Oglądam właśnie 9 odcinek z kursu programowania c++ i chciałem się zapytać na jakiej zasadzie działa priorytetowanie funkcji. Czy program po prostu uruchamia jako pierwszą funkcję o nazwie main? I co jeśli jej nie będzie oraz czy w ogóle może wystąpić taka sytuacja, że funkcji main w programie nie ma?
Każdy program zaczyna się od funkcji main(), w której wywołujesz inne funkcje tworzysz zmienne itp. Jeżeli jej nie będzie, nie skompilujesz kodu.
Jeszcze jedno czy jak definiuje funkcje np. float funkcja (float x) {} to czy w tym nawiasie () muszę coś podawać? czy mogę go zostawić pustego jak w funkcji main, a jeśli tak to czy w funkcii main nadal będzie się można do niej odwoływać?
To co jest w nawiasie funkcja(), to jest parametr funkcji, czyli taka zmienna przez którą przekazujesz jakieś dane do funkcji. Przykładowo jeżeli chcesz zrobić funkcję, która będzie obliczać pole prostokąta:
float pole(int x, int y) {
return x * y;
}
float - oznacza, że funkcja zwróci wartość typu float
int x, int y - to są parametry funckji, czyli w tym przypadku długość i szerokość figury
Zastosowanie funkcji:
int dlugosc = 5;
int szerokosc = 7;
float pole = pole(dlugosc, szerokosc);