• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Łączenie front-end z back-end.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,153 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2021 w Inne języki przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Dzień dobry. Jestem programistą front-end. Tworzę, piszę statyczne jak i dynamiczne strony internetowe. Na ten moment znam tylko jeden framework: angular. Chciałbym poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć w jaki sposób działa łączenie back-endu z front-endem. O ile stworzenie api w oparciu o djangorestapi i wysłanie za jego pośrednictwem pliku json + odebranie go później za pośrednictwem angularhttp nie jest mi obce to jednak moją ciekawość wzbudza działanie większych systemów.

Zastanawiałem się przy użyciu jakich technologii i na jakiej zasadzie stworzyć prosty system rejestracji i logowania. Myślałem o node.js i express.js, jednak słyszałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić chodź trochę sytuację związaną z wysyłaniem danych ze strony angulara do bazy danych oraz odbiór tych danych. Wiem, że musi stać coś pomiędzy, jakieś api, jednak nie wiem od czego zacząć :)

Pozdrawiam,

Radosław Szczepański
komentarz 30 marca 2021 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

Myślałem o node.js i express.js, jednak słyszałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie

Dlaczego?
 

komentarz 30 marca 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Słyszałem, że nie nadaje się do tworzenia dużych aplikacji / portali.
3
komentarz 30 marca 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
To tak trochę źle słyszałeś. Co prawda dowód anegdotyczny to żaden dowód, ale widziałem już kilka sporych backendów działających w Node.js i jak dotąd nic się z nimi złego nie stało.

Ba, Node.js jest wykorzystywany choćby w Ebayu czy Netfliksie. A tu już trudno o większą skalę.
komentarz 30 marca 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Rozumiem. Dziękuje za odpowiedź :)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 30 marca 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

API można stworzyć w dowolnej technologii, Node.js + express też jest dobrym rozwiązaniem. Od siebie mogę polecić też Passport, który zawiera praktycznie wszystko, czego możesz potrzebować do stworzenia systemu rejestracji i logowania.

Nie musisz tego backendu pisać samemu, istnieją usługi typu BaaS, jak np. Firebase.

komentarz 30 marca 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Dzięki :) Rejestracja była tylko przykładem. Chętnie przeglądne sobie to Passport. To jest biblioteka czy framework?
komentarz 30 marca 2021 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Bardziej biblioteka.
+1 głos
odpowiedź 30 marca 2021 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)

Cześć, proponuję przeglądnąć tutki NestJS-a.
Bazuje jak najbardziej na Node i Express :-)

komentarz 30 marca 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Czyli pisanie dużych serwisów back-endowych w oparciu o frameworki js'a ma sens? Bawiłem się trochę django i pythonem, ale nie ukrywam, że django kompletnie mi nie siedzi.

PS. Czy mogę nest.js połączyć z angularem? Tak aby stworzyć sobie front-end w oparciu o angulara a backend o nest.js. Czy w takiej sytuacji wymagane będzie dodatkowe api do połączenia tych projektów tak jak jest to na przykładzie django?
komentarz 30 marca 2021 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
edycja 30 marca 2021 przez maciej.tokarz

Poczytaj o tym NestJS ;-)
Dostaniesz całą strukturę: api, klient, testy e2e...

Przykładowo (istotne -> angular-nest):
npx create-nx-workspace@latest
? Workspace name (e.g., org name)     firstapp
? What to create in the new workspace angular-nest      [a workspace with a full stack application (Angular + Nest)]
? Application name                    firstapp
? Default stylesheet format           SASS(.scss)  [ http://sass-lang.com   ]
? Default linter                      ESLint [ Modern linting tool ]
? Use Nx Cloud? (It's free and doesn't require registration.) No

 

komentarz 30 marca 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

PS. Czy mogę nest.js połączyć z angularem? Tak aby stworzyć sobie front-end w oparciu o angulara a backend o nest.js. Czy w takiej sytuacji wymagane będzie dodatkowe api do połączenia tych projektów

Jak najbardziej (Nest jest nawet inspirowany Angularem), ale większe znaczenie ma jak zintegrujesz frontend z backendem, niż w jakiej technologii napiszesz te warstwy apki. Tutaj do gry wchodzi wspomniane API, za pomocą którego te warstwy będą się ze sobą komunikować.

+1 głos
odpowiedź 30 marca 2021 przez rszczepanski02 Obywatel (1,180 p.)
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Po przeczytaniu ich wszystkich jestem mile zaskoczony i myślę, że przejdę do nauki node,js + express.js.

Pozdrawiam i życzę udanych świąt :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 574 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 244 wizyt
pytanie zadane 21 października 2019 w PHP przez xxx1990 Początkujący (490 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 420 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...