• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Powiększenie partycji Linux Filesystem ext4

Object Storage Arubacloud
0 głosów
520 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
Chciałbym poszerzyć partycję mojego dysku z systemem, ale w internecie znajduje wiele sprzecznych, a czasami nie zrozumiałych przeze mnie informacji na ten temat. W razie wypadku, mam zrobionego backupa, ale wolałbym nie korzystać z niego. Czy ktoś jest w stanie pomóc mi bezpiecznie powiększyć rozmiar partycji Linux Filesystem?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 kwietnia 2021 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
wybrane 2 kwietnia 2021 przez KumberTwo
 
Najlepsza
Najbezpieczniej jest:
1. Odmontować partycję
2. Użyć opcji resizepart w programie parted
3. Na koniec używasz resize2fs aby partycja użyła cały dostępny rozmiar

Jeżeli nie możesz odmontować partycji to użyj programu fdisk.
1. Zapisz sobie początek partycji
2. Usuń partycję
3. Dodaj nową partycję, upewnij się, że początek partycji się zgadza
4. Zapisz zmiany
5. Odśwież informacje od dyskach (zgodnie z informację pokazaną podczas wyjścia z fdisk)
6. I na koniec resize2fs
komentarz 2 kwietnia 2021 przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
Dzięki za dokładną instrukcję, ale zastanawia mnie jeszcze czy mogę odmontować partycję z systemem podczas korzystania z niego?
komentarz 2 kwietnia 2021 przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
Już wiem, że nie mogę odmonotwać tej partycji za pomocą gparted. Użyłem więc fdisk zgodnie z instrukcją, lecz po reboocie efektów brak. Myślę, że przyczyną może być fakt, że wolne miejsce znajduje się przed partycją systemową, więc ustawiając jej początek na ten sam, co dopiero usuniętej partycji blokuję możliwość użycia tego wolnego miejsca. Jak mogę rozwiązać ten problem?
komentarz 2 kwietnia 2021 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Przesunięcie partycji rzeczywiście jest problematyczne.

Będziesz musiał załadować system z innego dysku (np. jakaś dystrybucja liveCD zainstalowana na pendrive).
Jeżeli przestrzeń przed partycją jest wystarczająco duża aby pomieścić dane utwórz nową partycję i przekopiuj na nią dane. Następnie usuń starą partycję i rozszerz nową na maksa.

W kolejnym kroku będziesz musiał zaktualizować wpis partycji w pliku /etc/fstab (na nowej partycji). I na koniec instalacja gruba.

Nic lepszego nie wymyślę.
komentarz 2 kwietnia 2021 przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
Ok, dzięki za pomoc.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 273 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Iei Obywatel (1,950 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 265 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...