• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Relacje - zastosowanie w Informatyce

Object Storage Arubacloud
0 głosów
404 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gorgonkowa Obywatel (1,810 p.)
Cześć!

Chciałabym się Was poradzić odnośnie zastosowania relacji w informatyce. Czy znacie jakieś ich konkretne zastosowanie w życiu codziennym? Mam na myśli parę obiektów (x,y). Z pewnością, mogą to być relacyjne bazy danych i filtry w wyszukiwarce, macierze liczbowe oraz grafy, jednak... Chciałabym te relacje z matematyki dyskretnej wkomponować w informatykę. Czy znacie jakieś przykładowe zastosowanie dla relacji (zwrotnej, symetrycznej, przechodniej) z życia codziennego, bądź spotykaliście się z takowymi? One nie są widoczne wprost, jednak, jako, że jest to para obiektów, to nie mam pojęcia, gdzie można je umieścić. Chciałabym pisać w przyszłości pracę inżynierską z nimi związaną, jednak poza definicjami i zastosowaniami matematycznymi, nie mogę znaleźć ich lepszego zastosowania w informatyce :P

Byłabym zobowiązana za wszelkie wskazówki i ukierunkowania!

Pozdrawiam serdecznie :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
wybrane 6 kwietnia 2021 przez gorgonkowa
 
Najlepsza
Obiektami są tabele w bazie danych, relacje to związki pomiedzy nimi jest to bardzo istotne.
poczytaj o relacyjnych bazach danych
http://www.informatyka.orawskie.pl/?pl_relacyjny-model-bazy-danych,112
https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_relacyjny

To samo obiekty, które mają powiązania z innymi- można nazwać relacją, np Samochód i zależność silnika od samochodu

TO też związek, a własności są też istotne... choćby przy tworzeniu zapytań czy generowaniu algorytmów
W życiu codziennym trzeba nie tylko liczyć poszczególne przedmioty, lecz także mierzyć różne wielkości takie, jak: długość, pole, ciężar czy czas. Potrzeba wyrażenia za pomocą liczb takich wielkości, które można dzielić na dowolnie małe części doprowadziła do wprowadzenia liczb wymiernych a następnie niewymiernych.
To samo w architektórach, diagnostyce... to wszystko też opiera się o pewne relacje, mimo że tego nie widzisz- to programy bazujące na obliczeniach, głównie np. prawdopodobieństwo też się o to mogą ( NIE MUSZĄ ) opierac

Bramki logiczne i układy z tym związane też
komentarz 6 kwietnia 2021 przez gorgonkowa Obywatel (1,810 p.)

Dzięki wielkie za fajne pomysły! Natchnąłeś mnie na trochę rzeczy, które omawiałam podczas studiów i Ty mi je naświetliłeś :) Także, dzięki śliczne! smileyyes

komentarz 6 kwietnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
szczególnie w matematyce, pojawia się też sam fakt "obliczeń związanych" z wytrzymałościami pręta etc.
Informatycznie też oblicza się biorąc pod uwagę relacje, możliwości wystąpienia odchyleń od czegoś, napewno model relacji ma zastosowanie także w INTERFEJSIE MÓZG-KOMPUTER, czy teraz szeroko pojentej AI

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,578 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Sterczix Początkujący (280 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 401 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 851 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...