z tymi grafikami... szkoda.. Generalnie to wolałbym raczej kupić kompa już od razu mocniejszego, może faktycznie warto np. z pół roku poczekać i da się wyrwać coś dobrego w mniejszej cenie niż obecnie... Na razie mam jakiegoś staruszka > 10 lat i jakoś tam ogarnia, także to tak bardziej po prostu ma być "odświeżenie" sprzętu, ale jak już kupować to wolę tak, aby te kilka lat dawało radę.
komentarz 9 kwietnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Z powodu wysokiej ceny kryptowalut i małej dostępności podzespołów elektronicznych na rynku ceny kart graficznych poszybowały w górę o jakieś 300%.

O jakieś 150-250% :) W zależności od modelu. No taka 3060 jest 3 razy drożej niż powinna być :)

W zaistniałej sytuacji, warto kupić coś z Integrą, a później dokupić kartę grafiki jak ich ceny wrócą do normalnego poziomu.

Do developerki bardzo dobre są MAC Mini i Macbooki z prockiem M1 (i ceny mają obecnie OK), ale ponieważ piszesz o grach, to pewnie w grę wchodzi jedynie PC z Winzgrozą :)

Ten komputer z Allegro, to typowy składak na handel, robiony po taniości (mam na myśli, z najtańszych komponentów). Czasem lepiej kupić używkę od kogoś kto składał PC dla siebie, jest wtedy szansa że włożył dużo lepsze komponenty. Dużo osób składa komputery dla siebie, a np. po roku chcą mieć coś nowszego i sprzedają często niezłe PC-ty w dobrej cenie.

Ostatnio szukałem RTX-a 3090. Ta karta kosztuje około 10 tałzenów, a gość z Piaseczna sprzedawał swój komputer na markowych podzespołach również z kartą RTX 3090 za 13 czy 14 tys. zł. Komponenty miały jeszcze niecałe 2,5 roku gwarancji.

 

 

 

 

 

komentarz 9 kwietnia 2021 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
do developerki to mam maca pro ale to jest zupełnie osobny komp, ten nie będzie służył bezpośrednio do pracy, to ma być taki po prostu dodatkowy komp w domu, wiesz, porobić coś ze zdjęciami, internet, coś z office, jakaś nauka dla dzieci jak będą miały informatykę w szkole, jakieś czasami proste gierki dla dzieci czy coś bardziej wymagającego dla mnie itp.  Bez ciśnienia że musze kupić już teraz, informacja, że może warto kupić coś z integrą i np. za parę miesięcy dokupić kartę zewnętrzną też jest dla mnie mega spoko...
komentarz 9 kwietnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Tylko te z integrą (z APU) to z kolei procki są wyraźnie słabsze no i mają "tylko" 4 rdzenie. Sprawa do przemyślenia.

Czasem, tak jak pisałem, warto rozważyć używkę.
komentarz 9 kwietnia 2021 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Na youtubie możesz znaleźć filmiki jak sobie radzą różne procesory z zintegrowaną grafiką.
Np https://www.youtube.com/watch?v=2j1SXY-di-o
komentarz 9 kwietnia 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Można też kupić tańszą kartę graficzną oraz grać w chmurze. Używam Google Stadia i jest całkiem ok. Z grafiką nie ma szału, ale w tej cenie wypada ok. Taniej niż kupno topowej karty za 7-9k pln. Rynek kart to teraz patologia.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 358 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez sapero Gaduła (4,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 455 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez mihawooo Nowicjusz (120 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 268 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...