• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie zadania ma przed sobą programista w pracy?

Object Storage Arubacloud
+10 głosów
308 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
Cześć. Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jedna rzecz - jakie zadania ma przed sobą programista? Jak wygląda jego praca? Czy to wygląda np. tak, że przychodzi do mnie szef i mówi "Panie Kowalski masz tu pan strukturę danych - proszę napisać algorytm wyszukujący.", albo "Panie Nowak pan napisze algorytm do poruszania graczem w naszej grze."? Jakie Wy mieliście zadania na początku swojej kariery, jak na ogół one wyglądają, z czym są związane? Jak to ogólnie wygląda? :D

2 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2021 przez Benek Szeryf (91,110 p.)
wybrane 5 kwietnia 2021 przez Mavimix
 
Najlepsza
Zależy od firmy i jej poziomu rozwinięcia. Jak masz jakiś JanuszSoft, to może być tak, jak piszesz. Z reguły dołączasz do jakiegoś projektu. Raczej na początku jest luźno, bo się musisz rozeznać w temacie, co robi firma (w szczegółach, ogólniki powinieneś znać na rekrutacji) i jaki ma ekosystem. Czyli zapoznajesz się z narzędziami, których używa, repozytoriami, ogólnie całym procesem tworzenia oprogramowania, dokumentacją (z grubsza, co gdzie jest i w jakim miejscu szukać w przyszłości). W międzyczasie zaczynasz łapać, kto jest doświadczonym deweloperem i do kogo możesz w razie czego przyjść z pytaniami.

Natomiast jak już się wdrożysz, to możesz mieć wiele zadań. Na przykład do moich obowiązków należy głównie rozwijanie konkretnego programu. Samo kodowanie to mi może zajmuje 20% czasu. Większość czasu spędza się na analizie problemu, szukaniu najlepszego rozwiązania tak, aby kod spełniał wymagania i jednocześnie zasady określone przez SOLID. Zawsze piszę też testy, więc niejako muszę przemyśleć też tę kwestię. Do tego dochodzi sprawdzanie maili, uczestnictwo w spotkaniach/szkoleniach/daily. Często przygotowuje się dokumentację lub prezentacje, jeśli chce się pokazać produkt innym zainteresowanym.

Co do wyboru zadań to jest tak, że w systemie JIRA są zazwyczaj nierozpoczęte taski. JIRA to takie powiedzmy forum, w który zgłasza się tickety (tego się raczej na polski nie tłumaczy, mówisz ticket i każdy wie, o co chodzi) odnośnie brakujących funkcjonalności, czy znalezionych błędów. Ticket powinien być tak zdefiniowany, by każdy deweloper w projekcie wiedział o co chodzi. Zazwyczaj na grupowych spotkaniach dowiadujesz się, które zadnia z JIRY mają najwyższy priorytet, bo te potrafią się zmieniać. Wybierasz zadanie o najwyższym priorytecie i je robisz.

A zadania możesz mieć różne - totalnie teraz zmyślam. Na przykład masz w wymaganiach napisane, by przygotować moduł do rysowania wykresów 2D. Moduł ma wyświetlać w przeglądarce dane, które są przechowywane w plikach CSV (dane w kolumnach, oddzielone przecinkiem). Jeśli pliki zawierają nagłówki, to mają one być wykorzystane do podpisania osi. Dodatkowo powinieneś zaimplementować też możliwość powiększania takiego wykresu.

W powyższym zadaniu jest pełno aspektów do przemyślenia. Na przykład co, jak za miesiąc ktoś będzie chciał użyć plików txt czy xml do przechowywania danych? Wypadałoby więc napisać ten moduł w dość elastyczny sposób. A co jak danych będzie brakować w którejś kolumnie? Takie przypadki też trzeba obsłużyć. Może warto więc wypełniać takie dane średnimi wartościami z całej kolumny albo usunąć całe wiersze, albo interpolować wartości, zanim trafią one na wykres? Czy zoomowanie zrealizować w obu osiach na raz, czy niezależnie w każdej? Niby prosty task, a w zasadzie trzeba go rozbić na kilka mniejszych ;)
+2 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2021 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
W moim przypadku pierwszym taskiem był do zrobienia projekt onepage comming soon dla stronki. Później u innych pracodawców bywało różnie. Zazwyczaj zaczynając było małe wprowadzenie 1-2 dni w narzędzia z których korzysta firma, wewnętrzny cms, standardy itp. W codziennej pracy są to nowe projekty PSD pod cms/api lub bez gdzie mam narzuconą technologię lub wybieram pod siebie wedle uznania. Czasem dodanie funkcjonalności do projektu pisanego innego kodera. Zazwyczaj na początku jest wyznaczona osoba którą można pytać o to gdzie coś znaleźć, co jak jest tutaj robione, dlaczego itp. Po za tym pisanie standardów, dokumentacji, robienie porządków na git-cie, call-e. Piszę to z perspektywy front-a.

Podobne pytania

+2 głosów
4 odpowiedzi 437 wizyt
pytanie zadane 9 września 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cpwioczmexubkihofq Początkujący (370 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 1,077 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,522 wizyt

92,669 zapytań

141,567 odpowiedzi

320,033 komentarzy

62,034 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...