• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Backend python vs javascript

+1 głos
260 wizyt
pytanie zadane 30 marca w Python przez Fablek Nowicjusz (210 p.)
Cześć!

Mam 17 lat, uczę się programowania od kilku miesięcy i mam pytanie. Najbardziej zaczęła mnie interesować droga backendu webowego. Ostatnie 3.5 miesiąca poświęciłem na naukę pythona (nie miałem wtedy jeszcze planu na to w którym kierunku chciałbym się rozwijać). Nadszedł czas na pójście o krok dalej i stoję przed wyborem. Kontynuować naukę pythona flask/django. Czy może przejść na JavaScript/node.js i polecieć według tego https://roadmap.sh/backend . Dodatkowo za pół roku będę miał js w szkole (technik informatyk), więc jest to dodatkowy argument żeby go sobie ogarnąć :)
komentarz 30 marca przez reaktywny Nałogowiec (25,540 p.)
Krótko: Zdania są podzielone, ale osobiście do backendu wolę Pythona, który ma w web dev wiele do zaoferowania. Bogata liczba frameworków, mnóstwo bibliotek i wsparcie społeczności. Polecam się zainteresować najnowszym Masonite, albo starszymi Django, Pyramid, czy microframeworkiem Flask, Quartz.

Do backendu wolę Py, JS / TS do frontu.
komentarz 25 sierpnia przez Veteranlogix Nowicjusz (100 p.)

I think backend python and JavaScript both are good technology to learn but if you should have proper roadmap to learn these technologies  I have a resource link which will take you proper Backend development roadmap where you will learn from A to Z. if you have any problem kindly let me know. 

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 30 marca przez JAKUBW Nałogowiec (33,500 p.)
Leć node.js na JavaScript a potem TypeScript. Według mnie bardziej prosperująca gałąź szczególnie że potrzebujesz JS na froncie. A tylko backend pisać to trochę niepraktycznie, więc będziesz potrzebował frontendu.
komentarz 30 marca przez Fablek Nowicjusz (210 p.)

Dziękilaugh

4
komentarz 30 marca przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)

A tylko backend pisać to trochę niepraktycznie, więc będziesz potrzebował frontendu.

Kompletnie się z Tobą nie zgodzę, backend developer i frontend developer to dwa zupełnie inne stanowiska. To, że czasami niektórzy idą w tzw. full stacka to rzadkość, w większości przypadków są to osoby, które tylko lekko znają tą drugą stronę, ale są oczywiście wyjątki.

Natomiast zdecydowana większość programistów z tego co widzę to jednak jasny podział na backend, frontend i często osobno również developerzy apek natywnych ios + android.

Nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka... to tak samo, jak czasami słyszę, że front powinien umieć robić grafikę itp. - nie prawda, od grafiki i makiet są UX designerzy, a nie developerzy.

Dobry backend developer ma tyle roboty, że nie potrzebuje wchodzić we front, chyba, że po prostu chce się rozwijać dodatkowo.

A python w backendzie jest całkiem. spoko, po za tym zauważ, że python to potężna gałąź ML/DL/AI, która dzisiaj wkracza coraz mocniej...

komentarz 30 marca przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
Pełna zgoda. Lepiej się wyspecjalizować i być naprawdę dobrym w jednej gałęzi. Stanowiska typu fullstack + najlepiej jeszcze do tego devops i business analytyst to XD.
komentarz 30 marca przez JAKUBW Nałogowiec (33,500 p.)
Owszem, ale jak koleś dopiero zaczyna to co ma iść tylko w jedno, niech nie zamyka się na jedną technologię. Jeszcze może zmieni zdanie, bo będzie pisał swoje małe projekty zanim pójdzie do pracy, więc fajnie byłoby ogarnąć sobie też inne aspekty po trochu. Bo co, napisze sobie API i obsługę bazy danych do aplikacji ale już sfery użytkownika aplikacji nie będzie tykał? Wydaje mi się że nie ma się co specjalizować na początek a akurat JS umożliwia łatwe przejście pomiędzy front a back oraz pisanie w JS/TS pozwala na współdzielenie kodu pomiędzy dwoma sferami, więc to też na plus.
2
komentarz 30 marca przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)

 JS umożliwia łatwe przejście pomiędzy front a back

i tak i nie... pamiętajmy, że język to tylko narzędzie, poznanie składki to najmniejszy problem. W tych światach (back / front) są zupełnie inne problemy do rozwiązywania... fakt, że piszesz w jednym języku owszem, nieco ułatwia, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Aczkolwiek jeśli kolega faktycznie chce po prostu zobaczyć który swiat mu bardziej pasuje to spoko, JS jest dobre. Nie róbmy tylko złudzenia, że początkująca osoba może nauczyć się zarówno frontu jak i backendu i startować na full stacka...

 Bo co, napisze sobie API i obsługę bazy danych do aplikacji ale już sfery użytkownika aplikacji nie będzie tykał? 

No ale chyba właśnie o to chodzi w podziale na front i backend developera co? :) Na rozmowie jako backend nikt nie będzie od Ciebie wymagał frontu i odwrotnie. Owszem, może być na plus jak nieco znasz tą drugą stronę, ale to tylko dodatek.

komentarz 31 marca przez Comandeer Guru (559,560 p.)
Tak dorzucę w temacie: https://youtu.be/ydIv6BVEiuU

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 464 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2017 w Python przez ivall Nowicjusz (180 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 4,747 wizyt
pytanie zadane 8 września 2016 w Offtop przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2017 w Inne języki przez sapero Gaduła (4,020 p.)
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny serwer Discord, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

85,212 zapytań

134,029 odpowiedzi

297,158 komentarzy

56,309 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...